Efter årsmötet i mars kommer Vänsterpartiet i Lindesbergs kommun att ha en ny ordförande. Nuvarande ordförande Göran Bäuerle vill sluta och kommer att flytta ifrån kommunen vartefter. Orsaken är att hans företag, Sankt Annas Bränneri, nu ska flyttas från Stråssa. – Jag har också avsagt mig min ersättarplats i fullmäktige. Eftersom jag vet att jag flyttar ifrån Lindesberg så småningom skulle det inte vara seriöst att ta platsen i anspråk.
Göran Bäuerle kom till Lindesberg för några år sedan genom att han köpte en kyrkolokal i Stråssa och där öppnade ett absintbränneri. Sankt Annas Bränneri har därefter fått mycket uppmärksamhet i lokala medier. Men nu är lokalen utlagd till försäljning.
– Jag och min företagspartner tror att företaget kommer att utvecklas bättre i Dala-Gävle området. Men när flytten sker är osäkert.
Göran Bäuerle har verkat som ordförande i Vänsterpartiet i arton månader. Nu lämnar han både ordförandeskapet och lokalföreningen i Lindesberg.
– Jag har inte hunnit komma in i lokalpolitiken egentligen under denna tid. Mitt engagemang har handlat om att utveckla föreningen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.