Rio Fri, tränad av Jan Hägg från Frövi, stod för lunchens hemmaseger. Kerstin Hell körde till seger efter ett rygglopp i andra spår. Foto: Timmy Lundegård

Glad hemmaseger i regnet

Bara några minuter innan det värsta regnet tog vid på Fornaboda så kunde Kerstin Hell köra till sig en hemmaseger. Trots ett tråkigt läge bakom startbilen så kunde Kerstin styra ut segervapnet, Rio Fri, i spåren på upploppet. Vid målgång så var de först efter en bra spurt.
– Jag fick lita på Rio idag, säger Kerstin Hell.

Det blev en blöt lunch på Fornaboda. Även om nederbörden inte blev lika stor som man från början trodde, så blev det ett mildare regn längs hela tävlingsdagen med någon enstaka mild skur. Trots vätan så höll sig travovalen i ett fint skick, där kuskarna på stallbacken var nöjda med underlaget när loppen skulle köras.

Precis när delar av det värsta regnet tog sig till travbanan så bjöds det på hemmaseger. Kerstin Hell och Rio Fri fick med sig en positiv andra plats under den förra tävlingsdagen, där duon blev att stå bland favoriterna inför tisdagens lunch.

Det blev blött under tisdagens tävlingar på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård

Även om duon från början försökte att köra till ledningen så fick hemmaekipaget göra sitt lopp i andra spår. På upploppet fick man chansen i spåren där Rio Fri satte nosen först över mållinjen, även om ekipage utmanade ännu längre ut.

– Han gjorde det bra redan i förra starten. Luckan kom sent då och den vinnaren kunde vi nog inte göra något åt ändå. Även den här starten var han fin, det blev lite rörigt i fältet ett tag bara. Hästen framför oss bröt ut och då blev det ingen framför så då fick vi ge oss och lägga oss i andra spår. Han fungerade bra i ryggar ändå så det blev bra, säger segerkusken Kerstin Hell.

Segern blev hästens första i sin fjortonde start, där formen verkar vara på väg uppåt. Att man fick en lucka på upploppet var såklart välkomnande för duon som, sakta men säkert, tog sig förbi de invändiga konkurrenterna.

– Janne Hägg som tränar säger att hästen segar på. Han fortsätter tills man ber honom att göra något annat så jag fick lita på Rio idag.

Det var en glad duo som segrade i regnet. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens gladaste vinnare satte punkt för tävlingsdagen
Av de åtta loppen så blev det skapligt favoritbetonat för de spelande. Dagens största skräll gav tio gånger insatsen i det sjätte loppet, där Petter Karlsson körde in sin egentränade treåring, Leopard Rock, till seger efter ett bra smyglopp.

Den gladaste vinnaren blev däremot kretsen kring lunchens sista vinnare, John Dee, som tog sin första seger sedan 2021. Hästen som kördes av Kenneth Haugstad och fick ett passande läge i ledarens rygg i den första svängen, men fick plötsligt överta befälet helt efter att ledaren slog på galopp efter det första halvvarvet.

Att få ledningen var däremot inget problem för den sjuåriga valacken som tränas av Thomas Petersson från Skarabanan i Axevalla. Istället höll man ledningen ända in i mål. Efter en solklar seger så blev det glada miner från hela kretsen som sprang från stallbacken till vinnarcirkeln.

Hela kretsen kring John Dee var på plats. Foto: Timmy Lundegård

– Senast som jag körde åt Thomas, så var det i ett lärlingslopp 2007 som jag dessutom vann. Jag har inte fått köra åt honom sedan dess men nu fick jag chansen på nytt och det gick ju bra. Det verkar som att man måste vänta femton år innan man får vinna åt honom igen. Kanske att man blir uppsatt lite oftare nu, skrattar segerkusken i vinnarcirkeln.

– Vi var med i V75 i vintras med honom där han hävdade sig bra, sedan har det inte riktigt lossnat för honom. Jag kände däremot i torsdagsjobbet att han var på gång, nu har jag en riktig kusk också. Den här gången väntar jag inga femton år, nu sätter jag upp honom direkt inför nästa lopp, säger den glada tränaren efter segern.

Lunchens vinnare:
Lopp 1:
Danilo H.B. – Carl Johan Jepson (Eric Martinsson) – 3,34
Lopp 2: Rio Fri – Kerstin Hell (Jan Hägg) – 3,59
Lopp 3: Green and Black – Björn Goop – 4,35
Lopp 4: Urbina Southwind – Magnus A Djuse (Viktor Flink Ideborn) – 1,71
Lopp 5: Nouri di Quattro – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,58
Lopp 6: Leopard Rock – Petter Karlsson – 10,50
Lopp 7: Hagens Ingo – Ole Johan Östre (Stian Eilefsen) – 1,72
Lopp 8: John Dee – Kenneth Haugstad (Thomas Petersson) – 4,54

Nästa tävlingsdag: Söndagen 20:e augusti med första start kl. 12.20
FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 8 augusti 2023 klockan 17:38

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.

13 oktober 2026 klockan 15:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Liberalernas partiledare Simona Mohamsson tillsammans med den lokala partikollegan Anders Hedlund. Foto: Camilla Lagerman

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.

13 oktober 2026 klockan 11:55 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen ...

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades ...

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilden är arrangerad. Bild: Polismyndigheten

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”

12 oktober 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
9 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...
9 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
8 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.

7 oktober 2026 klockan 09:29 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.

30 september 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
29 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-09-22

2026-10-14 03:14