Folkpartisten Göran Gustavsson är djupt oroad av den negativa trend som håller sitt grepp om Lindesbergs företagsklimat. Det är inte acceptabelt att figurera i bottenskrapet över landets alla kommuner varje gång Svenskt Näringsliv släpper sin företagsranking och därför måste förändring ske, menar han.
Göran Gustavsson skrev i förra veckan en motion med anledning av den senaste rapporten från Svenskt Näringsliv, som presenterades i början av maj. Lindesbergs placering på 274:e plats över landets 290 kommuner, är helt ur kurs. Görans förslag för en väg upp i listan, är att ge näringslivet chansen att påverka politiken i högre grad än idag.
Enligt motionären är det hög tid att släppa in företagarna i fullmäktige i syfte att skapa bättre kommunikation mellan näringsliv och politiker. Hans förslag är att anordna en näringslivsdag i fullmäktige där representanter för näringslivet får ge sin syn på varför kommunen hamnar så långt ner i rankingen. Dessutom vill han ge utrymme för ”vinnande koncept” under denna näringslivsdag i form av en representant från en annan kommun som har lyckats bryta en negativ trend.
”Den långsiktiga trenden är djupt oroande och man bör snarast ta fram förslag som kan bryta denna negativa trend. Fullmäktige är kommunens högsta beslutande organ och bör också kunna ge adekvata riktlinjer som skulle kunna bryta denna trend”, skriver Göran Gustavsson, Folkpartiet.
Relaterade länkar:
Svenskt Näringslivs ranking 2011
Årets superklättrare i rankingen
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.