På fredag är det äntligen dags att ladda burarna och hoppas på Lindesjöns svarta guld. Det är åter dags för det årliga kräftfisket i Lindesberg och Lindesjöns fiskevårdsområdesförenings ordföranden, Roland Johansson, tror och hoppas på att årets fiske ska gå i samma tecken som tidigare år. Resultatet av fisket de senaste åren har, som många känner till, blivit större och större fångstmängd vid sammanräkningen. Allt tyder på att kräftbeståndet frodas i Lindesbergs farvatten.
-Vi hoppas självklart på ett likvärdigt fiske som ifjol, kommenterar Roland.
Årets varma sommar torde gynna kräftbeståndet, dock är Roland Johansson blygsam att prata om hur det egentligen står till med den saken.
-Jag vet faktiskt inte hur vädret påverkat, det är svårt att svara på, säger han småskrattande.
Dock berättar han att vattenståndet är bra och att inget tyder på annat än gott fiske. Kommer bara vädergudarna vara på vår sida, så kan vi alltså förvänta oss en trevlig afton för såväl fiskare som åskådare.
-Enligt prognosen ska det fortsätta så här, så det är vi tacksamma för. Är bara vädret bra så kommer det alltid flera hundra människor och tittar på och har trevligt, berättar Roland.
Fisket startar kl 17:00 fredag 8 augusti
Café Oscar öppet 10:00 – 21:00 för kräftfisket
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.