Att se glada människor på Göransonska krogens hemsida blev tydligen för mycket för kommunens alkoholhandläggare. Så tyder Gk själva budskapet då man nu blivit anmälda till Konsumentverket för sin hemsidas innehåll. Det som ska utredas är deras vimmelbilder och en liten textrad, men även en artikel på LindeNytt har anmälts till K-verket.
Hemsidans innehåll är marknadsföring av alkohol som inte följer de lagar som gäller, menar kommunens alkoholhandläggare Ulf Wiman.
–Här gäller ett socialt ansvar för att servera alkohol, och jag menar att man inte tar detta ansvar, säger Wiman.
Perry Liljeswahn, delägare i Göransonska, blev minst sagt chockad då beskedet kom. –Man undrar ibland varför man fortsätter. Vi har tydligen stuckit ut hakan lite för mycket, något man tydligen inte gillar ”där uppe.” Att driva vidare sin verksamhet i Lindesberg känns just nu helt omotiverat, säger Perry.
LindeNytts utgivare: ”De gör sig löjliga”
Hans Falck, ansvarig utgivare för LindeNytt, tycker att socialnämnden och alkoholhandläggaren gör sig fullständigt löjliga. –Har de inte sett TV4:as reklam för Harry´s krog i Örebro, eller TV3:s Baren. Vad är det, om inte vimmelbilder. Hur ska våra krögare kunna konkurrera med nöjeslivet i Örebro om kommunens företrädare gör allt för att försvåra för dem, säger en mycket upprörd Hans Falck.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.