Den planerade uteserveringen vid Folkets Hus har stött på motstånd – från grannskapet. Under pågående möten mellan kommunen, fastighetsägaren och grannarna i kvarteret har det visat sig svårt att komma överens i frågan.
Fastighetsägaren och verksamheten i Folkets Hus, har sedan flera månader tillbaka tagit fram ritningar över den planerade uteserveringen. I denna har man tagit hänsyn till grannarna genom att resa en cirka tre meter hög mur längs serveringens bakre långsida, den som gränsar till grannarna. Men ärendet har ändå stött på motgångar. Yttrandet ter sig som så, att man inte önskar kännas vid den verksamhet som ska bedrivas där. En betydligt högre mur än den planerade är därför ett krav som ställs.
-Men hur skulle det se ut med en fem meter hög mur där, frågar sig fastighetsägaren som anser att kraven är orimliga.
Även från kommunens sida anses dessa krav vara lite väl höga, samtidigt som man har förståelse för de boende där.
-Det är viktigt att vi tar hänsyn till de boende och just därför försöker vi lösa det här på ett sätt som bägge parter är nöjda med, förklarar planarkitekt Hans Johansson.
Bortom den byråkratiska stigen finns det egentligen inga direkta hinder för uteserveringen eftersom verksamheten i Folkets Hus uppfyller de krav som ställs. Men det finns en stor risk att ärendet bara tar onödigt lång tid om det inte görs rätt från början, menar Hans.
-Vi vill ju gärna att det går att komma överens för att slippa den långa vägen, att det blir ett överklagande till nästa instans.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.