På fredag är det äntligen dags att ladda burarna och hoppas på Lindesjöns svarta guld. Det är åter dags för det årliga kräftfisket i Lindesberg och Lindesjöns fiskevårdsområdesförenings ordföranden, Roland Johansson, tror och hoppas på att årets fiske ska gå i samma tecken som tidigare år. Resultatet av fisket de senaste åren har, som många känner till, blivit större och större fångstmängd vid sammanräkningen. Allt tyder på att kräftbeståndet frodas i Lindesbergs farvatten.
-Vi hoppas självklart på ett likvärdigt fiske som ifjol, kommenterar Roland.
Årets varma sommar torde gynna kräftbeståndet, dock är Roland Johansson blygsam att prata om hur det egentligen står till med den saken.
-Jag vet faktiskt inte hur vädret påverkat, det är svårt att svara på, säger han småskrattande.
Dock berättar han att vattenståndet är bra och att inget tyder på annat än gott fiske. Kommer bara vädergudarna vara på vår sida, så kan vi alltså förvänta oss en trevlig afton för såväl fiskare som åskådare.
-Enligt prognosen ska det fortsätta så här, så det är vi tacksamma för. Är bara vädret bra så kommer det alltid flera hundra människor och tittar på och har trevligt, berättar Roland.
Fisket startar kl 17:00 fredag 8 augusti
Café Oscar öppet 10:00 – 21:00 för kräftfisket
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.