Den planerade uteserveringen vid Folkets Hus har stött på motstånd – från grannskapet. Under pågående möten mellan kommunen, fastighetsägaren och grannarna i kvarteret har det visat sig svårt att komma överens i frågan.
Fastighetsägaren och verksamheten i Folkets Hus, har sedan flera månader tillbaka tagit fram ritningar över den planerade uteserveringen. I denna har man tagit hänsyn till grannarna genom att resa en cirka tre meter hög mur längs serveringens bakre långsida, den som gränsar till grannarna. Men ärendet har ändå stött på motgångar. Yttrandet ter sig som så, att man inte önskar kännas vid den verksamhet som ska bedrivas där. En betydligt högre mur än den planerade är därför ett krav som ställs.
-Men hur skulle det se ut med en fem meter hög mur där, frågar sig fastighetsägaren som anser att kraven är orimliga.
Även från kommunens sida anses dessa krav vara lite väl höga, samtidigt som man har förståelse för de boende där.
-Det är viktigt att vi tar hänsyn till de boende och just därför försöker vi lösa det här på ett sätt som bägge parter är nöjda med, förklarar planarkitekt Hans Johansson.
Bortom den byråkratiska stigen finns det egentligen inga direkta hinder för uteserveringen eftersom verksamheten i Folkets Hus uppfyller de krav som ställs. Men det finns en stor risk att ärendet bara tar onödigt lång tid om det inte görs rätt från början, menar Hans.
-Vi vill ju gärna att det går att komma överens för att slippa den långa vägen, att det blir ett överklagande till nästa instans.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.