Den planerade uteserveringen vid Folkets Hus har stött på motstånd – från grannskapet. Under pågående möten mellan kommunen, fastighetsägaren och grannarna i kvarteret har det visat sig svårt att komma överens i frågan.
Fastighetsägaren och verksamheten i Folkets Hus, har sedan flera månader tillbaka tagit fram ritningar över den planerade uteserveringen. I denna har man tagit hänsyn till grannarna genom att resa en cirka tre meter hög mur längs serveringens bakre långsida, den som gränsar till grannarna. Men ärendet har ändå stött på motgångar. Yttrandet ter sig som så, att man inte önskar kännas vid den verksamhet som ska bedrivas där. En betydligt högre mur än den planerade är därför ett krav som ställs.
-Men hur skulle det se ut med en fem meter hög mur där, frågar sig fastighetsägaren som anser att kraven är orimliga.
Även från kommunens sida anses dessa krav vara lite väl höga, samtidigt som man har förståelse för de boende där.
-Det är viktigt att vi tar hänsyn till de boende och just därför försöker vi lösa det här på ett sätt som bägge parter är nöjda med, förklarar planarkitekt Hans Johansson.
Bortom den byråkratiska stigen finns det egentligen inga direkta hinder för uteserveringen eftersom verksamheten i Folkets Hus uppfyller de krav som ställs. Men det finns en stor risk att ärendet bara tar onödigt lång tid om det inte görs rätt från början, menar Hans.
-Vi vill ju gärna att det går att komma överens för att slippa den långa vägen, att det blir ett överklagande till nästa instans.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.