Det har inte varit lätt att hinna med och ytterligare en arbetsvecka hade varit önskvärt, berättar Magnus Krantz, delägare av Mejkbutiken. Lördagen den 15 juni har lågprisbutiken, eller snarare varuhuset, premiär då man öppnar på en enorm lokalyta på industriområdet. Hela 1300 kvm är späckat med varor. Även om man inte hinner få ut allt till premiären, så finns det så det räcker och blir över, berättar killarna. Mellan hyllgångar och interiör finns varor för ca två miljoner kronor. –Ja, tyvärr hinner vi inte få ut allt till i morgon. Det står kvar ca 25-30 pall som förblir ouppackat. Men först och främst gäller det nu att få iordning på det mesta, sen kommer resten att komma ut i butiken dagarna efter. Det lär ändå finnas varor så det räcker och blir över, kommenterar Magnus Krantz och Johan Eriksson.
Att man haft bråda dagar är det inget snack om. Skäggstubben visar att det dagliga arbetet avlösts med det nattliga. I stort sett har man arbetat ca 16 timmar om dagen. När LindeNytt kommer på besök dagen innan premiären, så möts vi av en helt annan lokal än den vi tittade på i vintras. En asfalterad ramp leder oss nu upp mot den nya entrédörren. Strax innanför finns två kassor och bortanför möts vi av en enorm labyrint med hyllor och gångar. Det som tidigare var en öde lagerlokal har fått liv.
Först när vi skickar upp vår fotograf på en stege ett par meter ovanför hyllorna, så får vi en klarare bild av hur stort det verkligen är. Inte ens med vidvinkel på kameran får vi in hälften av ytan på fotot. I den inre delen av lokalen pågår just nu febrilt plockande mellan hyllorna. Extrainsatt personal har hjälpt till med sammanställandet och arbetar för högtryck för att hinna med. Bara någon timme efter att vi tittar in vid Mejk kommer den nya skylten att levereras berättar killarna entusiastiskt. –Den är tolv och en halv meter lång, så den lär synas bra, säger Johan.
Mejk öppnar nu på lördag kl 10:00. Butiken ligger mellan Bilprovningen och Meritor, i samma byggnad som Bergslagens Grafiska.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.