Nu skall Lindesbergs kommun finna en ny aktör att driva Café Oscar i sommar. Senare i veckan kommer man gå ut med en annons för att samla in intressenter – men redan nu står en handfull på kö, sedan LindeNytt i förra veckan rapporterat om att hotellet har tackat nej.-Det visar att intresset är stort och just Café Oscar är något av en hjärtefråga i Lindesberg, säger Anne Resare på Utvecklingsenheten.
Under ledning av Lennart Jansson tar man nu kraftgrepp om frågan Café Oscar på kommunens utvecklingsenhet. Sedan Lindesbergs Stadshotell klargjort att man inte har intresse att driva kaféet ytterligare en säsong, har frågan fått hög prioritet. Saken måste lösas snarast då våren faktiskt lurar runt hörnet.
-Café Oscar är viktig och därför hoppas vi nu att det här löser sig så snabbt det bara går. Vi kommer att gå ut med annonsen senare i veckan, men vi har faktiskt redan fått ett flertal förfrågningar de senaste dagarna, det handlar om en handfull personer som visat intresse hittills så det ser ju relativt ljust ut, berättar Anne Resare.
Café Oscar har många styrkor men dessvärre också en rad svagheter som försvårar för verksamheten. Byggnaden har ett kulturvärde och får inte ”röras” hur som helst.
-Man är därför nästan helt låst vid konceptet. Man kan inte göra några större förändringar utan måste anpassa sig till byggnaden, berättar Resare.
Det gör att verksamheten mår bäst av att drivas som komplement till en befintlig verksamhet – t ex som tidigare då hotellet var stommen i verksamheten.
-Men det innebär inte att man måste hålla sig till detta upplägg, poängterar Anne Resare.
-Ett av problemen är att det saknas toalett men det kan ju lösas med en s k bajamaja i anslutning till kaféet. Sedan har vi det här med köket, att man inte kan få tillstånd att tillaga mat på plats.
Innan annonsen går ut skall man reda ut begreppen kring alkoholtillstånd, matservering och WC.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.