Greger Andersén, bosatt i nordöstra kommundelen, fick en smärre chock när han i tisdags besökte ett normalt sett naturskönt område invid Norra Sandsjön i trakterna av hans bostad.- Jag fick en chock, det är inte roligt alls att mötas av en sådan syn när man ger sig ut i naturen, förklarar Greger.
Skrotbilar, gamla bildäck och en uppsjö sopor av olika slag var vad Greger Andersén sprang på när han besökte skogssjön Norra Sandsjön igår, tisdag. Greger har planer på att arrendera sjön och delar av Sandån nedströms till Södra Sandsjön, detta i syfte att skapa ett fritids- och fiskeparadis, och hade inte förväntat sig att detta var vad han skulle mötas av.
Påpassligt dokumenterade Greger nedskräpningen och delgav markägaren Sveaskog om vad han upptäckt på deras mark.
– Det är bland annat bärplockare som har skräpat ner, konstaterar Greger.
Ett väderskydd har ombonats och använts som mat- och sovrum.
– Men de har verkligen skitat ner efter sig. Och det är inte bara skräp de lämnat kvar på platsen, de har inte ens tagit med sig bären när de åkte därifrån, förklarar han.
Åtta lådor lingon hade bärplockarna inte intresse att ta med sig när de for iväg.
– Men det är ju all skräp som man retar sig på och jag är beredd att göra en insats här, förklarar Greger.
Med anledning av hans planer för området, skall han åta sig att rensa området före vintern. Detta eftersom det efterlämnats plasttunnor med okänt innehåll som riskerar spricka i kylan så att innehåller hamnar i naturen.
– Tanken är att platsen skall bli ett fritidsparadis för hela familjen med möjlighet att tälta och ställa upp husvagn och husbil, berättar Greger Andersén.
Fotnot: Samtliga foton är tagna av Greger Andersén.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.