När Lindesbergs Museum flyttade ut från Tellandska Gården på Kvarngatan för ett par år sedan, beslutade fastighetsägaren FALAB att sälja huset då man inte längre hade någon användning för det. Nu skall försäljningsuppdraget ges till en mäklare.
Tellandska Gården upprättades tidigt 1800-tal på en stomme från 1700-talet. Huset är Q-märkt sedan länge och det innebär att dess kulturhistoriska värde är högt. Det innebär i sin tur att det finns både för- och nackdelar med att äga ett sådant hus. Men fastighetsägaren tror ändå att det skall gå att finna en köpare som ser fördelarna före nackdelarna.
– Det är därför vi vill ge uppdraget till en mäklare, som har bättre chans att finna en person som verkligen har ett intresse för den här typen av fastigheter. Att äga en sådan fastighet innebär ju att man delvis är låst att göra vissa saker, förklarar FALAB:s vice VD Roger Sixtensson.
Det har tidigare talats om att man gärna vill att fastigheten återgår till att bli ett bostadshus, som förr i världen.
FALAB har även beslutat att sälja av ytterligare två fastigheter man inte längre ser nyttan i. Den ena finns på samma gata som Tellandska Gården, f d Bergslagshälsan (Kvarngatan 9). I fastigheten finns två lägenheter samt verksamhetslokaler. FALAB resonerar att man inte säljer denna fastighet i all hast utan eftertanke eftersom man vill säkerställa Kristinaskolans kök och matsal vid ett ägarbyte. Det har funnits ett par intressenter men med största sannolikhet kommer även denna fastighet att gå ut via en mäklare nu i vår.
Den andra fastigheten man vill sälja är f d lärarbostaden i Rockhammar.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.