En badtunna värd 25 000 kr stals från en villatomt på Örebrovägen natten mellan långfredagen och påskaftonen. Nu har ägaren, Håkan Persson, utlyst belöning till den som kan hjälpa honom att finna tunnan.-Om någon kan tipsa om var tunnan finns, så får de låna tunnan gratis som tack för hjälpen, säger Håkan Persson.
När familjen Persson vaknade på påskaftonens morgon var det något som saknades på tomten. Deras mobila badtunna som stod parkerad framför huset var borta. Håkan Persson trodde knappt sina ögon men hoppades att det var någon som bara hade lånat den och snart skulle höra av sig till honom. Men så blev det inte och familjen gjorde en polisanmälan om stöld.
-Man blir så förbannad att man inte kan få ha sina saker i fred, inte ens inne på sin tomt, säger Håkan.
Badtunnan har ett andrahandsvärde på 25 000 kr.
-De har väl troligtvis bara knallat in här, puttat ut kärran till vägen och kopplat den till en bil och dragit iväg, förklarar han.
Tjuvarna verkar ha handlat kyligt när stölden genomfördes. Inte nog med att man knallade runt på tomten, helt öppet nära vägen som är infart till centrum, man tog sig även tid att flytta varsamt på en cykel som stod i vägen för dem.
Håkan Persson har valt att vända sig till allmänheten om hjälp. Någon borde ju ha sett när badtunnan kördes bort i natten, menar han.
-Många var ju lediga när stölden inträffade, så jag hoppas verkligen att någon kan ha sett något som kan vara till hjälp, säger Håkan.
Badtunnan är byggd på ett släp (SM-Släpet) och har reg.nr. AOL 569. Stölden inträffade någon gång mellan fredag 22 april kl. 23:00 och lördag 23 april kl. 08:00.
Tips till Håkan Persson görs per tel: 070-5465513 eller mail: hakan@tormek.se
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.