– För bara en vecka sedan klippte vi gräset här – och nu reser vi julgranen. Det är en lite märklig inledning på vintern minst sagt, skrattar Jan Gustafsson, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen, när man på onsdagen ”julpyntar” i Flugparken.
För några veckor sedan vände sig Samhällsbyggnad Bergslagen direkt till kommuninvånarna i jakten på årets julgranar som skall placeras ut på flera platser runt om i kommunen.
– Om det är så att man har en riktigt stor och fin gran på sin tomt och vill bli av med den, så är man välkommen att kontakta mig, sade enhetschef Monica Iwarsson Lindh på Samhällsbyggnad Bergslagens parkavdelning i en kommentar till LindeNytt i slutet av oktober.
Redan samma dag gick enhetschefens telefon varm. Inom loppet av ett par timmar hade ett tiotal personer hört av sig och erbjudit att skänka en gran till årets julpyntning i Lindesbergs kommun. När man i fredags stängde fönstret för den här gången, kunde man räkna samman att totalt 20 personer erbjudit kommunen granar.
– Det har varit både stora och små. Alla har väl inte hållit måttet, men vi har ändå fått ihop vad vi behöver så vi är väldigt glada att så många hörde av sig, säger arbetsledare Jan Gustafsson.
Den kanske mest ”ärofyllda” av alla granar, är den som skall placeras i centrumkärnan på centralorten. Den tio meter höga julgranen i Flugparken.
– Julgranen i Flugparken hämtade vi hos en privatperson i Gusselby, berättar Gustafsson.
På onsdagsmorgonen började arbetet med att resa granen i Flugparken och förse den med belysning.
Fotnot: Förra året uteblev julstämningen i parken på grund av ombyggnaden.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.