När Folkpartiets f d ordföranden, Göran Gustavsson, valde att lämna partiet, gjorde han det genom att bryta mot partiets riktlinjer. Detta markerar den nye ordföranden, Henrik Edlund, i ett pressmeddelande på fredagen.
Pressmeddelande 2015-02-27 Alla förtroendevalda för Folkpartiet liberalerna har i samband med att de godkände att nomineras som kandidater också förbundit sig att följa partiets etiska riktlinjer. Dessa ska ses som en vägledning vid etiska, moraliska och praktiska avgöranden, och anger tydligt att den som väljs att representera Folkpartiet liberalerna har att förvalta väljarnas förtroende och leva upp till de löften som partiet gett. Riktlinjerna föreskriver också att den som lämnar Folkpartiet liberalerna ska som en konsekvens av detta även lämna de uppdrag som personen innehaft som företrädare för partiet.
– Göran Gustavsson agerade helt på eget bevåg när han valde att lämna Folkpartiet och gjorde sig sedan oanträffbar för den nya styrelsen samtidigt som han gjorde egna uttalanden i media där det framkom att han gått över till ett annat parti. På kommunfullmäktige 24 februari offentliggjorde Göran tydligt sitt vägval att bryta mot Folkpartiet liberalernas riktlinjer när han helt ogenerat deltog på sammanträdet och kungjorde sin nya partipolitiska hemvist. Folkpartiet Lindesberg ser mycket allvarligt på detta agerande och vill särskilt påpeka att Göran saknar personligt mandat. Han har fått sina uppdrag genom att ha blivit nominerad till och invald på Folkpartiets valsedel, säger Henrik Edlund, ordförande i Folkpartiet Lindesberg.
Folkpartiet Lindesberg förväntar sig nu att Göran tar sitt förnuft till fånga och avsäger sig de förtroendeuppdrag han haft som företrädare för partiet.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.