När Lindesbergs Museum flyttade ut från Tellandska Gården på Kvarngatan för ett par år sedan, beslutade fastighetsägaren FALAB att sälja huset då man inte längre hade någon användning för det. Nu skall försäljningsuppdraget ges till en mäklare.
Tellandska Gården upprättades tidigt 1800-tal på en stomme från 1700-talet. Huset är Q-märkt sedan länge och det innebär att dess kulturhistoriska värde är högt. Det innebär i sin tur att det finns både för- och nackdelar med att äga ett sådant hus. Men fastighetsägaren tror ändå att det skall gå att finna en köpare som ser fördelarna före nackdelarna.
– Det är därför vi vill ge uppdraget till en mäklare, som har bättre chans att finna en person som verkligen har ett intresse för den här typen av fastigheter. Att äga en sådan fastighet innebär ju att man delvis är låst att göra vissa saker, förklarar FALAB:s vice VD Roger Sixtensson.
Det har tidigare talats om att man gärna vill att fastigheten återgår till att bli ett bostadshus, som förr i världen.
FALAB har även beslutat att sälja av ytterligare två fastigheter man inte längre ser nyttan i. Den ena finns på samma gata som Tellandska Gården, f d Bergslagshälsan (Kvarngatan 9). I fastigheten finns två lägenheter samt verksamhetslokaler. FALAB resonerar att man inte säljer denna fastighet i all hast utan eftertanke eftersom man vill säkerställa Kristinaskolans kök och matsal vid ett ägarbyte. Det har funnits ett par intressenter men med största sannolikhet kommer även denna fastighet att gå ut via en mäklare nu i vår.
Den andra fastigheten man vill sälja är f d lärarbostaden i Rockhammar.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.