Att se glada människor på Göransonska krogens hemsida blev tydligen för mycket för kommunens alkoholhandläggare. Så tyder Gk själva budskapet då man nu blivit anmälda till Konsumentverket för sin hemsidas innehåll. Det som ska utredas är deras vimmelbilder och en liten textrad, men även en artikel på LindeNytt har anmälts till K-verket.
Hemsidans innehåll är marknadsföring av alkohol som inte följer de lagar som gäller, menar kommunens alkoholhandläggare Ulf Wiman.
–Här gäller ett socialt ansvar för att servera alkohol, och jag menar att man inte tar detta ansvar, säger Wiman.
Perry Liljeswahn, delägare i Göransonska, blev minst sagt chockad då beskedet kom. –Man undrar ibland varför man fortsätter. Vi har tydligen stuckit ut hakan lite för mycket, något man tydligen inte gillar ”där uppe.” Att driva vidare sin verksamhet i Lindesberg känns just nu helt omotiverat, säger Perry.
LindeNytts utgivare: ”De gör sig löjliga”
Hans Falck, ansvarig utgivare för LindeNytt, tycker att socialnämnden och alkoholhandläggaren gör sig fullständigt löjliga. –Har de inte sett TV4:as reklam för Harry´s krog i Örebro, eller TV3:s Baren. Vad är det, om inte vimmelbilder. Hur ska våra krögare kunna konkurrera med nöjeslivet i Örebro om kommunens företrädare gör allt för att försvåra för dem, säger en mycket upprörd Hans Falck.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.