Stor glädje bland barnen på Kyrkbergets förskola, när alla fick vattenflaskor. Foto: Camilla Lagerman
Giftfria vattenflaskor till kommunens förskolebarn
På onsdagsförmiddagen fick barnen på förskolan Kyrkberget besök av LIBOS VD, Roger Sixtensson och Kristina Öhrn som är verksamhetschef för förskolorna i Lindesbergs kommun. Med sig hade de en stor kartong, full med vattenflaskor till alla barn.
Roger Sixtensson fick kika på barnens nya flaskor. Foto: Camilla Lagerman
– Vet ni vad som är jätteviktigt på sommaren? frågade Roger Sixtensson alla nyfikna barn som tålmodigt satt på gräskullen och väntade på att få se vad som gömde sig i den stora kartongen bakom honom.
– Mat! svarade ett barn, och ett ljudligt fnissande utbröt.
Alla barn fick sedan gå fram och ta emot varsin blå vattenflaska, som pedagogerna hjälpte till att namnmärka. Det var även förskolans personal som lämnade förslaget om att barnen skulle ha egna vattenflaskor, något som LIBO nappade på.
– Samtliga barn i kommunens kommunala förskolor kommer att få vattenflaskor utdelade, och när barnen senare slutar på förskolan, kommer det nya leveranser till de nya barnen, förklarade Sixtensson och fortsatte:
– Flaskorna är dessutom helt giftfria, för det finns ju tyvärr fortfarande sådana som innehåller ämnen som inte är så bra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...