I morgon, torsdag, ger socialnämnden ett politiskt uppdrag till förvaltningen att påbörja processen för att bygga ett nytt äldreboende i centrala Lindesberg.
– Man kan säga att vi har lyssnat på önskemålen från såväl våra äldre som deras anhöriga. Man efterfrågar fler boendeplatser och vi ger nu i uppdrag att fler boendeplatser byggs, säger Susanne Karlsson, socialnämndens ordförande.
På senare år har det byggts ganska friskt i Lindesbergs kommun. Satsningarna har dock varit mest fokuserade på skolor och bostäder. Socialnämnden anser att boenden för äldre har hamnat i skuggan av de övriga byggfrågorna. Nämndordföranden, Susanne Karlsson, menar att det därför är hög tid att Lindesbergs kommun visar att man vill satsa på de äldre också – och bidra med den trygghet som ett äldreboende med omsorgspersonal tillgänglig innebär för dem som har behovet.
– Vi har idag cirka 290 boendeplatser, men det finns ändå ett 30-tal personer totalt som står i kö. Platsbrist skapar oro, menar Karlsson och fortsätter:
– Man kan väl säga att vi har lyssnat på önskemålen från såväl våra äldre som deras anhöriga. Därför kommer vi – och det är en enig nämnd – att ge förvaltningen i uppdrag att påbörja processen omedelbart.
Hur många boendeplatser som kan komma att byggas, på vilken plats, byggkostnad och vem som blir byggherre, är frågor som Susanne Karlsson hoppas få svar på under processen. Just nu väljer hon att inte spekulera i frågorna.
– Det är ju något vi inte kan svara på i ett så här tidigt skede utan får avvakta med. Det viktigaste just nu är ändå att arbetet påbörjas, att processen kommer igång och att vi visar att det satsas på äldreomsorgen, påpekar Susanne Karlsson.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.