När Lindesbergs Museum flyttade ut från Tellandska Gården på Kvarngatan för ett par år sedan, beslutade fastighetsägaren FALAB att sälja huset då man inte längre hade någon användning för det. Nu skall försäljningsuppdraget ges till en mäklare.
Tellandska Gården upprättades tidigt 1800-tal på en stomme från 1700-talet. Huset är Q-märkt sedan länge och det innebär att dess kulturhistoriska värde är högt. Det innebär i sin tur att det finns både för- och nackdelar med att äga ett sådant hus. Men fastighetsägaren tror ändå att det skall gå att finna en köpare som ser fördelarna före nackdelarna.
– Det är därför vi vill ge uppdraget till en mäklare, som har bättre chans att finna en person som verkligen har ett intresse för den här typen av fastigheter. Att äga en sådan fastighet innebär ju att man delvis är låst att göra vissa saker, förklarar FALAB:s vice VD Roger Sixtensson.
Det har tidigare talats om att man gärna vill att fastigheten återgår till att bli ett bostadshus, som förr i världen.
FALAB har även beslutat att sälja av ytterligare två fastigheter man inte längre ser nyttan i. Den ena finns på samma gata som Tellandska Gården, f d Bergslagshälsan (Kvarngatan 9). I fastigheten finns två lägenheter samt verksamhetslokaler. FALAB resonerar att man inte säljer denna fastighet i all hast utan eftertanke eftersom man vill säkerställa Kristinaskolans kök och matsal vid ett ägarbyte. Det har funnits ett par intressenter men med största sannolikhet kommer även denna fastighet att gå ut via en mäklare nu i vår.
Den andra fastigheten man vill sälja är f d lärarbostaden i Rockhammar.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.