Samarbetet mellan fältarna och ungdomspoliserna ger resultat. Foto: Camilla Lagerman
Gemensam insats för kommunens ungdomar: ”Samverkan ger resultat”
Det är fredagskväll, och för bara några timmar sedan dundrade studenternas lövprydda lastbilar fram över Kristinavägen.
Fältarna Tina Fromell-Knutsson och Claes Lamourin gör sig redo för att börja sitt kvällspass tillsammans med ungdomspoliserna Henrik Andersson och Fanny Edstam-Jonsson. LindeNytt fick följa med gruppen ut på stan under studentkvällen.
– Konstellationen är mycket lyckad, och vi märker att samverkan ger resultat! Det blir mer verkningsfullt när fältarna kan vara med, vi är viktiga för varandra, säger Henrik medan vi går en sväng på strandpromenaden.
– Vi är ofta ute tillsammans, och framförallt under riskhelgerna, valborg, cruisingen, marknaden och skolavslutningarna.
Målet är att upptäcka ungdomarna som befinner sig i riskzonen. Att hitta dem innan något händer, berättar Fanny.
Droger är dessvärre ett problem i kommunen, något som gruppen arbetar hårt för att få bukt med.
– Attityden mot droger bland ungdomarna är väldigt liberal, många tycker att cannabis inte är så farligt, men det är faktiskt en tung drog! Tyvärr är det mycket lätt att få tag i, och många kommer i kontakt med drogen på fester. Då är det viktigt att kunna säga nej, men också att veta varför man säger nej, säger Henrik.
– Därför jobbar vi mycket ute i skolorna, för att bygga relationer med ungdomarna och prata om saker som lag och rätt.
Vårt arbete är framförallt förebyggande och därför söker vi upp ungdomarna i deras egna miljöer, som skolor, fritidsgårdar och ute såklart. Vi kan även hjälpa skolor att skräddarsy lösningar för att åtgärda problem, berättar Tina.
Finklädda dagen till ära. Foto: Camilla Lagerman
– Vi har varit ute i avgångsklasserna nu inför studenten för att prata lite om vad som händer. Vi vill ju att de ska ha en fin dag och minnas sin student!
Sådana här dagar delar vi lyckan med dem, det är deras stora dag! säger Henrik och Fanny som dagen till ära klätt upp sig i fina skjortor och slipsar för att hedra studenterna.
– Sedan gäller ju lagar och regler även sådan här kvällar, säger Henrik och skrattar.
Fältarna arbetar under socialtjänsten och har hela Lindesbergs kommun som sitt verkningsområde, medan ungdomspoliserna har hela norra länsdelen att arbeta med.
– Vi träffar väldigt mycket ungdomar när vi är ute, och de är verkligen helt fantastiska. Det är ett väldigt roligt jobb!
Tillsammans har vi lyckats bygga relationer med dem, och nu känner de igen oss när vi är ute, berättar Claes.
– Kommunen och våra chefer ska verkligen ha en eloge för att de satsat på vårat gemensamma arbete.
Tillsammans kan vi förebygga, påverka och förändra, och det är viktigt! poängterar Henrik.
– Vi jobbar ju för ungdomarna, inte mot!
Gruppen uppmuntrar också föräldrar att prata med sina barn, och om man vill får man gärna följa med ut på stan när fältarna och ungdomspoliserna jobbar.
– Vi kräver inte att föräldrar ska kunna allt, men vi önskar engagemang. Våga prata med era ungdomar om droger, vad innebär det att bruka cannabis t ex. Våga fråga vad de gör på nätet, många förstår inte att saker som skrivs på sociala medier faktiskt kan vara straffbart.
– Vi vill bara att ni ska tänka er för, vi bryr oss om er! avslutar Henrik.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Kvinna döms till fängelse för mordbrand
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt d...
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk