Samarbetet mellan fältarna och ungdomspoliserna ger resultat. Foto: Camilla Lagerman

Gemensam insats för kommunens ungdomar: ”Samverkan ger resultat”

Det är fredagskväll, och för bara några timmar sedan dundrade studenternas lövprydda lastbilar fram över Kristinavägen.
Fältarna Tina Fromell-Knutsson och Claes Lamourin gör sig redo för att börja sitt kvällspass tillsammans med ungdomspoliserna Henrik Andersson och Fanny Edstam-Jonsson. LindeNytt fick följa med gruppen ut på stan under studentkvällen.

– Konstellationen är mycket lyckad, och vi märker att samverkan ger resultat! Det blir mer verkningsfullt när fältarna kan vara med, vi är viktiga för varandra, säger Henrik medan vi går en sväng på strandpromenaden.

– Vi är ofta ute tillsammans, och framförallt under riskhelgerna, valborg, cruisingen, marknaden och skolavslutningarna.
Målet är att upptäcka ungdomarna som befinner sig i riskzonen. Att hitta dem innan något händer, berättar Fanny.

Droger är dessvärre ett problem i kommunen, något som gruppen arbetar hårt för att få bukt med.
– Attityden mot droger bland ungdomarna är väldigt liberal, många tycker att cannabis inte är så farligt, men det är faktiskt en tung drog! Tyvärr är det mycket lätt att få tag i, och många kommer i kontakt med drogen på fester. Då är det viktigt att kunna säga nej, men också att veta varför man säger nej, säger Henrik.

– Därför jobbar vi mycket ute i skolorna, för att bygga relationer med ungdomarna och prata om saker som lag och rätt.
Vårt arbete är framförallt förebyggande och därför söker vi upp ungdomarna i deras egna miljöer, som skolor, fritidsgårdar och ute såklart. Vi kan även hjälpa skolor att skräddarsy lösningar för att åtgärda problem, berättar Tina.

Finklädda dagen till ära. Foto: Camilla Lagerman
Finklädda dagen till ära. Foto: Camilla Lagerman

– Vi har varit ute i avgångsklasserna nu inför studenten för att prata lite om vad som händer. Vi vill ju att de ska ha en fin dag och minnas sin student!
Sådana här dagar delar vi lyckan med dem, det är deras stora dag! säger Henrik och Fanny som dagen till ära klätt upp sig i fina skjortor och slipsar för att hedra studenterna.
– Sedan gäller ju lagar och regler även sådan här kvällar, säger Henrik och skrattar.

Fältarna arbetar under socialtjänsten och har hela Lindesbergs kommun som sitt verkningsområde, medan ungdomspoliserna har hela norra länsdelen att arbeta med.

– Vi träffar väldigt mycket ungdomar när vi är ute, och de är verkligen helt fantastiska. Det är ett väldigt roligt jobb!
Tillsammans har vi lyckats bygga relationer med dem, och nu känner de igen oss när vi är ute, berättar Claes.

– Kommunen och våra chefer ska verkligen ha en eloge för att de satsat på vårat gemensamma arbete.
Tillsammans kan vi förebygga, påverka och förändra, och det är viktigt! poängterar Henrik.

– Vi jobbar ju för ungdomarna, inte mot!

Gruppen uppmuntrar också föräldrar att prata med sina barn, och om man vill får man gärna följa med ut på stan när fältarna och ungdomspoliserna jobbar.

– Vi kräver inte att föräldrar ska kunna allt, men vi önskar engagemang. Våga prata med era ungdomar om droger, vad innebär det att bruka cannabis t ex. Våga fråga vad de gör på nätet, många förstår inte att saker som skrivs på sociala medier faktiskt kan vara straffbart.

– Vi vill bara att ni ska tänka er för, vi bryr oss om er! avslutar Henrik.

Publicerad 13 juni 2017 klockan 08:34

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade...
8 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
8 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Daniel Andersson. Foto: Liberalerna. Montage.

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.

8 september 2026 klockan 09:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster ...

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har ...

Foto: Jennie Einarsson

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.

4 september 2026 klockan 12:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en ...
31 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial...
31 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag ...
31 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-09-11 15:50