Ulf Pikkarainen, ägare till Wienerkonditoriet, är missnöjd över den rådande parkeringssituationen utanför hans egen rörelse på Kristinavägen. Efter att en del av Bytesgatan, i anslutning till Flugparken, tillfälligt stängdes av till förmån för nya uteserveringar har konditoriet fått färre kunder. Anledningen är, enligt Ulf Pikkarainen, att det numera finns för få parkeringsplatser.- Folk vill inte gå några längre sträckor för att handla, menar Ulf Pikkarainen. Uteserveringarna är bra för centrum men bästa nu vore att göra om hela Flugparken till en stor gratisparkering, precis som man har det i Noras centrum.
Det senaste året har Lindesbergs kommun tillsammans med aktörer som LindeCity och Upplev Lindesberg arbetat fram förslag på lösningar för att levandegöra centrum för invånare och besökare. Som ett led i detta arbete har dels över 90 parkeringsplatser färdigställts på Banvägen och ett antal nya uteserveringar kommit till. Därutöver arbetar kommunen med att utveckla Flugparken som en ny torgbildning i centrum.
Wienerkonditoriets ägare, Ulf Pikkarainen, menar att förändringarna runt Flugparken och på Kristinagatan har försämrat hans kunders parkeringsmöjligheter. Spiken i kistan var när parkeringsplatserna vid Bytesgatan togs bort för någon månad sedan.
– Jag ser hur bilarna cirkulerar runt i centrum för att leta parkering, säger Ulf Pikkarainen. Till slut tröttnar folk och så åker man till Marieberg istället.
– Problemet vi har idag är att folk lämnar bilen lite för länge på sin parkeringsplatser inne i centrum, menar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling. Har man två eller tretimmarsparkering och det fungerar så blir det en naturlig cirkulation på lediga parkeringsplatser. Idag är det inte ovanligt att det kan stå bilar i sju-åtta timmar på samma plats.
Gunnar Jaxell hoppas på att beslutet om införandet av P-skiva kommer att förbättra situationen. Han påpekar också att det tillkommit minst fem nya platser bakom Lasse Majas Bar & Kök och att det kommer att färdigställas fler platser bland annat på Skolgatan inom en snar framtid.
Att asfaltera upp Flugparken och göra om den till gratisparkering ligger dock inte inom den kommunala planeringshorisonten.
– Tvärtom. Vi jobbar hårt för att få mer torghandel och exempelvis en glasskiosk till Flugparken, säger Gunnar Jaxell. Vår ambition är att besökare och kunder ska stanna till i centrum och shoppa eller äta. Då måste man hitta en balans mellan trevliga miljöer och väl placerade parkeringsplatser.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.