En badtunna värd 25 000 kr stals från en villatomt på Örebrovägen natten mellan långfredagen och påskaftonen. Nu har ägaren, Håkan Persson, utlyst belöning till den som kan hjälpa honom att finna tunnan.-Om någon kan tipsa om var tunnan finns, så får de låna tunnan gratis som tack för hjälpen, säger Håkan Persson.
När familjen Persson vaknade på påskaftonens morgon var det något som saknades på tomten. Deras mobila badtunna som stod parkerad framför huset var borta. Håkan Persson trodde knappt sina ögon men hoppades att det var någon som bara hade lånat den och snart skulle höra av sig till honom. Men så blev det inte och familjen gjorde en polisanmälan om stöld.
-Man blir så förbannad att man inte kan få ha sina saker i fred, inte ens inne på sin tomt, säger Håkan.
Badtunnan har ett andrahandsvärde på 25 000 kr.
-De har väl troligtvis bara knallat in här, puttat ut kärran till vägen och kopplat den till en bil och dragit iväg, förklarar han.
Tjuvarna verkar ha handlat kyligt när stölden genomfördes. Inte nog med att man knallade runt på tomten, helt öppet nära vägen som är infart till centrum, man tog sig även tid att flytta varsamt på en cykel som stod i vägen för dem.
Håkan Persson har valt att vända sig till allmänheten om hjälp. Någon borde ju ha sett när badtunnan kördes bort i natten, menar han.
-Många var ju lediga när stölden inträffade, så jag hoppas verkligen att någon kan ha sett något som kan vara till hjälp, säger Håkan.
Badtunnan är byggd på ett släp (SM-Släpet) och har reg.nr. AOL 569. Stölden inträffade någon gång mellan fredag 22 april kl. 23:00 och lördag 23 april kl. 08:00.
Tips till Håkan Persson görs per tel: 070-5465513 eller mail: hakan@tormek.se
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.