Från och med den första januari 2010 kommer Linde GKs medlemmar inte längre ha möjlighet att få tillbaka sina kapitalinsatser om de lämnar klubben. Detta om medlemmarna själva godkänner det förslag som ligger för ett nytt finansieringssytem.-För att ingen skall känna sig lurad på sin insats, så har alla medlemmar full rätt att få tillbaka pengarna fram till årsskiftet, förklarar klubbchef Annika Lundin.
Linde Golfklubb har, som många andra klubbar i landet, känt av en nedgång inom sporten. Under de senaste åren har fler lämnat än anslutit sig till klubben och det har resulterat i ekonomiska hotbilder som riskerar att eskalera. Därför vill man nu byta finansieringssystem i syfte att undvika framtida problem. Förslaget som skall upp på årsmötet, innebär att medlemmarna får sin kapitalinsats konverterad till spelrätter. Två spelrätter per kapitalinsats är vad som blir gällande om förslaget klubbas.
-Det innebär att en medlem kan skänka en spelrätt till t ex en familjemedlem. Vår förhoppning är att det kan få medlemsantalet att öka igen, säger klubbchefen.
Kapitalinsatsen har varierat under de 25 åren som gått, från lägst 3000kr till högst 7000 kr per person. I år ligger avgiften på 4000 kr. Problemet som får deras ekonomi att blöda, är att mer pengar har betalats ut än vad som kommit in med nya medlemmar.
-Om en person som har betalat 7000 kr lämnar klubben så krävs ju två nya medlemmar för att vi inte ska gå bakåt. Nu har vi dessvärre tappat medlemmar de senaste åren och därför måste vi agera innan det går så långt att klubbens framtid hotas på allvar. Ekonomin blöder och vi måste stoppa flödet helt enkelt, förklarar Annika Lundin.
Spelrättssystemet har införts på många andra banor i landet och blivit dess räddning. Och sedan Linde GK informerat sina medlemmar och situationens allvar, så verkar ändå de allra flesta vara med på noterna och accepterar att deras pengar blir låsta i klubben nästa år.
-De som har kontaktat mig personligen och varit tveksamma till det här, har ändå blivit övertygade om att det är bästa sättet att rädda klubbens framtid när jag pratat med dem. Och de har ju full rätt att begära utträde och få sin kapitalinsats tillbaka fram till årsskiftet, så man har ju god tid på sig att fundera över situationen och hur man vill göra, säger Annika Lundin.
Läs mer på klubbens hemsida.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.