I morgon, torsdag, ger socialnämnden ett politiskt uppdrag till förvaltningen att påbörja processen för att bygga ett nytt äldreboende i centrala Lindesberg.
– Man kan säga att vi har lyssnat på önskemålen från såväl våra äldre som deras anhöriga. Man efterfrågar fler boendeplatser och vi ger nu i uppdrag att fler boendeplatser byggs, säger Susanne Karlsson, socialnämndens ordförande.
På senare år har det byggts ganska friskt i Lindesbergs kommun. Satsningarna har dock varit mest fokuserade på skolor och bostäder. Socialnämnden anser att boenden för äldre har hamnat i skuggan av de övriga byggfrågorna. Nämndordföranden, Susanne Karlsson, menar att det därför är hög tid att Lindesbergs kommun visar att man vill satsa på de äldre också – och bidra med den trygghet som ett äldreboende med omsorgspersonal tillgänglig innebär för dem som har behovet.
– Vi har idag cirka 290 boendeplatser, men det finns ändå ett 30-tal personer totalt som står i kö. Platsbrist skapar oro, menar Karlsson och fortsätter:
– Man kan väl säga att vi har lyssnat på önskemålen från såväl våra äldre som deras anhöriga. Därför kommer vi – och det är en enig nämnd – att ge förvaltningen i uppdrag att påbörja processen omedelbart.
Hur många boendeplatser som kan komma att byggas, på vilken plats, byggkostnad och vem som blir byggherre, är frågor som Susanne Karlsson hoppas få svar på under processen. Just nu väljer hon att inte spekulera i frågorna.
– Det är ju något vi inte kan svara på i ett så här tidigt skede utan får avvakta med. Det viktigaste just nu är ändå att arbetet påbörjas, att processen kommer igång och att vi visar att det satsas på äldreomsorgen, påpekar Susanne Karlsson.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras