Nu skall Lindesbergs kommun finna en ny aktör att driva Café Oscar i sommar. Senare i veckan kommer man gå ut med en annons för att samla in intressenter – men redan nu står en handfull på kö, sedan LindeNytt i förra veckan rapporterat om att hotellet har tackat nej.-Det visar att intresset är stort och just Café Oscar är något av en hjärtefråga i Lindesberg, säger Anne Resare på Utvecklingsenheten.
Under ledning av Lennart Jansson tar man nu kraftgrepp om frågan Café Oscar på kommunens utvecklingsenhet. Sedan Lindesbergs Stadshotell klargjort att man inte har intresse att driva kaféet ytterligare en säsong, har frågan fått hög prioritet. Saken måste lösas snarast då våren faktiskt lurar runt hörnet.
-Café Oscar är viktig och därför hoppas vi nu att det här löser sig så snabbt det bara går. Vi kommer att gå ut med annonsen senare i veckan, men vi har faktiskt redan fått ett flertal förfrågningar de senaste dagarna, det handlar om en handfull personer som visat intresse hittills så det ser ju relativt ljust ut, berättar Anne Resare.
Café Oscar har många styrkor men dessvärre också en rad svagheter som försvårar för verksamheten. Byggnaden har ett kulturvärde och får inte ”röras” hur som helst.
-Man är därför nästan helt låst vid konceptet. Man kan inte göra några större förändringar utan måste anpassa sig till byggnaden, berättar Resare.
Det gör att verksamheten mår bäst av att drivas som komplement till en befintlig verksamhet – t ex som tidigare då hotellet var stommen i verksamheten.
-Men det innebär inte att man måste hålla sig till detta upplägg, poängterar Anne Resare.
-Ett av problemen är att det saknas toalett men det kan ju lösas med en s k bajamaja i anslutning till kaféet. Sedan har vi det här med köket, att man inte kan få tillstånd att tillaga mat på plats.
Innan annonsen går ut skall man reda ut begreppen kring alkoholtillstånd, matservering och WC.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.