Folkpartisten Göran Gustavsson är djupt oroad av den negativa trend som håller sitt grepp om Lindesbergs företagsklimat. Det är inte acceptabelt att figurera i bottenskrapet över landets alla kommuner varje gång Svenskt Näringsliv släpper sin företagsranking och därför måste förändring ske, menar han.
Göran Gustavsson skrev i förra veckan en motion med anledning av den senaste rapporten från Svenskt Näringsliv, som presenterades i början av maj. Lindesbergs placering på 274:e plats över landets 290 kommuner, är helt ur kurs. Görans förslag för en väg upp i listan, är att ge näringslivet chansen att påverka politiken i högre grad än idag.
Enligt motionären är det hög tid att släppa in företagarna i fullmäktige i syfte att skapa bättre kommunikation mellan näringsliv och politiker. Hans förslag är att anordna en näringslivsdag i fullmäktige där representanter för näringslivet får ge sin syn på varför kommunen hamnar så långt ner i rankingen. Dessutom vill han ge utrymme för ”vinnande koncept” under denna näringslivsdag i form av en representant från en annan kommun som har lyckats bryta en negativ trend.
”Den långsiktiga trenden är djupt oroande och man bör snarast ta fram förslag som kan bryta denna negativa trend. Fullmäktige är kommunens högsta beslutande organ och bör också kunna ge adekvata riktlinjer som skulle kunna bryta denna trend”, skriver Göran Gustavsson, Folkpartiet.
Relaterade länkar:
Svenskt Näringslivs ranking 2011
Årets superklättrare i rankingen
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.