Rio Fri, tränad av Jan Hägg från Frövi, stod för lunchens hemmaseger. Kerstin Hell körde till seger efter ett rygglopp i andra spår. Foto: Timmy Lundegård
Lyssna på artikeln

Glad hemmaseger i regnet

Bara några minuter innan det värsta regnet tog vid på Fornaboda så kunde Kerstin Hell köra till sig en hemmaseger. Trots ett tråkigt läge bakom startbilen så kunde Kerstin styra ut segervapnet, Rio Fri, i spåren på upploppet. Vid målgång så var de först efter en bra spurt.
– Jag fick lita på Rio idag, säger Kerstin Hell.

Annons

Det blev en blöt lunch på Fornaboda. Även om nederbörden inte blev lika stor som man från början trodde, så blev det ett mildare regn längs hela tävlingsdagen med någon enstaka mild skur. Trots vätan så höll sig travovalen i ett fint skick, där kuskarna på stallbacken var nöjda med underlaget när loppen skulle köras.

Precis när delar av det värsta regnet tog sig till travbanan så bjöds det på hemmaseger. Kerstin Hell och Rio Fri fick med sig en positiv andra plats under den förra tävlingsdagen, där duon blev att stå bland favoriterna inför tisdagens lunch.

Det blev blött under tisdagens tävlingar på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård

Även om duon från början försökte att köra till ledningen så fick hemmaekipaget göra sitt lopp i andra spår. På upploppet fick man chansen i spåren där Rio Fri satte nosen först över mållinjen, även om ekipage utmanade ännu längre ut.

– Han gjorde det bra redan i förra starten. Luckan kom sent då och den vinnaren kunde vi nog inte göra något åt ändå. Även den här starten var han fin, det blev lite rörigt i fältet ett tag bara. Hästen framför oss bröt ut och då blev det ingen framför så då fick vi ge oss och lägga oss i andra spår. Han fungerade bra i ryggar ändå så det blev bra, säger segerkusken Kerstin Hell.

Segern blev hästens första i sin fjortonde start, där formen verkar vara på väg uppåt. Att man fick en lucka på upploppet var såklart välkomnande för duon som, sakta men säkert, tog sig förbi de invändiga konkurrenterna.

– Janne Hägg som tränar säger att hästen segar på. Han fortsätter tills man ber honom att göra något annat så jag fick lita på Rio idag.

Det var en glad duo som segrade i regnet. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens gladaste vinnare satte punkt för tävlingsdagen
Av de åtta loppen så blev det skapligt favoritbetonat för de spelande. Dagens största skräll gav tio gånger insatsen i det sjätte loppet, där Petter Karlsson körde in sin egentränade treåring, Leopard Rock, till seger efter ett bra smyglopp.

Den gladaste vinnaren blev däremot kretsen kring lunchens sista vinnare, John Dee, som tog sin första seger sedan 2021. Hästen som kördes av Kenneth Haugstad och fick ett passande läge i ledarens rygg i den första svängen, men fick plötsligt överta befälet helt efter att ledaren slog på galopp efter det första halvvarvet.

Att få ledningen var däremot inget problem för den sjuåriga valacken som tränas av Thomas Petersson från Skarabanan i Axevalla. Istället höll man ledningen ända in i mål. Efter en solklar seger så blev det glada miner från hela kretsen som sprang från stallbacken till vinnarcirkeln.

Hela kretsen kring John Dee var på plats. Foto: Timmy Lundegård

– Senast som jag körde åt Thomas, så var det i ett lärlingslopp 2007 som jag dessutom vann. Jag har inte fått köra åt honom sedan dess men nu fick jag chansen på nytt och det gick ju bra. Det verkar som att man måste vänta femton år innan man får vinna åt honom igen. Kanske att man blir uppsatt lite oftare nu, skrattar segerkusken i vinnarcirkeln.

– Vi var med i V75 i vintras med honom där han hävdade sig bra, sedan har det inte riktigt lossnat för honom. Jag kände däremot i torsdagsjobbet att han var på gång, nu har jag en riktig kusk också. Den här gången väntar jag inga femton år, nu sätter jag upp honom direkt inför nästa lopp, säger den glada tränaren efter segern.

Lunchens vinnare:
Lopp 1:
Danilo H.B. – Carl Johan Jepson (Eric Martinsson) – 3,34
Lopp 2: Rio Fri – Kerstin Hell (Jan Hägg) – 3,59
Lopp 3: Green and Black – Björn Goop – 4,35
Lopp 4: Urbina Southwind – Magnus A Djuse (Viktor Flink Ideborn) – 1,71
Lopp 5: Nouri di Quattro – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,58
Lopp 6: Leopard Rock – Petter Karlsson – 10,50
Lopp 7: Hagens Ingo – Ole Johan Östre (Stian Eilefsen) – 1,72
Lopp 8: John Dee – Kenneth Haugstad (Thomas Petersson) – 4,54

Nästa tävlingsdag: Söndagen 20:e augusti med första start kl. 12.20
FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 8 augusti 2023 klockan 17:38

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Familjen Hansson från Vedevåg tävlar i SVT:s 1%Klubben. Foto: Privat

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.

30 oktober 2026 klockan 11:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med ...

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Anita Norling. PRO och Raija Glatz, Lions Kristina är engagerade i insamlingen. Foto: Camilla Lagerman

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.

28 oktober 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för d...
28 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
26 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fö...
26 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.

25 oktober 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.

23 oktober 2026 klockan 14:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Mia Konradsson och Hanna Hellberg. Foto: Jennie Einarsson

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.

22 oktober 2026 klockan 14:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvä...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.

16 oktober 2026 klockan 15:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
16 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde ...
16 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...
15 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-10-07

2026-11-01 23:24