Greger Andersén, bosatt i nordöstra kommundelen, fick en smärre chock när han i tisdags besökte ett normalt sett naturskönt område invid Norra Sandsjön i trakterna av hans bostad.- Jag fick en chock, det är inte roligt alls att mötas av en sådan syn när man ger sig ut i naturen, förklarar Greger.
Skrotbilar, gamla bildäck och en uppsjö sopor av olika slag var vad Greger Andersén sprang på när han besökte skogssjön Norra Sandsjön igår, tisdag. Greger har planer på att arrendera sjön och delar av Sandån nedströms till Södra Sandsjön, detta i syfte att skapa ett fritids- och fiskeparadis, och hade inte förväntat sig att detta var vad han skulle mötas av.
Påpassligt dokumenterade Greger nedskräpningen och delgav markägaren Sveaskog om vad han upptäckt på deras mark.
– Det är bland annat bärplockare som har skräpat ner, konstaterar Greger.
Ett väderskydd har ombonats och använts som mat- och sovrum.
– Men de har verkligen skitat ner efter sig. Och det är inte bara skräp de lämnat kvar på platsen, de har inte ens tagit med sig bären när de åkte därifrån, förklarar han.
Åtta lådor lingon hade bärplockarna inte intresse att ta med sig när de for iväg.
– Men det är ju all skräp som man retar sig på och jag är beredd att göra en insats här, förklarar Greger.
Med anledning av hans planer för området, skall han åta sig att rensa området före vintern. Detta eftersom det efterlämnats plasttunnor med okänt innehåll som riskerar spricka i kylan så att innehåller hamnar i naturen.
– Tanken är att platsen skall bli ett fritidsparadis för hela familjen med möjlighet att tälta och ställa upp husvagn och husbil, berättar Greger Andersén.
Fotnot: Samtliga foton är tagna av Greger Andersén.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.