Ulf Pikkarainen, ägare till Wienerkonditoriet, är missnöjd över den rådande parkeringssituationen utanför hans egen rörelse på Kristinavägen. Efter att en del av Bytesgatan, i anslutning till Flugparken, tillfälligt stängdes av till förmån för nya uteserveringar har konditoriet fått färre kunder. Anledningen är, enligt Ulf Pikkarainen, att det numera finns för få parkeringsplatser.- Folk vill inte gå några längre sträckor för att handla, menar Ulf Pikkarainen. Uteserveringarna är bra för centrum men bästa nu vore att göra om hela Flugparken till en stor gratisparkering, precis som man har det i Noras centrum.
Det senaste året har Lindesbergs kommun tillsammans med aktörer som LindeCity och Upplev Lindesberg arbetat fram förslag på lösningar för att levandegöra centrum för invånare och besökare. Som ett led i detta arbete har dels över 90 parkeringsplatser färdigställts på Banvägen och ett antal nya uteserveringar kommit till. Därutöver arbetar kommunen med att utveckla Flugparken som en ny torgbildning i centrum.
Wienerkonditoriets ägare, Ulf Pikkarainen, menar att förändringarna runt Flugparken och på Kristinagatan har försämrat hans kunders parkeringsmöjligheter. Spiken i kistan var när parkeringsplatserna vid Bytesgatan togs bort för någon månad sedan.
– Jag ser hur bilarna cirkulerar runt i centrum för att leta parkering, säger Ulf Pikkarainen. Till slut tröttnar folk och så åker man till Marieberg istället.
– Problemet vi har idag är att folk lämnar bilen lite för länge på sin parkeringsplatser inne i centrum, menar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling. Har man två eller tretimmarsparkering och det fungerar så blir det en naturlig cirkulation på lediga parkeringsplatser. Idag är det inte ovanligt att det kan stå bilar i sju-åtta timmar på samma plats.
Gunnar Jaxell hoppas på att beslutet om införandet av P-skiva kommer att förbättra situationen. Han påpekar också att det tillkommit minst fem nya platser bakom Lasse Majas Bar & Kök och att det kommer att färdigställas fler platser bland annat på Skolgatan inom en snar framtid.
Att asfaltera upp Flugparken och göra om den till gratisparkering ligger dock inte inom den kommunala planeringshorisonten.
– Tvärtom. Vi jobbar hårt för att få mer torghandel och exempelvis en glasskiosk till Flugparken, säger Gunnar Jaxell. Vår ambition är att besökare och kunder ska stanna till i centrum och shoppa eller äta. Då måste man hitta en balans mellan trevliga miljöer och väl placerade parkeringsplatser.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.