Lindesbergs kommun har tagit fram en ny detaljplan för området där Kristinaskolan ligger. Den nya detaljplanen börjar gälla idag, den 1 juli, och gör det nu möjligt att bygga om skolan till bostäder och skapar även plats för nya byggnader inom området.
I mars kunde LindeNytt berätta att det kommunala fastighetsbolaget FALAB, Fastigheter i Linde AB, hade sålt Kristinaskolan till Lindesbergs Fastigheter AB. De nya ägarnas plan var att varsamt bygga om de före detta skolbyggnaderna till bostäder, ett arbete som dock krävde en ändring i detaljplanen för området. Idag, den 1 juli, meddelar Lindesbergs kommun att en ny detaljplan är på plats, vilket nu gör det möjligt att förvandla den anrika fastigheten till bostäder.
– Det här är ytterligare ett steg i utvecklingen av centrum. Kristinaskolan är en central del av Lindesbergs stadsbild och det är det första du möts av när du kommer in i stan från söder, säger Simon Ljunggren, samhällsplanerare på samhällsbyggnadsförvaltningen i ett pressmeddelande.
Detaljplanen gör det inte bara möjligt att bygga bostäder i Kristinaskolans befintliga byggnader, det öppnar även för att skolområdet kan utvecklas med nya byggnader som ska passa in i Lindesbergs kulturmiljö.
– Genom den nya detaljplanen blir det fler bostäder i Lindesberg, men vi kan också behålla minnet och upplevelsen av Kristinaskolan. Det blir ett lyft för centrala Lindesberg, säger Arnold Bengtsson (S), ordförande i kommunfullmäktige.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.