Truppen som tog Lindlöven till Division 1 kommer med största sannolikhet bestå helt oförändrad. Detta glädjebesked ger klubben idag. I söndags blev det nämligen klart att ytterligare ett antal starka namn som Daniel Wallin, Dan Fredriksson, Daniel Svensson och Patrik Nyman stannar i laget.
Lindlöven har nu 16 kontrakterade spelare varav flera av dem har skrivit på tvåårskontrakt. Tränare Göran Sjöö låter både taggad att komma igång med hockeyn och glad över det faktum att kedjorna inte kommer att sakna någon viktig länk/spelare.
-Jag är jättenöjd med det här och jag ser verkligen fram emot att säsong en ska dra igång. Nu har vi ju samma starka lag utan några luckor, säger Göran Sjöö.
-Utöver att lösa de återstående spelarna så ligger fokus nu på att fortsätta föra diskussioner med de nyförvärv föreningen är intresserade av. Vi tittar just nu på 1-2 backar och 1-2 forwards. Vi kommer inte att ta hit några nya spelare för att fylla ut truppen utan de vi tar hit skall vara klass spelare.
Vi är mycket nöjda med hur lagbygget ser ut så här långt. Parallellt så fortsätter barmarksträningen där spelarna sköter sig strålande och vi ligger även här betydligt bättre till mot samma period föregående säsong. Läget ser positivt ut!
Ispremiär kommer ske i Lindehov fredag den 17 augusti. Sista helgen i augusti (31/8-2/9) så kommer det spelas en turnering i Örebro med Örebro, Arboga, Kumla och Lindlöven, meddelas från klubben genom John Falck.
Kvar i Div 1C
Klart är också att Lindlöven stannar i C-gruppen, det innebär att man får möta samma lag som i förra säsongen med ett enda undantag: Örebro har bytts ut mot Arboga.
Detta ser Sjöö mest som ”synd för publiken”.
Seriespelet inleds med 18 eller 27 omgångar som spelas fram till jul. Därefter bildas tre Allettor där lag 1–4 från varje Division 1-serie kommer att ingå. Allettorna spelas i 14 omgångar. Lag 5–10 i Division 1C kommer likt förra säsongen att spela en fortsättningsserie om tio omgångar, där vinnaren — till skillnad från förra säsongen — tar sig vidare till play-off.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!