Klockan 11:00 på fredagen öppnade den nya klädbutiken Phe23 på Kristinavägen – och naturligtvis var nyfikenheten stor hos invånarna.
Redan tidigare i veckan kunde vi berätta om den nya klädbutikens etablering i Lindesberg. Och idag var det alltså dags för premiär.
Sedan ett par år tillbaka drivs en likadan butik i Västervik av den utflyttade Lindesbergaren Henrik Eriksson. Men det är inte Henrik själv som vanligtvis syns bakom disken eller ute bland kunderna. Det är istället hans sambo, Emelie Karlsson, som fått äran att komma kunden till undsättning. Och det fick Emelie skäl att göra redan från start idag, för det var ett enormt intresse för butiken och responsen lät inte vänta på sig.
-Det är roligt att höra, att kunderna gillar butiken och nu har vi ju inte haft öppet längre än en halvtimme men redan fått så trevligt bemötande från så många, säger Emelie som är butiksansvarig.
Trendigt för alla åldrar
Ett par unga kvinnor står och tittar över butikens utbud av jeans medan en medelålders kvinna uppehåller sig vid skoavdelningen. Några yngre killar glider runt och spanar in diverse trendiga plagg och undertecknad själv har slagit sig ner i en skön soffa som är strategiskt placerad längst in i butiken.
Butikens koncept bygger helt enkelt på att satsa på trendiga kläder för alla åldrar och olika klädsmak. Ordet trendigt kan ibland ge fel bild av vad utbudet verkligen är, förklarade grundaren själv tidigare i veckan.
-Bara för att det är trendigt så behöver det inte vara skrikiga färger eller plagg som är annorlunda på något sätt. Vi säljer bara kläder som är ”inne” men samtidigt är bra vardagsplagg, förklarade Henrik i en tidigare intervju.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!