Den morgonpigge har fördelen att vara först att botanisera av hyllmetrarna med litteratur när det vankas bokrea. Redan klockan sex i morse så öppnades dörrarna på Bokia och bokhandlare Nelzén konstaterade ett par timmar senare att rean snurrar på rejält i år.
Redan vid öppningsdags hängde ett antal bokmalar på dörren och inom loppet av ett par minuter hade ett 20-tal ”realister” invaderat butiken för att göra några fina klipp. Inte riktigt lika morgonpigga, så tog vi oss dit vid 08:30-tiden för att stämma av med bokhandlarna för att höra hur inledningen av årets stora bokrea har gått. På det övre planet i butiken, känns det som vilken dag som helst. En och annan strosar runt och ser sig omkring lite sporadiskt. Men en trappa ner råder en helt annan stämning, vad som kan beskrivas lite som bokhandelns julafton.
-Det är nog lite bättre fart i år jämfört med i fjol, det märker man av, konstaterar Per Nelzén när han blickar ut i lokalen och tyst läser av antalet kunder bland hyllorna.
Men vilken genre som går bäst är lite svårare att avgöra. Det är i regel en ganska jämn strid mellan de olika kategorierna, en kokbok är minst lika het som en nervpirrande deckare.
-Ja, det är lite svårt att säga vad som går bäst. När det är rea så är det ändå priset som det fokuseras mest på, förklarar Per.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.