Greger Andersén, bosatt i nordöstra kommundelen, fick en smärre chock när han i tisdags besökte ett normalt sett naturskönt område invid Norra Sandsjön i trakterna av hans bostad.- Jag fick en chock, det är inte roligt alls att mötas av en sådan syn när man ger sig ut i naturen, förklarar Greger.
Skrotbilar, gamla bildäck och en uppsjö sopor av olika slag var vad Greger Andersén sprang på när han besökte skogssjön Norra Sandsjön igår, tisdag. Greger har planer på att arrendera sjön och delar av Sandån nedströms till Södra Sandsjön, detta i syfte att skapa ett fritids- och fiskeparadis, och hade inte förväntat sig att detta var vad han skulle mötas av.
Påpassligt dokumenterade Greger nedskräpningen och delgav markägaren Sveaskog om vad han upptäckt på deras mark.
– Det är bland annat bärplockare som har skräpat ner, konstaterar Greger.
Ett väderskydd har ombonats och använts som mat- och sovrum.
– Men de har verkligen skitat ner efter sig. Och det är inte bara skräp de lämnat kvar på platsen, de har inte ens tagit med sig bären när de åkte därifrån, förklarar han.
Åtta lådor lingon hade bärplockarna inte intresse att ta med sig när de for iväg.
– Men det är ju all skräp som man retar sig på och jag är beredd att göra en insats här, förklarar Greger.
Med anledning av hans planer för området, skall han åta sig att rensa området före vintern. Detta eftersom det efterlämnats plasttunnor med okänt innehåll som riskerar spricka i kylan så att innehåller hamnar i naturen.
– Tanken är att platsen skall bli ett fritidsparadis för hela familjen med möjlighet att tälta och ställa upp husvagn och husbil, berättar Greger Andersén.
Fotnot: Samtliga foton är tagna av Greger Andersén.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.