Truppen som tog Lindlöven till Division 1 kommer med största sannolikhet bestå helt oförändrad. Detta glädjebesked ger klubben idag. I söndags blev det nämligen klart att ytterligare ett antal starka namn som Daniel Wallin, Dan Fredriksson, Daniel Svensson och Patrik Nyman stannar i laget.
Lindlöven har nu 16 kontrakterade spelare varav flera av dem har skrivit på tvåårskontrakt. Tränare Göran Sjöö låter både taggad att komma igång med hockeyn och glad över det faktum att kedjorna inte kommer att sakna någon viktig länk/spelare.
-Jag är jättenöjd med det här och jag ser verkligen fram emot att säsong en ska dra igång. Nu har vi ju samma starka lag utan några luckor, säger Göran Sjöö.
-Utöver att lösa de återstående spelarna så ligger fokus nu på att fortsätta föra diskussioner med de nyförvärv föreningen är intresserade av. Vi tittar just nu på 1-2 backar och 1-2 forwards. Vi kommer inte att ta hit några nya spelare för att fylla ut truppen utan de vi tar hit skall vara klass spelare.
Vi är mycket nöjda med hur lagbygget ser ut så här långt. Parallellt så fortsätter barmarksträningen där spelarna sköter sig strålande och vi ligger även här betydligt bättre till mot samma period föregående säsong. Läget ser positivt ut!
Ispremiär kommer ske i Lindehov fredag den 17 augusti. Sista helgen i augusti (31/8-2/9) så kommer det spelas en turnering i Örebro med Örebro, Arboga, Kumla och Lindlöven, meddelas från klubben genom John Falck.
Kvar i Div 1C
Klart är också att Lindlöven stannar i C-gruppen, det innebär att man får möta samma lag som i förra säsongen med ett enda undantag: Örebro har bytts ut mot Arboga.
Detta ser Sjöö mest som ”synd för publiken”.
Seriespelet inleds med 18 eller 27 omgångar som spelas fram till jul. Därefter bildas tre Allettor där lag 1–4 från varje Division 1-serie kommer att ingå. Allettorna spelas i 14 omgångar. Lag 5–10 i Division 1C kommer likt förra säsongen att spela en fortsättningsserie om tio omgångar, där vinnaren — till skillnad från förra säsongen — tar sig vidare till play-off.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.