En badtunna värd 25 000 kr stals från en villatomt på Örebrovägen natten mellan långfredagen och påskaftonen. Nu har ägaren, Håkan Persson, utlyst belöning till den som kan hjälpa honom att finna tunnan.-Om någon kan tipsa om var tunnan finns, så får de låna tunnan gratis som tack för hjälpen, säger Håkan Persson.
När familjen Persson vaknade på påskaftonens morgon var det något som saknades på tomten. Deras mobila badtunna som stod parkerad framför huset var borta. Håkan Persson trodde knappt sina ögon men hoppades att det var någon som bara hade lånat den och snart skulle höra av sig till honom. Men så blev det inte och familjen gjorde en polisanmälan om stöld.
-Man blir så förbannad att man inte kan få ha sina saker i fred, inte ens inne på sin tomt, säger Håkan.
Badtunnan har ett andrahandsvärde på 25 000 kr.
-De har väl troligtvis bara knallat in här, puttat ut kärran till vägen och kopplat den till en bil och dragit iväg, förklarar han.
Tjuvarna verkar ha handlat kyligt när stölden genomfördes. Inte nog med att man knallade runt på tomten, helt öppet nära vägen som är infart till centrum, man tog sig även tid att flytta varsamt på en cykel som stod i vägen för dem.
Håkan Persson har valt att vända sig till allmänheten om hjälp. Någon borde ju ha sett när badtunnan kördes bort i natten, menar han.
-Många var ju lediga när stölden inträffade, så jag hoppas verkligen att någon kan ha sett något som kan vara till hjälp, säger Håkan.
Badtunnan är byggd på ett släp (SM-Släpet) och har reg.nr. AOL 569. Stölden inträffade någon gång mellan fredag 22 april kl. 23:00 och lördag 23 april kl. 08:00.
Tips till Håkan Persson görs per tel: 070-5465513 eller mail: hakan@tormek.se
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.