Det har inte varit lätt att hinna med och ytterligare en arbetsvecka hade varit önskvärt, berättar Magnus Krantz, delägare av Mejkbutiken. Lördagen den 15 juni har lågprisbutiken, eller snarare varuhuset, premiär då man öppnar på en enorm lokalyta på industriområdet. Hela 1300 kvm är späckat med varor. Även om man inte hinner få ut allt till premiären, så finns det så det räcker och blir över, berättar killarna. Mellan hyllgångar och interiör finns varor för ca två miljoner kronor. –Ja, tyvärr hinner vi inte få ut allt till i morgon. Det står kvar ca 25-30 pall som förblir ouppackat. Men först och främst gäller det nu att få iordning på det mesta, sen kommer resten att komma ut i butiken dagarna efter. Det lär ändå finnas varor så det räcker och blir över, kommenterar Magnus Krantz och Johan Eriksson.
Att man haft bråda dagar är det inget snack om. Skäggstubben visar att det dagliga arbetet avlösts med det nattliga. I stort sett har man arbetat ca 16 timmar om dagen. När LindeNytt kommer på besök dagen innan premiären, så möts vi av en helt annan lokal än den vi tittade på i vintras. En asfalterad ramp leder oss nu upp mot den nya entrédörren. Strax innanför finns två kassor och bortanför möts vi av en enorm labyrint med hyllor och gångar. Det som tidigare var en öde lagerlokal har fått liv.
Först när vi skickar upp vår fotograf på en stege ett par meter ovanför hyllorna, så får vi en klarare bild av hur stort det verkligen är. Inte ens med vidvinkel på kameran får vi in hälften av ytan på fotot. I den inre delen av lokalen pågår just nu febrilt plockande mellan hyllorna. Extrainsatt personal har hjälpt till med sammanställandet och arbetar för högtryck för att hinna med. Bara någon timme efter att vi tittar in vid Mejk kommer den nya skylten att levereras berättar killarna entusiastiskt. –Den är tolv och en halv meter lång, så den lär synas bra, säger Johan.
Mejk öppnar nu på lördag kl 10:00. Butiken ligger mellan Bilprovningen och Meritor, i samma byggnad som Bergslagens Grafiska.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.