Från och med den första januari 2010 kommer Linde GKs medlemmar inte längre ha möjlighet att få tillbaka sina kapitalinsatser om de lämnar klubben. Detta om medlemmarna själva godkänner det förslag som ligger för ett nytt finansieringssytem.-För att ingen skall känna sig lurad på sin insats, så har alla medlemmar full rätt att få tillbaka pengarna fram till årsskiftet, förklarar klubbchef Annika Lundin.
Linde Golfklubb har, som många andra klubbar i landet, känt av en nedgång inom sporten. Under de senaste åren har fler lämnat än anslutit sig till klubben och det har resulterat i ekonomiska hotbilder som riskerar att eskalera. Därför vill man nu byta finansieringssystem i syfte att undvika framtida problem. Förslaget som skall upp på årsmötet, innebär att medlemmarna får sin kapitalinsats konverterad till spelrätter. Två spelrätter per kapitalinsats är vad som blir gällande om förslaget klubbas.
-Det innebär att en medlem kan skänka en spelrätt till t ex en familjemedlem. Vår förhoppning är att det kan få medlemsantalet att öka igen, säger klubbchefen.
Kapitalinsatsen har varierat under de 25 åren som gått, från lägst 3000kr till högst 7000 kr per person. I år ligger avgiften på 4000 kr. Problemet som får deras ekonomi att blöda, är att mer pengar har betalats ut än vad som kommit in med nya medlemmar.
-Om en person som har betalat 7000 kr lämnar klubben så krävs ju två nya medlemmar för att vi inte ska gå bakåt. Nu har vi dessvärre tappat medlemmar de senaste åren och därför måste vi agera innan det går så långt att klubbens framtid hotas på allvar. Ekonomin blöder och vi måste stoppa flödet helt enkelt, förklarar Annika Lundin.
Spelrättssystemet har införts på många andra banor i landet och blivit dess räddning. Och sedan Linde GK informerat sina medlemmar och situationens allvar, så verkar ändå de allra flesta vara med på noterna och accepterar att deras pengar blir låsta i klubben nästa år.
-De som har kontaktat mig personligen och varit tveksamma till det här, har ändå blivit övertygade om att det är bästa sättet att rädda klubbens framtid när jag pratat med dem. Och de har ju full rätt att begära utträde och få sin kapitalinsats tillbaka fram till årsskiftet, så man har ju god tid på sig att fundera över situationen och hur man vill göra, säger Annika Lundin.
Läs mer på klubbens hemsida.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.