När Lindesbergs Museum flyttade ut från Tellandska Gården på Kvarngatan för ett par år sedan, beslutade fastighetsägaren FALAB att sälja huset då man inte längre hade någon användning för det. Nu skall försäljningsuppdraget ges till en mäklare.
Tellandska Gården upprättades tidigt 1800-tal på en stomme från 1700-talet. Huset är Q-märkt sedan länge och det innebär att dess kulturhistoriska värde är högt. Det innebär i sin tur att det finns både för- och nackdelar med att äga ett sådant hus. Men fastighetsägaren tror ändå att det skall gå att finna en köpare som ser fördelarna före nackdelarna.
– Det är därför vi vill ge uppdraget till en mäklare, som har bättre chans att finna en person som verkligen har ett intresse för den här typen av fastigheter. Att äga en sådan fastighet innebär ju att man delvis är låst att göra vissa saker, förklarar FALAB:s vice VD Roger Sixtensson.
Det har tidigare talats om att man gärna vill att fastigheten återgår till att bli ett bostadshus, som förr i världen.
FALAB har även beslutat att sälja av ytterligare två fastigheter man inte längre ser nyttan i. Den ena finns på samma gata som Tellandska Gården, f d Bergslagshälsan (Kvarngatan 9). I fastigheten finns två lägenheter samt verksamhetslokaler. FALAB resonerar att man inte säljer denna fastighet i all hast utan eftertanke eftersom man vill säkerställa Kristinaskolans kök och matsal vid ett ägarbyte. Det har funnits ett par intressenter men med största sannolikhet kommer även denna fastighet att gå ut via en mäklare nu i vår.
Den andra fastigheten man vill sälja är f d lärarbostaden i Rockhammar.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.