I morgon, torsdag, ger socialnämnden ett politiskt uppdrag till förvaltningen att påbörja processen för att bygga ett nytt äldreboende i centrala Lindesberg.
– Man kan säga att vi har lyssnat på önskemålen från såväl våra äldre som deras anhöriga. Man efterfrågar fler boendeplatser och vi ger nu i uppdrag att fler boendeplatser byggs, säger Susanne Karlsson, socialnämndens ordförande.
På senare år har det byggts ganska friskt i Lindesbergs kommun. Satsningarna har dock varit mest fokuserade på skolor och bostäder. Socialnämnden anser att boenden för äldre har hamnat i skuggan av de övriga byggfrågorna. Nämndordföranden, Susanne Karlsson, menar att det därför är hög tid att Lindesbergs kommun visar att man vill satsa på de äldre också – och bidra med den trygghet som ett äldreboende med omsorgspersonal tillgänglig innebär för dem som har behovet.
– Vi har idag cirka 290 boendeplatser, men det finns ändå ett 30-tal personer totalt som står i kö. Platsbrist skapar oro, menar Karlsson och fortsätter:
– Man kan väl säga att vi har lyssnat på önskemålen från såväl våra äldre som deras anhöriga. Därför kommer vi – och det är en enig nämnd – att ge förvaltningen i uppdrag att påbörja processen omedelbart.
Hur många boendeplatser som kan komma att byggas, på vilken plats, byggkostnad och vem som blir byggherre, är frågor som Susanne Karlsson hoppas få svar på under processen. Just nu väljer hon att inte spekulera i frågorna.
– Det är ju något vi inte kan svara på i ett så här tidigt skede utan får avvakta med. Det viktigaste just nu är ändå att arbetet påbörjas, att processen kommer igång och att vi visar att det satsas på äldreomsorgen, påpekar Susanne Karlsson.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.