David Fiske, pastor i Kristinakyrkan och Elin Olofsson, Gåvoboden samlar in julklappar. Foto: Jennie Einarsson

Gemensamma krafter skapar en finare jul för utsatta familjer

För många är julen en högtid förknippad med familjemys, julklappar och julmat – men inte för alla. I många familjer får man inte ekonomin att gå ihop och julen kan istället innebära en tuff period där utsattheten utmärker sig ännu mer. Därför går nu Gåvoboden och Kristinakyrkan i Lindesberg samman i en Julklappsinsamling för att sprida julglädje hos utsatta barnfamiljer.
– Det är viktigare nu än någonsin att verkligen gå med varandra och visa att man bryr sig. Jag är så glad att se att samhället verkligen vill hjälpa till, säger initiativtagaren Elin Olofsson.

Det har hunnit gå tre år sedan Elin Olofsson samlade in julklappar till utsatta barnfamiljer för första gången. Då resulterade det i 150 julklappar som delades ut i Örebro län och sedan dess har projektet vuxit sig allt större.

– Jag hade aldrig någonsin hade kunnat tänka mig hur stort det har blivit, det är så kul. Första året satt jag hemma i mitt vardagsrum och slog in julklappar hela nätterna och sedan åkte jag runt själv och delade ur dem, jag åkte bland annat ända till Västerås. Jag hade aldrig kunnat tro att jag skulle stå här idag med med flera volontärarbetare, det är helt fantastiskt, säger Elin Olofsson, som driver Gåvoboden i Lindesberg.

Inför julen 2023 kände Elin att det var dags att lägga in en ännu högre växel. Genom att kroka arm med Kristinakyrkan i Lindesberg har man skapat bättre förutsättningar att nå ut till de familjer som är i lite extra behov av hjälp.

– Jag träffade på David Fiske från Kristinakyrkan på Erikshjälpen under en insamlingskampanj för Världens Barn och vi insåg snabbt att vi skulle kunna samarbeta. Vi vill nå ut till så många familjer som möjligt och Kristinakyrkan har redan lite koll på vilka som kan behöva en hjälpande hand, förklarar Elin och får en instämmande nick från pastor David Fiske.

– Jag tycker det är jättebra att vi i kommunen som är engagerade i att hjälpa människor kan samarbeta, det är bra för alla. Kristinakyrkan är väldigt glada, det känns naturligt att vi gör det här, säger David.

I det ideella projektet Matkassen delar Kristinakyrkan med stöd från Hemköp, ICA Östermalm, Frosths Konditori och Café St Mary ut matkassar varje tisdag till behövande i kommunen. Detta har gjort att man redan är i kontakt med barnfamiljer som kan vara i behov av julklappar.

– I år kommer vi även att ha en julfest där vi kommer att dela ut julklappar till barnen. Vi vill inte bara kunna hjälpa till med en matkasse utan även på fler sätt och det här är ett sätt att göra det på, menar David.

Rebecca Persson från Nya Snickerifabriken visar upp julklappssäcken. Foto: Jennie Einarsson

Då Gåvoboden endast har öppet två dagar i veckan, onsdagar och torsdagar klockan 09.00-12.00 så har man fått hjälp av Nya Snickerifabriken med julklappsinsamlingen.

– Vi har ett jättefint samarbete med Nya Snickerifabriken. Det finns en julklappsäck där så att man kan lämna in julklappar så som leksaker eller presentkort. De behöver inte vara inslagna då vi måste se vad det är för att kunna matcha ihop leksakerna med barnens önskelistor, förklarar Elin.

Under julskyltningen första advent bjuder Gåvobutiken i Lindesberg in till adventsmys med glöggfika där alla som vill får hjälpa till att slå in julklappar som ska delas ut.

– Blombergska Bokhandeln ställer upp med bord så att vi slipper sitta på golvet och slå in julklapparna. MEJK kommer att sponsra med kläder men även med kartonger och julklappspapper som vi kan använda när vi slår in paketen, det är superbra. Det är jättekul att det är så många som vill hjälpa till, säger Elin glatt.

När LindeNytt är på besök trillar plötsligt den allra första önskelistan in på mailen och Elin spricker ut i ett stort leende.

– Nu ska jag in och leta bland leksakerna och se vad vi kan matcha ihop. Det här har jag sett fram emot, att få veta att det här barnet har önskat sig en leksak och sedan är det någon som har skänkt en sådan. Det är då man känner att man gör skillnad, det här ska bli så roligt, utbrister hon.

Här kan du läsa mer om Julklappsinsamlingen.

Publicerad 24 november 2023 klockan 15:00

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.

8 september 2026 klockan 13:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en ...
3 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på ...
26 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-09-09 13:53