Team Sportia – Sporthörnan – kommer att få nya delägare efter årsskiftet. Nuvarande ägare, Conny och Monica Englund, har valt att trappa ner lite på arbetet, men förklarar att de kommer att finnas kvar i firman om än i en något mindre krävande roll. Nya delägare blir Connys son Johan med hustru.
Förstärkningen i firman kommer att ske under januari 2007. Både Johan och hans hustru har tidigare mycket erfarenhet av handel. De har tidigare arbetat på chefsnivå för stora namn i branschen som t ex Åhléns och Dressman.
-De ska sälja sitt hus i Borlänge nu och flytta ner så snart som möjligt. Sedan kommer de igång här strax efter årsskiftet, säger Conny Englund.
Sporthörnan har funnits i Lindesberg sedan 1981 och låg förr i tiden uppe på Kungsgatan, i lokalen som numera nyttjas av herrekiperingen Jo Män. Firmans första stapplande steg togs dock redan på 70-talet – i Vedevåg. På den tiden var Conny verksam i Västerås och eftersom det saknades en firma som sålde tävlingsskridskor gjorde han slag i saken och startade firman, som först drevs på fritiden vid sidan av hans ordinarie arbete.
När firman nu förstärks genom delägarskapet, så ska Conny ägna mer tid åt annat.
-Jag har haft en del tankar och idéer på saker att göra, men som jag inte haft tid med. Men nu blir det ett annat läge och mer tid för annat här i livet, förklarar han.
Exakt vad han grunnar på – tja, det kanske blir en artikel att läsa om i framtiden…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.