När Folkpartiets f d ordföranden, Göran Gustavsson, valde att lämna partiet, gjorde han det genom att bryta mot partiets riktlinjer. Detta markerar den nye ordföranden, Henrik Edlund, i ett pressmeddelande på fredagen.
Pressmeddelande 2015-02-27 Alla förtroendevalda för Folkpartiet liberalerna har i samband med att de godkände att nomineras som kandidater också förbundit sig att följa partiets etiska riktlinjer. Dessa ska ses som en vägledning vid etiska, moraliska och praktiska avgöranden, och anger tydligt att den som väljs att representera Folkpartiet liberalerna har att förvalta väljarnas förtroende och leva upp till de löften som partiet gett. Riktlinjerna föreskriver också att den som lämnar Folkpartiet liberalerna ska som en konsekvens av detta även lämna de uppdrag som personen innehaft som företrädare för partiet.
– Göran Gustavsson agerade helt på eget bevåg när han valde att lämna Folkpartiet och gjorde sig sedan oanträffbar för den nya styrelsen samtidigt som han gjorde egna uttalanden i media där det framkom att han gått över till ett annat parti. På kommunfullmäktige 24 februari offentliggjorde Göran tydligt sitt vägval att bryta mot Folkpartiet liberalernas riktlinjer när han helt ogenerat deltog på sammanträdet och kungjorde sin nya partipolitiska hemvist. Folkpartiet Lindesberg ser mycket allvarligt på detta agerande och vill särskilt påpeka att Göran saknar personligt mandat. Han har fått sina uppdrag genom att ha blivit nominerad till och invald på Folkpartiets valsedel, säger Henrik Edlund, ordförande i Folkpartiet Lindesberg.
Folkpartiet Lindesberg förväntar sig nu att Göran tar sitt förnuft till fånga och avsäger sig de förtroendeuppdrag han haft som företrädare för partiet.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!