När Folkpartiets f d ordföranden, Göran Gustavsson, valde att lämna partiet, gjorde han det genom att bryta mot partiets riktlinjer. Detta markerar den nye ordföranden, Henrik Edlund, i ett pressmeddelande på fredagen.
Pressmeddelande 2015-02-27 Alla förtroendevalda för Folkpartiet liberalerna har i samband med att de godkände att nomineras som kandidater också förbundit sig att följa partiets etiska riktlinjer. Dessa ska ses som en vägledning vid etiska, moraliska och praktiska avgöranden, och anger tydligt att den som väljs att representera Folkpartiet liberalerna har att förvalta väljarnas förtroende och leva upp till de löften som partiet gett. Riktlinjerna föreskriver också att den som lämnar Folkpartiet liberalerna ska som en konsekvens av detta även lämna de uppdrag som personen innehaft som företrädare för partiet.
– Göran Gustavsson agerade helt på eget bevåg när han valde att lämna Folkpartiet och gjorde sig sedan oanträffbar för den nya styrelsen samtidigt som han gjorde egna uttalanden i media där det framkom att han gått över till ett annat parti. På kommunfullmäktige 24 februari offentliggjorde Göran tydligt sitt vägval att bryta mot Folkpartiet liberalernas riktlinjer när han helt ogenerat deltog på sammanträdet och kungjorde sin nya partipolitiska hemvist. Folkpartiet Lindesberg ser mycket allvarligt på detta agerande och vill särskilt påpeka att Göran saknar personligt mandat. Han har fått sina uppdrag genom att ha blivit nominerad till och invald på Folkpartiets valsedel, säger Henrik Edlund, ordförande i Folkpartiet Lindesberg.
Folkpartiet Lindesberg förväntar sig nu att Göran tar sitt förnuft till fånga och avsäger sig de förtroendeuppdrag han haft som företrädare för partiet.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.