Den morgonpigge har fördelen att vara först att botanisera av hyllmetrarna med litteratur när det vankas bokrea. Redan klockan sex i morse så öppnades dörrarna på Bokia och bokhandlare Nelzén konstaterade ett par timmar senare att rean snurrar på rejält i år.
Redan vid öppningsdags hängde ett antal bokmalar på dörren och inom loppet av ett par minuter hade ett 20-tal ”realister” invaderat butiken för att göra några fina klipp. Inte riktigt lika morgonpigga, så tog vi oss dit vid 08:30-tiden för att stämma av med bokhandlarna för att höra hur inledningen av årets stora bokrea har gått. På det övre planet i butiken, känns det som vilken dag som helst. En och annan strosar runt och ser sig omkring lite sporadiskt. Men en trappa ner råder en helt annan stämning, vad som kan beskrivas lite som bokhandelns julafton.
-Det är nog lite bättre fart i år jämfört med i fjol, det märker man av, konstaterar Per Nelzén när han blickar ut i lokalen och tyst läser av antalet kunder bland hyllorna.
Men vilken genre som går bäst är lite svårare att avgöra. Det är i regel en ganska jämn strid mellan de olika kategorierna, en kokbok är minst lika het som en nervpirrande deckare.
-Ja, det är lite svårt att säga vad som går bäst. När det är rea så är det ändå priset som det fokuseras mest på, förklarar Per.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.