I morgon, torsdag, ger socialnämnden ett politiskt uppdrag till förvaltningen att påbörja processen för att bygga ett nytt äldreboende i centrala Lindesberg.
– Man kan säga att vi har lyssnat på önskemålen från såväl våra äldre som deras anhöriga. Man efterfrågar fler boendeplatser och vi ger nu i uppdrag att fler boendeplatser byggs, säger Susanne Karlsson, socialnämndens ordförande.
På senare år har det byggts ganska friskt i Lindesbergs kommun. Satsningarna har dock varit mest fokuserade på skolor och bostäder. Socialnämnden anser att boenden för äldre har hamnat i skuggan av de övriga byggfrågorna. Nämndordföranden, Susanne Karlsson, menar att det därför är hög tid att Lindesbergs kommun visar att man vill satsa på de äldre också – och bidra med den trygghet som ett äldreboende med omsorgspersonal tillgänglig innebär för dem som har behovet.
– Vi har idag cirka 290 boendeplatser, men det finns ändå ett 30-tal personer totalt som står i kö. Platsbrist skapar oro, menar Karlsson och fortsätter:
– Man kan väl säga att vi har lyssnat på önskemålen från såväl våra äldre som deras anhöriga. Därför kommer vi – och det är en enig nämnd – att ge förvaltningen i uppdrag att påbörja processen omedelbart.
Hur många boendeplatser som kan komma att byggas, på vilken plats, byggkostnad och vem som blir byggherre, är frågor som Susanne Karlsson hoppas få svar på under processen. Just nu väljer hon att inte spekulera i frågorna.
– Det är ju något vi inte kan svara på i ett så här tidigt skede utan får avvakta med. Det viktigaste just nu är ändå att arbetet påbörjas, att processen kommer igång och att vi visar att det satsas på äldreomsorgen, påpekar Susanne Karlsson.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.