Ulf Pikkarainen, ägare till Wienerkonditoriet, är missnöjd över den rådande parkeringssituationen utanför hans egen rörelse på Kristinavägen. Efter att en del av Bytesgatan, i anslutning till Flugparken, tillfälligt stängdes av till förmån för nya uteserveringar har konditoriet fått färre kunder. Anledningen är, enligt Ulf Pikkarainen, att det numera finns för få parkeringsplatser.- Folk vill inte gå några längre sträckor för att handla, menar Ulf Pikkarainen. Uteserveringarna är bra för centrum men bästa nu vore att göra om hela Flugparken till en stor gratisparkering, precis som man har det i Noras centrum.
Det senaste året har Lindesbergs kommun tillsammans med aktörer som LindeCity och Upplev Lindesberg arbetat fram förslag på lösningar för att levandegöra centrum för invånare och besökare. Som ett led i detta arbete har dels över 90 parkeringsplatser färdigställts på Banvägen och ett antal nya uteserveringar kommit till. Därutöver arbetar kommunen med att utveckla Flugparken som en ny torgbildning i centrum.
Wienerkonditoriets ägare, Ulf Pikkarainen, menar att förändringarna runt Flugparken och på Kristinagatan har försämrat hans kunders parkeringsmöjligheter. Spiken i kistan var när parkeringsplatserna vid Bytesgatan togs bort för någon månad sedan.
– Jag ser hur bilarna cirkulerar runt i centrum för att leta parkering, säger Ulf Pikkarainen. Till slut tröttnar folk och så åker man till Marieberg istället.
– Problemet vi har idag är att folk lämnar bilen lite för länge på sin parkeringsplatser inne i centrum, menar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling. Har man två eller tretimmarsparkering och det fungerar så blir det en naturlig cirkulation på lediga parkeringsplatser. Idag är det inte ovanligt att det kan stå bilar i sju-åtta timmar på samma plats.
Gunnar Jaxell hoppas på att beslutet om införandet av P-skiva kommer att förbättra situationen. Han påpekar också att det tillkommit minst fem nya platser bakom Lasse Majas Bar & Kök och att det kommer att färdigställas fler platser bland annat på Skolgatan inom en snar framtid.
Att asfaltera upp Flugparken och göra om den till gratisparkering ligger dock inte inom den kommunala planeringshorisonten.
– Tvärtom. Vi jobbar hårt för att få mer torghandel och exempelvis en glasskiosk till Flugparken, säger Gunnar Jaxell. Vår ambition är att besökare och kunder ska stanna till i centrum och shoppa eller äta. Då måste man hitta en balans mellan trevliga miljöer och väl placerade parkeringsplatser.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.