När Folkpartiets f d ordföranden, Göran Gustavsson, valde att lämna partiet, gjorde han det genom att bryta mot partiets riktlinjer. Detta markerar den nye ordföranden, Henrik Edlund, i ett pressmeddelande på fredagen.
Pressmeddelande 2015-02-27 Alla förtroendevalda för Folkpartiet liberalerna har i samband med att de godkände att nomineras som kandidater också förbundit sig att följa partiets etiska riktlinjer. Dessa ska ses som en vägledning vid etiska, moraliska och praktiska avgöranden, och anger tydligt att den som väljs att representera Folkpartiet liberalerna har att förvalta väljarnas förtroende och leva upp till de löften som partiet gett. Riktlinjerna föreskriver också att den som lämnar Folkpartiet liberalerna ska som en konsekvens av detta även lämna de uppdrag som personen innehaft som företrädare för partiet.
– Göran Gustavsson agerade helt på eget bevåg när han valde att lämna Folkpartiet och gjorde sig sedan oanträffbar för den nya styrelsen samtidigt som han gjorde egna uttalanden i media där det framkom att han gått över till ett annat parti. På kommunfullmäktige 24 februari offentliggjorde Göran tydligt sitt vägval att bryta mot Folkpartiet liberalernas riktlinjer när han helt ogenerat deltog på sammanträdet och kungjorde sin nya partipolitiska hemvist. Folkpartiet Lindesberg ser mycket allvarligt på detta agerande och vill särskilt påpeka att Göran saknar personligt mandat. Han har fått sina uppdrag genom att ha blivit nominerad till och invald på Folkpartiets valsedel, säger Henrik Edlund, ordförande i Folkpartiet Lindesberg.
Folkpartiet Lindesberg förväntar sig nu att Göran tar sitt förnuft till fånga och avsäger sig de förtroendeuppdrag han haft som företrädare för partiet.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.