Ulf Pikkarainen, ägare till Wienerkonditoriet, är missnöjd över den rådande parkeringssituationen utanför hans egen rörelse på Kristinavägen. Efter att en del av Bytesgatan, i anslutning till Flugparken, tillfälligt stängdes av till förmån för nya uteserveringar har konditoriet fått färre kunder. Anledningen är, enligt Ulf Pikkarainen, att det numera finns för få parkeringsplatser.- Folk vill inte gå några längre sträckor för att handla, menar Ulf Pikkarainen. Uteserveringarna är bra för centrum men bästa nu vore att göra om hela Flugparken till en stor gratisparkering, precis som man har det i Noras centrum.
Det senaste året har Lindesbergs kommun tillsammans med aktörer som LindeCity och Upplev Lindesberg arbetat fram förslag på lösningar för att levandegöra centrum för invånare och besökare. Som ett led i detta arbete har dels över 90 parkeringsplatser färdigställts på Banvägen och ett antal nya uteserveringar kommit till. Därutöver arbetar kommunen med att utveckla Flugparken som en ny torgbildning i centrum.
Wienerkonditoriets ägare, Ulf Pikkarainen, menar att förändringarna runt Flugparken och på Kristinagatan har försämrat hans kunders parkeringsmöjligheter. Spiken i kistan var när parkeringsplatserna vid Bytesgatan togs bort för någon månad sedan.
– Jag ser hur bilarna cirkulerar runt i centrum för att leta parkering, säger Ulf Pikkarainen. Till slut tröttnar folk och så åker man till Marieberg istället.
– Problemet vi har idag är att folk lämnar bilen lite för länge på sin parkeringsplatser inne i centrum, menar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling. Har man två eller tretimmarsparkering och det fungerar så blir det en naturlig cirkulation på lediga parkeringsplatser. Idag är det inte ovanligt att det kan stå bilar i sju-åtta timmar på samma plats.
Gunnar Jaxell hoppas på att beslutet om införandet av P-skiva kommer att förbättra situationen. Han påpekar också att det tillkommit minst fem nya platser bakom Lasse Majas Bar & Kök och att det kommer att färdigställas fler platser bland annat på Skolgatan inom en snar framtid.
Att asfaltera upp Flugparken och göra om den till gratisparkering ligger dock inte inom den kommunala planeringshorisonten.
– Tvärtom. Vi jobbar hårt för att få mer torghandel och exempelvis en glasskiosk till Flugparken, säger Gunnar Jaxell. Vår ambition är att besökare och kunder ska stanna till i centrum och shoppa eller äta. Då måste man hitta en balans mellan trevliga miljöer och väl placerade parkeringsplatser.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.