Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson höll flaggan när fantåget anlände till Oscarsparken i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Fantåget gick Kungsgatan fram mot Oscarsparken. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu stundar årets nationaldagsfirande. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Foto: Camilla Lagerman
Lindesbergs folkdansgille berättade om dagens folkdansdräkter, bland dessa en Bergsmansdräkt. Foto Jennie Einarsson
Rebecca Blixt fick ta emot 2022 års kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjuder på underhållning. Foto: Jennie Einarsson
Hans Finckh fick årets byggnadsstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson höll nationaldagstal. Foto: Jennie Einarsson
Glädje och överraskningar när svenska flaggan firades
Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson höll flaggan när fantåget anlände till Oscarsparken i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Fantåget gick Kungsgatan fram mot Oscarsparken. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu stundar årets nationaldagsfirande. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Foto: Camilla Lagerman
Lindesbergs folkdansgille berättade om dagens folkdansdräkter, bland dessa en Bergsmansdräkt. Foto Jennie Einarsson
Rebecca Blixt fick ta emot 2022 års kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan bjuder på underhållning. Foto: Jennie Einarsson
Hans Finckh fick årets byggnadsstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson höll nationaldagstal. Foto: Jennie Einarsson
Glädje och överraskningar när svenska flaggan firades
Efter två år med digitalt nationaldagsfirande så kunde medborgarna äntligen fira tillsammans på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. I Oscarsparken i Lindesberg var stämningen på topp när det bjöds på musikunderhållning, dansuppvisning och traditionsenligt nationaldagstal.
Det traditionsenliga fantåget gick från Lindesbergs arena, längs Kungsgatan till Oscarsparken under en pampig ledning av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. På plats i parken hälsade kultursekreterare Sara Sporre glatt alla välkomna till firandet som efter ett två års långt uppehåll för pandemin äntligen kunde hållas på plats igen.
Sara Sporre välkomnade alla till ett traditionellt nationaldagsfirande i Oscarsparken i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Därefter följde en uppvisning av Lindesbergs folkdansgille som även berättade lite om sina tjusiga folkdansdräkter.
Medborgarna fick ta del av kloka ord från Staffan Blixt som inledde med början av en känd dikt av Verner von Heidenstam. ”Sverige, Sverige, Sverige, fosterland,
vår längtans bygd, vårt hem på jorden!” Sedan följde en historisk berättelse som landade i en förklaring av varför vi firar Sveriges nationaldag.
Staffan Blixt tog plats på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Amatörteaterföreningen Bergslagens Spektakelteater tog plats på scenen iklädda korpdräkter och berättade om föreställningen Korpspelen som har premiär 28 juni. Rebecca Blixt som tillverkat korpdräkterna fanns med på plats och berättade att de faktiskt tillverkats av flingpaket.
– Tanken var att använda hönsnät, men jag fick ta det som jag hade tillgång till hemma, konstaterade hon.
När tillväxtutskottets ordförande Magnus Storm sedan skulle dela ut årets stipendier så bad han finurligt nog Rebecca att vara kvar på scenen en liten stund för att sedan läsa upp hennes namn som stipendiat av Kulturstipendiet. En märkbart förvånad Rebecca Blixt fick ta emot checken på tiotusen kronor.
Rebecca Blixt fick ta emot årets kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson
Motiveringen löd:”Hon har arbetat med många olika material och tekniker. Inom kulturområdet kan man hitta henne både på och bakom scenen. Hennes skicklighet i form och fantasi gör att det inte finns några gränser för vad som kan skapas. Hon är en tusenkonstnär. Vi önskar dig all lycka med dina fortsatta studier inom mask- och perukdesign.”
Byggnadspriset gick till Hans Finckh med motiveringen:”Med utsikt över Lindessjön står ett rött gammalt hus. Det hade sett sina bättre dagar svepa förbi när våra pristagare påbörjade renoveringen. Syllar byttes, fönster renoverades, nya golv blev inlagda och väggarna blev återigen lerklinkade. Allt detta gjordes mycket omsorgsfullt och hela tiden med husets tidigare historia som riktlinje.”
Föreningsledarstipendiet gick till Petter Carlsson IFK Lindesberg med motiveringen:”En bra föreningsledare ska kunna leda och bidra till gemenskap, det gör våran stipendiat. Han har under lång tid arbetat med att få in fler nya deltagare och ledare in i föreningen med tyngdpunkt på flickor och medlemmar av utländsk bakgrund. Vi hoppas genom detta stipendium kunna visa vår uppskattning av allt ideellt arbete som görs och att vår stipendiat får möjlighet att utveckla sitt ledarskap.”
Firandet rundades av med ett nationaldagstal av kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson och avslutningsvis Sveriges nationalsång.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.