En badtunna värd 25 000 kr stals från en villatomt på Örebrovägen natten mellan långfredagen och påskaftonen. Nu har ägaren, Håkan Persson, utlyst belöning till den som kan hjälpa honom att finna tunnan.-Om någon kan tipsa om var tunnan finns, så får de låna tunnan gratis som tack för hjälpen, säger Håkan Persson.
När familjen Persson vaknade på påskaftonens morgon var det något som saknades på tomten. Deras mobila badtunna som stod parkerad framför huset var borta. Håkan Persson trodde knappt sina ögon men hoppades att det var någon som bara hade lånat den och snart skulle höra av sig till honom. Men så blev det inte och familjen gjorde en polisanmälan om stöld.
-Man blir så förbannad att man inte kan få ha sina saker i fred, inte ens inne på sin tomt, säger Håkan.
Badtunnan har ett andrahandsvärde på 25 000 kr.
-De har väl troligtvis bara knallat in här, puttat ut kärran till vägen och kopplat den till en bil och dragit iväg, förklarar han.
Tjuvarna verkar ha handlat kyligt när stölden genomfördes. Inte nog med att man knallade runt på tomten, helt öppet nära vägen som är infart till centrum, man tog sig även tid att flytta varsamt på en cykel som stod i vägen för dem.
Håkan Persson har valt att vända sig till allmänheten om hjälp. Någon borde ju ha sett när badtunnan kördes bort i natten, menar han.
-Många var ju lediga när stölden inträffade, så jag hoppas verkligen att någon kan ha sett något som kan vara till hjälp, säger Håkan.
Badtunnan är byggd på ett släp (SM-Släpet) och har reg.nr. AOL 569. Stölden inträffade någon gång mellan fredag 22 april kl. 23:00 och lördag 23 april kl. 08:00.
Tips till Håkan Persson görs per tel: 070-5465513 eller mail: hakan@tormek.se
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.