På fredagskvällen arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesbergs farvatten. Inför fisket ges nu goda prognoser för ett lyckat fiske och härlig folkfest.
Väderprognosen signerad SMHI säger att fredagskvällen bjuder på rejäl sensommarvärme med uppemot 27 grader varmt – och goda chanser till sol. Och kräftfiskearrangörens prognos för fångstchanserna är inte sämre. Magnus Karlsson, ordförande för Lindessjöns fiskvårdsområdesförening, påpekar att många faktorer för ett lyckat fiske kan konstateras säkrade.
– Vi har provfiskat med gott resultat. Sedan har vi haft gynnsamma förhållanden för kräftorna hela sommaren, utan några kraftiga växlingar mellan kallt och varmt, säger Magnus Karlsson.
Han påpekar en annan faktor som spelar in, nämligen vattenståndet. Under större delen av sommaren har vattennivån legat konstant.
– Det är också något som är bra för kräftorna. De brukar inte gilla när det växlar mellan högt och lågt, säger han med fjolårets fiske som referens. Då bjöd sommaren på höga flöden och lägre temperaturer än vad man uppmäter nu. 2015 blev det endast 1890 st kräftor totalt av de som höll måttet och fick behållas.
Lista: Alla som får fiska
Totalt 130 vuxenland och drygt 30 barnland har tilldelats allmänheten inför årets fiske. På arrangörens hemsida finns hela listan över de som skall fiske i afton. Klicka här för att se om du känner igen någon som skall fiska i afton.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.