Ulf Pikkarainen, ägare till Wienerkonditoriet, är missnöjd över den rådande parkeringssituationen utanför hans egen rörelse på Kristinavägen. Efter att en del av Bytesgatan, i anslutning till Flugparken, tillfälligt stängdes av till förmån för nya uteserveringar har konditoriet fått färre kunder. Anledningen är, enligt Ulf Pikkarainen, att det numera finns för få parkeringsplatser.- Folk vill inte gå några längre sträckor för att handla, menar Ulf Pikkarainen. Uteserveringarna är bra för centrum men bästa nu vore att göra om hela Flugparken till en stor gratisparkering, precis som man har det i Noras centrum.
Det senaste året har Lindesbergs kommun tillsammans med aktörer som LindeCity och Upplev Lindesberg arbetat fram förslag på lösningar för att levandegöra centrum för invånare och besökare. Som ett led i detta arbete har dels över 90 parkeringsplatser färdigställts på Banvägen och ett antal nya uteserveringar kommit till. Därutöver arbetar kommunen med att utveckla Flugparken som en ny torgbildning i centrum.
Wienerkonditoriets ägare, Ulf Pikkarainen, menar att förändringarna runt Flugparken och på Kristinagatan har försämrat hans kunders parkeringsmöjligheter. Spiken i kistan var när parkeringsplatserna vid Bytesgatan togs bort för någon månad sedan.
– Jag ser hur bilarna cirkulerar runt i centrum för att leta parkering, säger Ulf Pikkarainen. Till slut tröttnar folk och så åker man till Marieberg istället.
– Problemet vi har idag är att folk lämnar bilen lite för länge på sin parkeringsplatser inne i centrum, menar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling. Har man två eller tretimmarsparkering och det fungerar så blir det en naturlig cirkulation på lediga parkeringsplatser. Idag är det inte ovanligt att det kan stå bilar i sju-åtta timmar på samma plats.
Gunnar Jaxell hoppas på att beslutet om införandet av P-skiva kommer att förbättra situationen. Han påpekar också att det tillkommit minst fem nya platser bakom Lasse Majas Bar & Kök och att det kommer att färdigställas fler platser bland annat på Skolgatan inom en snar framtid.
Att asfaltera upp Flugparken och göra om den till gratisparkering ligger dock inte inom den kommunala planeringshorisonten.
– Tvärtom. Vi jobbar hårt för att få mer torghandel och exempelvis en glasskiosk till Flugparken, säger Gunnar Jaxell. Vår ambition är att besökare och kunder ska stanna till i centrum och shoppa eller äta. Då måste man hitta en balans mellan trevliga miljöer och väl placerade parkeringsplatser.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.