Klockan 11:00 på fredagen öppnade den nya klädbutiken Phe23 på Kristinavägen – och naturligtvis var nyfikenheten stor hos invånarna.
Redan tidigare i veckan kunde vi berätta om den nya klädbutikens etablering i Lindesberg. Och idag var det alltså dags för premiär.
Sedan ett par år tillbaka drivs en likadan butik i Västervik av den utflyttade Lindesbergaren Henrik Eriksson. Men det är inte Henrik själv som vanligtvis syns bakom disken eller ute bland kunderna. Det är istället hans sambo, Emelie Karlsson, som fått äran att komma kunden till undsättning. Och det fick Emelie skäl att göra redan från start idag, för det var ett enormt intresse för butiken och responsen lät inte vänta på sig.
-Det är roligt att höra, att kunderna gillar butiken och nu har vi ju inte haft öppet längre än en halvtimme men redan fått så trevligt bemötande från så många, säger Emelie som är butiksansvarig.
Trendigt för alla åldrar
Ett par unga kvinnor står och tittar över butikens utbud av jeans medan en medelålders kvinna uppehåller sig vid skoavdelningen. Några yngre killar glider runt och spanar in diverse trendiga plagg och undertecknad själv har slagit sig ner i en skön soffa som är strategiskt placerad längst in i butiken.
Butikens koncept bygger helt enkelt på att satsa på trendiga kläder för alla åldrar och olika klädsmak. Ordet trendigt kan ibland ge fel bild av vad utbudet verkligen är, förklarade grundaren själv tidigare i veckan.
-Bara för att det är trendigt så behöver det inte vara skrikiga färger eller plagg som är annorlunda på något sätt. Vi säljer bara kläder som är ”inne” men samtidigt är bra vardagsplagg, förklarade Henrik i en tidigare intervju.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.