Samarbetet mellan fältarna och ungdomspoliserna ger resultat. Foto: Camilla Lagerman
Gemensam insats för kommunens ungdomar: ”Samverkan ger resultat”
Det är fredagskväll, och för bara några timmar sedan dundrade studenternas lövprydda lastbilar fram över Kristinavägen.
Fältarna Tina Fromell-Knutsson och Claes Lamourin gör sig redo för att börja sitt kvällspass tillsammans med ungdomspoliserna Henrik Andersson och Fanny Edstam-Jonsson. LindeNytt fick följa med gruppen ut på stan under studentkvällen.
– Konstellationen är mycket lyckad, och vi märker att samverkan ger resultat! Det blir mer verkningsfullt när fältarna kan vara med, vi är viktiga för varandra, säger Henrik medan vi går en sväng på strandpromenaden.
– Vi är ofta ute tillsammans, och framförallt under riskhelgerna, valborg, cruisingen, marknaden och skolavslutningarna.
Målet är att upptäcka ungdomarna som befinner sig i riskzonen. Att hitta dem innan något händer, berättar Fanny.
Droger är dessvärre ett problem i kommunen, något som gruppen arbetar hårt för att få bukt med.
– Attityden mot droger bland ungdomarna är väldigt liberal, många tycker att cannabis inte är så farligt, men det är faktiskt en tung drog! Tyvärr är det mycket lätt att få tag i, och många kommer i kontakt med drogen på fester. Då är det viktigt att kunna säga nej, men också att veta varför man säger nej, säger Henrik.
– Därför jobbar vi mycket ute i skolorna, för att bygga relationer med ungdomarna och prata om saker som lag och rätt.
Vårt arbete är framförallt förebyggande och därför söker vi upp ungdomarna i deras egna miljöer, som skolor, fritidsgårdar och ute såklart. Vi kan även hjälpa skolor att skräddarsy lösningar för att åtgärda problem, berättar Tina.
Finklädda dagen till ära. Foto: Camilla Lagerman
– Vi har varit ute i avgångsklasserna nu inför studenten för att prata lite om vad som händer. Vi vill ju att de ska ha en fin dag och minnas sin student!
Sådana här dagar delar vi lyckan med dem, det är deras stora dag! säger Henrik och Fanny som dagen till ära klätt upp sig i fina skjortor och slipsar för att hedra studenterna.
– Sedan gäller ju lagar och regler även sådan här kvällar, säger Henrik och skrattar.
Fältarna arbetar under socialtjänsten och har hela Lindesbergs kommun som sitt verkningsområde, medan ungdomspoliserna har hela norra länsdelen att arbeta med.
– Vi träffar väldigt mycket ungdomar när vi är ute, och de är verkligen helt fantastiska. Det är ett väldigt roligt jobb!
Tillsammans har vi lyckats bygga relationer med dem, och nu känner de igen oss när vi är ute, berättar Claes.
– Kommunen och våra chefer ska verkligen ha en eloge för att de satsat på vårat gemensamma arbete.
Tillsammans kan vi förebygga, påverka och förändra, och det är viktigt! poängterar Henrik.
– Vi jobbar ju för ungdomarna, inte mot!
Gruppen uppmuntrar också föräldrar att prata med sina barn, och om man vill får man gärna följa med ut på stan när fältarna och ungdomspoliserna jobbar.
– Vi kräver inte att föräldrar ska kunna allt, men vi önskar engagemang. Våga prata med era ungdomar om droger, vad innebär det att bruka cannabis t ex. Våga fråga vad de gör på nätet, många förstår inte att saker som skrivs på sociala medier faktiskt kan vara straffbart.
– Vi vill bara att ni ska tänka er för, vi bryr oss om er! avslutar Henrik.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.