Lindesbergs invånare får tummen upp och massor av beröm av Mattias Barlow på Lindesbergs Stadshotell. Varför? Ja, i just detta fallet handlar det om att han älskar invånarnas inställning till det här med halloweenfester.-I Lindesberg bjuder man verkligen på sig själv. I t ex Örebro är man inte ens i närheten, där är det rätt trist om jag får säga det själv, förklarar Mattias.
Under helgen arrangeras två större fester i trakterna med anknytning till den amerikaniserade irländska högtiden halloween. Det är till Lindesbergs Stadshotell eller Löa bygdegård man skall bege sig om man önskar ta ut svängarna och klä sig något udda.
Mattias Barlow ansvarar för hotellverksamheten i Linde och var med vid fjolårets fest för första gången.
-Jag gillar verkligen Lindesbergarnas inställning till det här med halloweenfester, att de bjuder så mycket på sig själva. I Örebro, där jag bor, är det väldigt trist att gå ut på halloween. Där gör man allt för att se så bra ut som möjligt och på sin höjd att man har en liten spindel målad i ansiktet. Ja, bara något litet som inte ”stör”. I Linde är det ju rena galenskaper i jämförelse och det är så underbart att se, säger Mattias.
Han minns bland annat två inslag från förra året lite extra starkt.
-Det kom en gäst klädd i helkroppsstrumpa, skrattar Mattias och fortsätter:
-Vi hade även någon utklädd till en jäkligt stor fågel. Vi gick och plockade fjädrar i en vecka efter festen och det gör oss absolut ingenting, det är så det skall vara, poängterar han.
Hotellets tradition är att uppmuntra till galna inslag och man gör inget undantag i år.
-Vi kommer att utse en vinnare under kvällen, där den bäst klädda får ett pris för bedriften.
Fotnot: Halloweenfesterna på hotellet och i Löa arrangeras under lördagskvällen.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.