Det har inte varit lätt att hinna med och ytterligare en arbetsvecka hade varit önskvärt, berättar Magnus Krantz, delägare av Mejkbutiken. Lördagen den 15 juni har lågprisbutiken, eller snarare varuhuset, premiär då man öppnar på en enorm lokalyta på industriområdet. Hela 1300 kvm är späckat med varor. Även om man inte hinner få ut allt till premiären, så finns det så det räcker och blir över, berättar killarna. Mellan hyllgångar och interiör finns varor för ca två miljoner kronor. –Ja, tyvärr hinner vi inte få ut allt till i morgon. Det står kvar ca 25-30 pall som förblir ouppackat. Men först och främst gäller det nu att få iordning på det mesta, sen kommer resten att komma ut i butiken dagarna efter. Det lär ändå finnas varor så det räcker och blir över, kommenterar Magnus Krantz och Johan Eriksson.
Att man haft bråda dagar är det inget snack om. Skäggstubben visar att det dagliga arbetet avlösts med det nattliga. I stort sett har man arbetat ca 16 timmar om dagen. När LindeNytt kommer på besök dagen innan premiären, så möts vi av en helt annan lokal än den vi tittade på i vintras. En asfalterad ramp leder oss nu upp mot den nya entrédörren. Strax innanför finns två kassor och bortanför möts vi av en enorm labyrint med hyllor och gångar. Det som tidigare var en öde lagerlokal har fått liv.
Först när vi skickar upp vår fotograf på en stege ett par meter ovanför hyllorna, så får vi en klarare bild av hur stort det verkligen är. Inte ens med vidvinkel på kameran får vi in hälften av ytan på fotot. I den inre delen av lokalen pågår just nu febrilt plockande mellan hyllorna. Extrainsatt personal har hjälpt till med sammanställandet och arbetar för högtryck för att hinna med. Bara någon timme efter att vi tittar in vid Mejk kommer den nya skylten att levereras berättar killarna entusiastiskt. –Den är tolv och en halv meter lång, så den lär synas bra, säger Johan.
Mejk öppnar nu på lördag kl 10:00. Butiken ligger mellan Bilprovningen och Meritor, i samma byggnad som Bergslagens Grafiska.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.