På fredag är det äntligen dags att ladda burarna och hoppas på Lindesjöns svarta guld. Det är åter dags för det årliga kräftfisket i Lindesberg och Lindesjöns fiskevårdsområdesförenings ordföranden, Roland Johansson, tror och hoppas på att årets fiske ska gå i samma tecken som tidigare år. Resultatet av fisket de senaste åren har, som många känner till, blivit större och större fångstmängd vid sammanräkningen. Allt tyder på att kräftbeståndet frodas i Lindesbergs farvatten.
-Vi hoppas självklart på ett likvärdigt fiske som ifjol, kommenterar Roland.
Årets varma sommar torde gynna kräftbeståndet, dock är Roland Johansson blygsam att prata om hur det egentligen står till med den saken.
-Jag vet faktiskt inte hur vädret påverkat, det är svårt att svara på, säger han småskrattande.
Dock berättar han att vattenståndet är bra och att inget tyder på annat än gott fiske. Kommer bara vädergudarna vara på vår sida, så kan vi alltså förvänta oss en trevlig afton för såväl fiskare som åskådare.
-Enligt prognosen ska det fortsätta så här, så det är vi tacksamma för. Är bara vädret bra så kommer det alltid flera hundra människor och tittar på och har trevligt, berättar Roland.
Fisket startar kl 17:00 fredag 8 augusti
Café Oscar öppet 10:00 – 21:00 för kräftfisket
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Arbetet med den tidigare påbörjade gång- och cykelvägen längs Torphyttevägen återupptas nu i höst. Med start vecka 39 kommer det därför att vara begränsad framkomlighet på den aktuella sträckan – mellan Idrottsvägen och Djupdalsgatan. Detta meddelar Lindesbergs kommun idag.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.