Rio Fri, tränad av Jan Hägg från Frövi, stod för lunchens hemmaseger. Kerstin Hell körde till seger efter ett rygglopp i andra spår. Foto: Timmy Lundegård

Glad hemmaseger i regnet

Bara några minuter innan det värsta regnet tog vid på Fornaboda så kunde Kerstin Hell köra till sig en hemmaseger. Trots ett tråkigt läge bakom startbilen så kunde Kerstin styra ut segervapnet, Rio Fri, i spåren på upploppet. Vid målgång så var de först efter en bra spurt.
– Jag fick lita på Rio idag, säger Kerstin Hell.

Det blev en blöt lunch på Fornaboda. Även om nederbörden inte blev lika stor som man från början trodde, så blev det ett mildare regn längs hela tävlingsdagen med någon enstaka mild skur. Trots vätan så höll sig travovalen i ett fint skick, där kuskarna på stallbacken var nöjda med underlaget när loppen skulle köras.

Precis när delar av det värsta regnet tog sig till travbanan så bjöds det på hemmaseger. Kerstin Hell och Rio Fri fick med sig en positiv andra plats under den förra tävlingsdagen, där duon blev att stå bland favoriterna inför tisdagens lunch.

Det blev blött under tisdagens tävlingar på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård

Även om duon från början försökte att köra till ledningen så fick hemmaekipaget göra sitt lopp i andra spår. På upploppet fick man chansen i spåren där Rio Fri satte nosen först över mållinjen, även om ekipage utmanade ännu längre ut.

– Han gjorde det bra redan i förra starten. Luckan kom sent då och den vinnaren kunde vi nog inte göra något åt ändå. Även den här starten var han fin, det blev lite rörigt i fältet ett tag bara. Hästen framför oss bröt ut och då blev det ingen framför så då fick vi ge oss och lägga oss i andra spår. Han fungerade bra i ryggar ändå så det blev bra, säger segerkusken Kerstin Hell.

Segern blev hästens första i sin fjortonde start, där formen verkar vara på väg uppåt. Att man fick en lucka på upploppet var såklart välkomnande för duon som, sakta men säkert, tog sig förbi de invändiga konkurrenterna.

– Janne Hägg som tränar säger att hästen segar på. Han fortsätter tills man ber honom att göra något annat så jag fick lita på Rio idag.

Det var en glad duo som segrade i regnet. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens gladaste vinnare satte punkt för tävlingsdagen
Av de åtta loppen så blev det skapligt favoritbetonat för de spelande. Dagens största skräll gav tio gånger insatsen i det sjätte loppet, där Petter Karlsson körde in sin egentränade treåring, Leopard Rock, till seger efter ett bra smyglopp.

Den gladaste vinnaren blev däremot kretsen kring lunchens sista vinnare, John Dee, som tog sin första seger sedan 2021. Hästen som kördes av Kenneth Haugstad och fick ett passande läge i ledarens rygg i den första svängen, men fick plötsligt överta befälet helt efter att ledaren slog på galopp efter det första halvvarvet.

Att få ledningen var däremot inget problem för den sjuåriga valacken som tränas av Thomas Petersson från Skarabanan i Axevalla. Istället höll man ledningen ända in i mål. Efter en solklar seger så blev det glada miner från hela kretsen som sprang från stallbacken till vinnarcirkeln.

Hela kretsen kring John Dee var på plats. Foto: Timmy Lundegård

– Senast som jag körde åt Thomas, så var det i ett lärlingslopp 2007 som jag dessutom vann. Jag har inte fått köra åt honom sedan dess men nu fick jag chansen på nytt och det gick ju bra. Det verkar som att man måste vänta femton år innan man får vinna åt honom igen. Kanske att man blir uppsatt lite oftare nu, skrattar segerkusken i vinnarcirkeln.

– Vi var med i V75 i vintras med honom där han hävdade sig bra, sedan har det inte riktigt lossnat för honom. Jag kände däremot i torsdagsjobbet att han var på gång, nu har jag en riktig kusk också. Den här gången väntar jag inga femton år, nu sätter jag upp honom direkt inför nästa lopp, säger den glada tränaren efter segern.

Lunchens vinnare:
Lopp 1:
Danilo H.B. – Carl Johan Jepson (Eric Martinsson) – 3,34
Lopp 2: Rio Fri – Kerstin Hell (Jan Hägg) – 3,59
Lopp 3: Green and Black – Björn Goop – 4,35
Lopp 4: Urbina Southwind – Magnus A Djuse (Viktor Flink Ideborn) – 1,71
Lopp 5: Nouri di Quattro – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,58
Lopp 6: Leopard Rock – Petter Karlsson – 10,50
Lopp 7: Hagens Ingo – Ole Johan Östre (Stian Eilefsen) – 1,72
Lopp 8: John Dee – Kenneth Haugstad (Thomas Petersson) – 4,54

Nästa tävlingsdag: Söndagen 20:e augusti med första start kl. 12.20
FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 8 augusti 2023 klockan 17:38

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Skärmbild

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.

14 oktober 2026 klockan 10:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.

13 oktober 2026 klockan 15:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen ...

Under en presskonferens på måndagen presenterades det nya styret för Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.

12 oktober 2026 klockan 15:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
9 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...
9 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-10-14 16:07