På fredagskvällen arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesbergs farvatten. Inför fisket ges nu goda prognoser för ett lyckat fiske och härlig folkfest.
Väderprognosen signerad SMHI säger att fredagskvällen bjuder på rejäl sensommarvärme med uppemot 27 grader varmt – och goda chanser till sol. Och kräftfiskearrangörens prognos för fångstchanserna är inte sämre. Magnus Karlsson, ordförande för Lindessjöns fiskvårdsområdesförening, påpekar att många faktorer för ett lyckat fiske kan konstateras säkrade.
– Vi har provfiskat med gott resultat. Sedan har vi haft gynnsamma förhållanden för kräftorna hela sommaren, utan några kraftiga växlingar mellan kallt och varmt, säger Magnus Karlsson.
Han påpekar en annan faktor som spelar in, nämligen vattenståndet. Under större delen av sommaren har vattennivån legat konstant.
– Det är också något som är bra för kräftorna. De brukar inte gilla när det växlar mellan högt och lågt, säger han med fjolårets fiske som referens. Då bjöd sommaren på höga flöden och lägre temperaturer än vad man uppmäter nu. 2015 blev det endast 1890 st kräftor totalt av de som höll måttet och fick behållas.
Lista: Alla som får fiska
Totalt 130 vuxenland och drygt 30 barnland har tilldelats allmänheten inför årets fiske. På arrangörens hemsida finns hela listan över de som skall fiske i afton. Klicka här för att se om du känner igen någon som skall fiska i afton.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.