Folkpartisten Göran Gustavsson är djupt oroad av den negativa trend som håller sitt grepp om Lindesbergs företagsklimat. Det är inte acceptabelt att figurera i bottenskrapet över landets alla kommuner varje gång Svenskt Näringsliv släpper sin företagsranking och därför måste förändring ske, menar han.
Göran Gustavsson skrev i förra veckan en motion med anledning av den senaste rapporten från Svenskt Näringsliv, som presenterades i början av maj. Lindesbergs placering på 274:e plats över landets 290 kommuner, är helt ur kurs. Görans förslag för en väg upp i listan, är att ge näringslivet chansen att påverka politiken i högre grad än idag.
Enligt motionären är det hög tid att släppa in företagarna i fullmäktige i syfte att skapa bättre kommunikation mellan näringsliv och politiker. Hans förslag är att anordna en näringslivsdag i fullmäktige där representanter för näringslivet får ge sin syn på varför kommunen hamnar så långt ner i rankingen. Dessutom vill han ge utrymme för ”vinnande koncept” under denna näringslivsdag i form av en representant från en annan kommun som har lyckats bryta en negativ trend.
”Den långsiktiga trenden är djupt oroande och man bör snarast ta fram förslag som kan bryta denna negativa trend. Fullmäktige är kommunens högsta beslutande organ och bör också kunna ge adekvata riktlinjer som skulle kunna bryta denna trend”, skriver Göran Gustavsson, Folkpartiet.
Relaterade länkar:
Svenskt Näringslivs ranking 2011
Årets superklättrare i rankingen
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.