På fredag är det äntligen dags att ladda burarna och hoppas på Lindesjöns svarta guld. Det är åter dags för det årliga kräftfisket i Lindesberg och Lindesjöns fiskevårdsområdesförenings ordföranden, Roland Johansson, tror och hoppas på att årets fiske ska gå i samma tecken som tidigare år. Resultatet av fisket de senaste åren har, som många känner till, blivit större och större fångstmängd vid sammanräkningen. Allt tyder på att kräftbeståndet frodas i Lindesbergs farvatten.
-Vi hoppas självklart på ett likvärdigt fiske som ifjol, kommenterar Roland.
Årets varma sommar torde gynna kräftbeståndet, dock är Roland Johansson blygsam att prata om hur det egentligen står till med den saken.
-Jag vet faktiskt inte hur vädret påverkat, det är svårt att svara på, säger han småskrattande.
Dock berättar han att vattenståndet är bra och att inget tyder på annat än gott fiske. Kommer bara vädergudarna vara på vår sida, så kan vi alltså förvänta oss en trevlig afton för såväl fiskare som åskådare.
-Enligt prognosen ska det fortsätta så här, så det är vi tacksamma för. Är bara vädret bra så kommer det alltid flera hundra människor och tittar på och har trevligt, berättar Roland.
Fisket startar kl 17:00 fredag 8 augusti
Café Oscar öppet 10:00 – 21:00 för kräftfisket
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.