Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson höll flaggan när fantåget anlände till Oscarsparken i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Fantåget gick Kungsgatan fram mot Oscarsparken. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu stundar årets nationaldagsfirande. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Foto: Camilla Lagerman
Lindesbergs folkdansgille berättade om dagens folkdansdräkter, bland dessa en Bergsmansdräkt. Foto Jennie Einarsson
Rebecca Blixt fick ta emot 2022 års kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjuder på underhållning. Foto: Jennie Einarsson
Hans Finckh fick årets byggnadsstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson höll nationaldagstal. Foto: Jennie Einarsson
Glädje och överraskningar när svenska flaggan firades
Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson höll flaggan när fantåget anlände till Oscarsparken i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Fantåget gick Kungsgatan fram mot Oscarsparken. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu stundar årets nationaldagsfirande. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Foto: Camilla Lagerman
Lindesbergs folkdansgille berättade om dagens folkdansdräkter, bland dessa en Bergsmansdräkt. Foto Jennie Einarsson
Rebecca Blixt fick ta emot 2022 års kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjuder på underhållning. Foto: Jennie Einarsson
Hans Finckh fick årets byggnadsstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson höll nationaldagstal. Foto: Jennie Einarsson
Glädje och överraskningar när svenska flaggan firades
Efter två år med digitalt nationaldagsfirande så kunde medborgarna äntligen fira tillsammans på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. I Oscarsparken i Lindesberg var stämningen på topp när det bjöds på musikunderhållning, dansuppvisning och traditionsenligt nationaldagstal.
Det traditionsenliga fantåget gick från Lindesbergs arena, längs Kungsgatan till Oscarsparken under en pampig ledning av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. På plats i parken hälsade kultursekreterare Sara Sporre glatt alla välkomna till firandet som efter ett två års långt uppehåll för pandemin äntligen kunde hållas på plats igen.
Sara Sporre välkomnade alla till ett traditionellt nationaldagsfirande i Oscarsparken i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Därefter följde en uppvisning av Lindesbergs folkdansgille som även berättade lite om sina tjusiga folkdansdräkter.
Medborgarna fick ta del av kloka ord från Staffan Blixt som inledde med början av en känd dikt av Verner von Heidenstam. ”Sverige, Sverige, Sverige, fosterland,
vår längtans bygd, vårt hem på jorden!” Sedan följde en historisk berättelse som landade i en förklaring av varför vi firar Sveriges nationaldag.
Staffan Blixt tog plats på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Amatörteaterföreningen Bergslagens Spektakelteater tog plats på scenen iklädda korpdräkter och berättade om föreställningen Korpspelen som har premiär 28 juni. Rebecca Blixt som tillverkat korpdräkterna fanns med på plats och berättade att de faktiskt tillverkats av flingpaket.
– Tanken var att använda hönsnät, men jag fick ta det som jag hade tillgång till hemma, konstaterade hon.
När tillväxtutskottets ordförande Magnus Storm sedan skulle dela ut årets stipendier så bad han finurligt nog Rebecca att vara kvar på scenen en liten stund för att sedan läsa upp hennes namn som stipendiat av Kulturstipendiet. En märkbart förvånad Rebecca Blixt fick ta emot checken på tiotusen kronor.
Rebecca Blixt fick ta emot årets kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Motiveringen löd:”Hon har arbetat med många olika material och tekniker. Inom kulturområdet kan man hitta henne både på och bakom scenen. Hennes skicklighet i form och fantasi gör att det inte finns några gränser för vad som kan skapas. Hon är en tusenkonstnär. Vi önskar dig all lycka med dina fortsatta studier inom mask- och perukdesign.”
Byggnadspriset gick till Hans Finckh med motiveringen:”Med utsikt över Lindessjön står ett rött gammalt hus. Det hade sett sina bättre dagar svepa förbi när våra pristagare påbörjade renoveringen. Syllar byttes, fönster renoverades, nya golv blev inlagda och väggarna blev återigen lerklinkade. Allt detta gjordes mycket omsorgsfullt och hela tiden med husets tidigare historia som riktlinje.”
Föreningsledarstipendiet gick till Petter Carlsson IFK Lindesberg med motiveringen:”En bra föreningsledare ska kunna leda och bidra till gemenskap, det gör våran stipendiat. Han har under lång tid arbetat med att få in fler nya deltagare och ledare in i föreningen med tyngdpunkt på flickor och medlemmar av utländsk bakgrund. Vi hoppas genom detta stipendium kunna visa vår uppskattning av allt ideellt arbete som görs och att vår stipendiat får möjlighet att utveckla sitt ledarskap.”
Firandet rundades av med ett nationaldagstal av kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson och avslutningsvis Sveriges nationalsång.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.