Lindesbergs kommun har tagit fram en ny detaljplan för området där Kristinaskolan ligger. Den nya detaljplanen börjar gälla idag, den 1 juli, och gör det nu möjligt att bygga om skolan till bostäder och skapar även plats för nya byggnader inom området.
I mars kunde LindeNytt berätta att det kommunala fastighetsbolaget FALAB, Fastigheter i Linde AB, hade sålt Kristinaskolan till Lindesbergs Fastigheter AB. De nya ägarnas plan var att varsamt bygga om de före detta skolbyggnaderna till bostäder, ett arbete som dock krävde en ändring i detaljplanen för området. Idag, den 1 juli, meddelar Lindesbergs kommun att en ny detaljplan är på plats, vilket nu gör det möjligt att förvandla den anrika fastigheten till bostäder.
– Det här är ytterligare ett steg i utvecklingen av centrum. Kristinaskolan är en central del av Lindesbergs stadsbild och det är det första du möts av när du kommer in i stan från söder, säger Simon Ljunggren, samhällsplanerare på samhällsbyggnadsförvaltningen i ett pressmeddelande.
Detaljplanen gör det inte bara möjligt att bygga bostäder i Kristinaskolans befintliga byggnader, det öppnar även för att skolområdet kan utvecklas med nya byggnader som ska passa in i Lindesbergs kulturmiljö.
– Genom den nya detaljplanen blir det fler bostäder i Lindesberg, men vi kan också behålla minnet och upplevelsen av Kristinaskolan. Det blir ett lyft för centrala Lindesberg, säger Arnold Bengtsson (S), ordförande i kommunfullmäktige.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.