Truppen som tog Lindlöven till Division 1 kommer med största sannolikhet bestå helt oförändrad. Detta glädjebesked ger klubben idag. I söndags blev det nämligen klart att ytterligare ett antal starka namn som Daniel Wallin, Dan Fredriksson, Daniel Svensson och Patrik Nyman stannar i laget.
Lindlöven har nu 16 kontrakterade spelare varav flera av dem har skrivit på tvåårskontrakt. Tränare Göran Sjöö låter både taggad att komma igång med hockeyn och glad över det faktum att kedjorna inte kommer att sakna någon viktig länk/spelare.
-Jag är jättenöjd med det här och jag ser verkligen fram emot att säsong en ska dra igång. Nu har vi ju samma starka lag utan några luckor, säger Göran Sjöö.
-Utöver att lösa de återstående spelarna så ligger fokus nu på att fortsätta föra diskussioner med de nyförvärv föreningen är intresserade av. Vi tittar just nu på 1-2 backar och 1-2 forwards. Vi kommer inte att ta hit några nya spelare för att fylla ut truppen utan de vi tar hit skall vara klass spelare.
Vi är mycket nöjda med hur lagbygget ser ut så här långt. Parallellt så fortsätter barmarksträningen där spelarna sköter sig strålande och vi ligger även här betydligt bättre till mot samma period föregående säsong. Läget ser positivt ut!
Ispremiär kommer ske i Lindehov fredag den 17 augusti. Sista helgen i augusti (31/8-2/9) så kommer det spelas en turnering i Örebro med Örebro, Arboga, Kumla och Lindlöven, meddelas från klubben genom John Falck.
Kvar i Div 1C
Klart är också att Lindlöven stannar i C-gruppen, det innebär att man får möta samma lag som i förra säsongen med ett enda undantag: Örebro har bytts ut mot Arboga.
Detta ser Sjöö mest som ”synd för publiken”.
Seriespelet inleds med 18 eller 27 omgångar som spelas fram till jul. Därefter bildas tre Allettor där lag 1–4 från varje Division 1-serie kommer att ingå. Allettorna spelas i 14 omgångar. Lag 5–10 i Division 1C kommer likt förra säsongen att spela en fortsättningsserie om tio omgångar, där vinnaren — till skillnad från förra säsongen — tar sig vidare till play-off.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.