När Lindesbergs Museum flyttade ut från Tellandska Gården på Kvarngatan för ett par år sedan, beslutade fastighetsägaren FALAB att sälja huset då man inte längre hade någon användning för det. Nu skall försäljningsuppdraget ges till en mäklare.
Tellandska Gården upprättades tidigt 1800-tal på en stomme från 1700-talet. Huset är Q-märkt sedan länge och det innebär att dess kulturhistoriska värde är högt. Det innebär i sin tur att det finns både för- och nackdelar med att äga ett sådant hus. Men fastighetsägaren tror ändå att det skall gå att finna en köpare som ser fördelarna före nackdelarna.
– Det är därför vi vill ge uppdraget till en mäklare, som har bättre chans att finna en person som verkligen har ett intresse för den här typen av fastigheter. Att äga en sådan fastighet innebär ju att man delvis är låst att göra vissa saker, förklarar FALAB:s vice VD Roger Sixtensson.
Det har tidigare talats om att man gärna vill att fastigheten återgår till att bli ett bostadshus, som förr i världen.
FALAB har även beslutat att sälja av ytterligare två fastigheter man inte längre ser nyttan i. Den ena finns på samma gata som Tellandska Gården, f d Bergslagshälsan (Kvarngatan 9). I fastigheten finns två lägenheter samt verksamhetslokaler. FALAB resonerar att man inte säljer denna fastighet i all hast utan eftertanke eftersom man vill säkerställa Kristinaskolans kök och matsal vid ett ägarbyte. Det har funnits ett par intressenter men med största sannolikhet kommer även denna fastighet att gå ut via en mäklare nu i vår.
Den andra fastigheten man vill sälja är f d lärarbostaden i Rockhammar.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.