Team Sportia – Sporthörnan – kommer att få nya delägare efter årsskiftet. Nuvarande ägare, Conny och Monica Englund, har valt att trappa ner lite på arbetet, men förklarar att de kommer att finnas kvar i firman om än i en något mindre krävande roll. Nya delägare blir Connys son Johan med hustru.
Förstärkningen i firman kommer att ske under januari 2007. Både Johan och hans hustru har tidigare mycket erfarenhet av handel. De har tidigare arbetat på chefsnivå för stora namn i branschen som t ex Åhléns och Dressman.
-De ska sälja sitt hus i Borlänge nu och flytta ner så snart som möjligt. Sedan kommer de igång här strax efter årsskiftet, säger Conny Englund.
Sporthörnan har funnits i Lindesberg sedan 1981 och låg förr i tiden uppe på Kungsgatan, i lokalen som numera nyttjas av herrekiperingen Jo Män. Firmans första stapplande steg togs dock redan på 70-talet – i Vedevåg. På den tiden var Conny verksam i Västerås och eftersom det saknades en firma som sålde tävlingsskridskor gjorde han slag i saken och startade firman, som först drevs på fritiden vid sidan av hans ordinarie arbete.
När firman nu förstärks genom delägarskapet, så ska Conny ägna mer tid åt annat.
-Jag har haft en del tankar och idéer på saker att göra, men som jag inte haft tid med. Men nu blir det ett annat läge och mer tid för annat här i livet, förklarar han.
Exakt vad han grunnar på – tja, det kanske blir en artikel att läsa om i framtiden…
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.