Truppen som tog Lindlöven till Division 1 kommer med största sannolikhet bestå helt oförändrad. Detta glädjebesked ger klubben idag. I söndags blev det nämligen klart att ytterligare ett antal starka namn som Daniel Wallin, Dan Fredriksson, Daniel Svensson och Patrik Nyman stannar i laget.
Lindlöven har nu 16 kontrakterade spelare varav flera av dem har skrivit på tvåårskontrakt. Tränare Göran Sjöö låter både taggad att komma igång med hockeyn och glad över det faktum att kedjorna inte kommer att sakna någon viktig länk/spelare.
-Jag är jättenöjd med det här och jag ser verkligen fram emot att säsong en ska dra igång. Nu har vi ju samma starka lag utan några luckor, säger Göran Sjöö.
-Utöver att lösa de återstående spelarna så ligger fokus nu på att fortsätta föra diskussioner med de nyförvärv föreningen är intresserade av. Vi tittar just nu på 1-2 backar och 1-2 forwards. Vi kommer inte att ta hit några nya spelare för att fylla ut truppen utan de vi tar hit skall vara klass spelare.
Vi är mycket nöjda med hur lagbygget ser ut så här långt. Parallellt så fortsätter barmarksträningen där spelarna sköter sig strålande och vi ligger även här betydligt bättre till mot samma period föregående säsong. Läget ser positivt ut!
Ispremiär kommer ske i Lindehov fredag den 17 augusti. Sista helgen i augusti (31/8-2/9) så kommer det spelas en turnering i Örebro med Örebro, Arboga, Kumla och Lindlöven, meddelas från klubben genom John Falck.
Kvar i Div 1C
Klart är också att Lindlöven stannar i C-gruppen, det innebär att man får möta samma lag som i förra säsongen med ett enda undantag: Örebro har bytts ut mot Arboga.
Detta ser Sjöö mest som ”synd för publiken”.
Seriespelet inleds med 18 eller 27 omgångar som spelas fram till jul. Därefter bildas tre Allettor där lag 1–4 från varje Division 1-serie kommer att ingå. Allettorna spelas i 14 omgångar. Lag 5–10 i Division 1C kommer likt förra säsongen att spela en fortsättningsserie om tio omgångar, där vinnaren — till skillnad från förra säsongen — tar sig vidare till play-off.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.