I förra veckan blev det känt att någon lyckats spräcka ett så kallat pansarglas vid radio- och tv-butiken Terab AB på Kristinavägen. Skadegörelsen, eller möjligtvis inbrottsförsöket, gjordes natten till julafton. Glasmästaren som anlitats för att byta ut rutan berättade för LindeNytt att skadorna på rutan bara kan ha orsakats av ett skjutvapen. Och han får nu medhåll från polisen.
–Mycket tyder på att det faktiskt är så – tyvärr. Det är klart otäckt att något sånt inträffat, kommenterar Lennart Åkesson, närpolisen. Ännu har inte analyseringen kunnat fastställa orsaken till skadorna i rutan, men av erfarenhet väger misstanken tungt mot att någon faktiskt har skjutit med ett vapen mot rutan.
Sammanlagt är det fyra förmodade skotthål. Varje träffbild har en svart sotig yta. Att ett tillhygge som t ex en yxa eller liknande använts avfärdas polisen.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.