Inom kort kommer Pfizers vaccin att fasas ut och Modernas vaccin blir istället det som gäller framöver. Under den kommande veckan är det öppet för vaccination flera kvällar och regionen påminner om att det är viktigt att ta sin andra vaccindos för att få ett bra skydd mot sjukdomen.
– Vi kommer att ge Pfizer som första dos ett tag till. För att få samma vaccin på din andra dos är det viktigt att komma på din bokade tid för dos 2 eller på drop-in samma vecka som den bokade tiden. Glöm inte bort din andra dos vaccin, säger Erik Fredholm, apotekare på Läkemedelscentrum i ett pressmeddelande.
För att få en enklare hantering av vaccinet vid vaccinering kommer regionen att gå över till Modernas vaccin helt och hållet om några veckor. Detta för att Modernas inte kräver samma låga temperatur vid förvaring och de förpackningar vaccinet förvaras i innehåller färre doser. Det gör att vaccineringen blir mer flexibel och regionen blir därmed inte så bundna till enbart de stora vaccinationsmottagningarna längre.
– Har du fått Pfizers vaccin som första dos så passa på och kom till någon av våra vaccinationsmottagningar de närmaste veckorna, vi har kvällsöppet flera kvällar i veckan som kommer och det är enkelt att komma på drop-in, säger Erik Fredholm, apotekare på Läkemedelscentrum.
Regionen uppmanar nu folk att passa på och komma på drop-in vid någon av vaccinationsmottagningarna. Även om det gått lång tid sedan första vaccindosen är det viktigt att ta både första och andra dosen för att få ett bra skydd mot sjukdomen.
I Örebro län har 205 185 personer fått sin första dos vaccin och 180 000 personer den andra. Det innebär 82 respektive 72 procent av länets befolkning. Siffrorna kan komma att justeras upp i efterhand.
Under vecka 34 kommer Region Örebro län att vaccinera med 16 840 doser vaccin. Vaccindoserna fördelas både till dem som får första och andra sprutan. Vaccineringen fortsätter också att vara öppen för alla tidigare grupper.
Nu kan alla som är födda 2005 och tidigare vaccinera sig, även alla tidigare grupper är välkomna.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.