Folkpartisten Göran Gustavsson är djupt oroad av den negativa trend som håller sitt grepp om Lindesbergs företagsklimat. Det är inte acceptabelt att figurera i bottenskrapet över landets alla kommuner varje gång Svenskt Näringsliv släpper sin företagsranking och därför måste förändring ske, menar han.
Göran Gustavsson skrev i förra veckan en motion med anledning av den senaste rapporten från Svenskt Näringsliv, som presenterades i början av maj. Lindesbergs placering på 274:e plats över landets 290 kommuner, är helt ur kurs. Görans förslag för en väg upp i listan, är att ge näringslivet chansen att påverka politiken i högre grad än idag.
Enligt motionären är det hög tid att släppa in företagarna i fullmäktige i syfte att skapa bättre kommunikation mellan näringsliv och politiker. Hans förslag är att anordna en näringslivsdag i fullmäktige där representanter för näringslivet får ge sin syn på varför kommunen hamnar så långt ner i rankingen. Dessutom vill han ge utrymme för ”vinnande koncept” under denna näringslivsdag i form av en representant från en annan kommun som har lyckats bryta en negativ trend.
”Den långsiktiga trenden är djupt oroande och man bör snarast ta fram förslag som kan bryta denna negativa trend. Fullmäktige är kommunens högsta beslutande organ och bör också kunna ge adekvata riktlinjer som skulle kunna bryta denna trend”, skriver Göran Gustavsson, Folkpartiet.
Relaterade länkar:
Svenskt Näringslivs ranking 2011
Årets superklättrare i rankingen
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).