Rio Fri, tränad av Jan Hägg från Frövi, stod för lunchens hemmaseger. Kerstin Hell körde till seger efter ett rygglopp i andra spår. Foto: Timmy Lundegård

Glad hemmaseger i regnet

Bara några minuter innan det värsta regnet tog vid på Fornaboda så kunde Kerstin Hell köra till sig en hemmaseger. Trots ett tråkigt läge bakom startbilen så kunde Kerstin styra ut segervapnet, Rio Fri, i spåren på upploppet. Vid målgång så var de först efter en bra spurt.
– Jag fick lita på Rio idag, säger Kerstin Hell.

Det blev en blöt lunch på Fornaboda. Även om nederbörden inte blev lika stor som man från början trodde, så blev det ett mildare regn längs hela tävlingsdagen med någon enstaka mild skur. Trots vätan så höll sig travovalen i ett fint skick, där kuskarna på stallbacken var nöjda med underlaget när loppen skulle köras.

Precis när delar av det värsta regnet tog sig till travbanan så bjöds det på hemmaseger. Kerstin Hell och Rio Fri fick med sig en positiv andra plats under den förra tävlingsdagen, där duon blev att stå bland favoriterna inför tisdagens lunch.

Det blev blött under tisdagens tävlingar på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård

Även om duon från början försökte att köra till ledningen så fick hemmaekipaget göra sitt lopp i andra spår. På upploppet fick man chansen i spåren där Rio Fri satte nosen först över mållinjen, även om ekipage utmanade ännu längre ut.

– Han gjorde det bra redan i förra starten. Luckan kom sent då och den vinnaren kunde vi nog inte göra något åt ändå. Även den här starten var han fin, det blev lite rörigt i fältet ett tag bara. Hästen framför oss bröt ut och då blev det ingen framför så då fick vi ge oss och lägga oss i andra spår. Han fungerade bra i ryggar ändå så det blev bra, säger segerkusken Kerstin Hell.

Segern blev hästens första i sin fjortonde start, där formen verkar vara på väg uppåt. Att man fick en lucka på upploppet var såklart välkomnande för duon som, sakta men säkert, tog sig förbi de invändiga konkurrenterna.

– Janne Hägg som tränar säger att hästen segar på. Han fortsätter tills man ber honom att göra något annat så jag fick lita på Rio idag.

Det var en glad duo som segrade i regnet. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens gladaste vinnare satte punkt för tävlingsdagen
Av de åtta loppen så blev det skapligt favoritbetonat för de spelande. Dagens största skräll gav tio gånger insatsen i det sjätte loppet, där Petter Karlsson körde in sin egentränade treåring, Leopard Rock, till seger efter ett bra smyglopp.

Den gladaste vinnaren blev däremot kretsen kring lunchens sista vinnare, John Dee, som tog sin första seger sedan 2021. Hästen som kördes av Kenneth Haugstad och fick ett passande läge i ledarens rygg i den första svängen, men fick plötsligt överta befälet helt efter att ledaren slog på galopp efter det första halvvarvet.

Att få ledningen var däremot inget problem för den sjuåriga valacken som tränas av Thomas Petersson från Skarabanan i Axevalla. Istället höll man ledningen ända in i mål. Efter en solklar seger så blev det glada miner från hela kretsen som sprang från stallbacken till vinnarcirkeln.

Hela kretsen kring John Dee var på plats. Foto: Timmy Lundegård

– Senast som jag körde åt Thomas, så var det i ett lärlingslopp 2007 som jag dessutom vann. Jag har inte fått köra åt honom sedan dess men nu fick jag chansen på nytt och det gick ju bra. Det verkar som att man måste vänta femton år innan man får vinna åt honom igen. Kanske att man blir uppsatt lite oftare nu, skrattar segerkusken i vinnarcirkeln.

– Vi var med i V75 i vintras med honom där han hävdade sig bra, sedan har det inte riktigt lossnat för honom. Jag kände däremot i torsdagsjobbet att han var på gång, nu har jag en riktig kusk också. Den här gången väntar jag inga femton år, nu sätter jag upp honom direkt inför nästa lopp, säger den glada tränaren efter segern.

Lunchens vinnare:
Lopp 1:
Danilo H.B. – Carl Johan Jepson (Eric Martinsson) – 3,34
Lopp 2: Rio Fri – Kerstin Hell (Jan Hägg) – 3,59
Lopp 3: Green and Black – Björn Goop – 4,35
Lopp 4: Urbina Southwind – Magnus A Djuse (Viktor Flink Ideborn) – 1,71
Lopp 5: Nouri di Quattro – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,58
Lopp 6: Leopard Rock – Petter Karlsson – 10,50
Lopp 7: Hagens Ingo – Ole Johan Östre (Stian Eilefsen) – 1,72
Lopp 8: John Dee – Kenneth Haugstad (Thomas Petersson) – 4,54

Nästa tävlingsdag: Söndagen 20:e augusti med första start kl. 12.20
FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 8 augusti 2023 klockan 17:38

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Thea Fromell och Meja Sanden stannade till för att köpa en ny sorts remmar som de inte testat tidigare. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

25 september 2026 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

Bland mossa och svampar. Foto: Sami Rahkonen.

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.

25 september 2026 klockan 10:02 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Professionell pizzabakning på schemat för eleverna från anpassad grundskola. Foto: Privat

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.

24 september 2026 klockan 18:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett ...
24 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart - förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg p...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ...
23 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar hö...

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. ...

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots ...

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminä...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Foto: Valmyndigheten

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.

16 september 2026 klockan 15:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta ...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna ...
14 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-14

2026-09-14

2026-09-13

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-10

2026-09-10

2026-09-28 12:26