Greger Andersén, bosatt i nordöstra kommundelen, fick en smärre chock när han i tisdags besökte ett normalt sett naturskönt område invid Norra Sandsjön i trakterna av hans bostad.- Jag fick en chock, det är inte roligt alls att mötas av en sådan syn när man ger sig ut i naturen, förklarar Greger.
Skrotbilar, gamla bildäck och en uppsjö sopor av olika slag var vad Greger Andersén sprang på när han besökte skogssjön Norra Sandsjön igår, tisdag. Greger har planer på att arrendera sjön och delar av Sandån nedströms till Södra Sandsjön, detta i syfte att skapa ett fritids- och fiskeparadis, och hade inte förväntat sig att detta var vad han skulle mötas av.
Påpassligt dokumenterade Greger nedskräpningen och delgav markägaren Sveaskog om vad han upptäckt på deras mark.
– Det är bland annat bärplockare som har skräpat ner, konstaterar Greger.
Ett väderskydd har ombonats och använts som mat- och sovrum.
– Men de har verkligen skitat ner efter sig. Och det är inte bara skräp de lämnat kvar på platsen, de har inte ens tagit med sig bären när de åkte därifrån, förklarar han.
Åtta lådor lingon hade bärplockarna inte intresse att ta med sig när de for iväg.
– Men det är ju all skräp som man retar sig på och jag är beredd att göra en insats här, förklarar Greger.
Med anledning av hans planer för området, skall han åta sig att rensa området före vintern. Detta eftersom det efterlämnats plasttunnor med okänt innehåll som riskerar spricka i kylan så att innehåller hamnar i naturen.
– Tanken är att platsen skall bli ett fritidsparadis för hela familjen med möjlighet att tälta och ställa upp husvagn och husbil, berättar Greger Andersén.
Fotnot: Samtliga foton är tagna av Greger Andersén.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.