Från och med den första januari 2010 kommer Linde GKs medlemmar inte längre ha möjlighet att få tillbaka sina kapitalinsatser om de lämnar klubben. Detta om medlemmarna själva godkänner det förslag som ligger för ett nytt finansieringssytem.-För att ingen skall känna sig lurad på sin insats, så har alla medlemmar full rätt att få tillbaka pengarna fram till årsskiftet, förklarar klubbchef Annika Lundin.
Linde Golfklubb har, som många andra klubbar i landet, känt av en nedgång inom sporten. Under de senaste åren har fler lämnat än anslutit sig till klubben och det har resulterat i ekonomiska hotbilder som riskerar att eskalera. Därför vill man nu byta finansieringssystem i syfte att undvika framtida problem. Förslaget som skall upp på årsmötet, innebär att medlemmarna får sin kapitalinsats konverterad till spelrätter. Två spelrätter per kapitalinsats är vad som blir gällande om förslaget klubbas.
-Det innebär att en medlem kan skänka en spelrätt till t ex en familjemedlem. Vår förhoppning är att det kan få medlemsantalet att öka igen, säger klubbchefen.
Kapitalinsatsen har varierat under de 25 åren som gått, från lägst 3000kr till högst 7000 kr per person. I år ligger avgiften på 4000 kr. Problemet som får deras ekonomi att blöda, är att mer pengar har betalats ut än vad som kommit in med nya medlemmar.
-Om en person som har betalat 7000 kr lämnar klubben så krävs ju två nya medlemmar för att vi inte ska gå bakåt. Nu har vi dessvärre tappat medlemmar de senaste åren och därför måste vi agera innan det går så långt att klubbens framtid hotas på allvar. Ekonomin blöder och vi måste stoppa flödet helt enkelt, förklarar Annika Lundin.
Spelrättssystemet har införts på många andra banor i landet och blivit dess räddning. Och sedan Linde GK informerat sina medlemmar och situationens allvar, så verkar ändå de allra flesta vara med på noterna och accepterar att deras pengar blir låsta i klubben nästa år.
-De som har kontaktat mig personligen och varit tveksamma till det här, har ändå blivit övertygade om att det är bästa sättet att rädda klubbens framtid när jag pratat med dem. Och de har ju full rätt att begära utträde och få sin kapitalinsats tillbaka fram till årsskiftet, så man har ju god tid på sig att fundera över situationen och hur man vill göra, säger Annika Lundin.
Läs mer på klubbens hemsida.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.