En person misshandlades brutalt natten till tisdag i en lägenhet i Lindesberg. Mannen fick en rad sparkar och slag mot kroppen och fick föras till sjukhus för vård. Polisen grep i natt en 27-årig man misstänkt för den grova misshandeln.
Strax efter midnatt fick polisen larm om den synnerligen våldsamma misshandeln, som började inne i en lägenhet i bostadsområdet Västerplan. Lägenhetsinnehavaren, en kvinna, hade bjudit in de båda männen och av ännu okänd anledning uppstod bråk mellan dem.
Polisen beskriver bråket som extremt våldsamt och det konstaterade man inte minst genom det faktum att inventarierna i kvinnans bostad hade blivit totalt sönderslagna under männens framfart.
En 27-årig man greps i natt misstänkt för grov misshandel och skadegörelse. På grund av att mannen var berusad, så har polisen ännu inte hållit några förhör med honom.
Den andre mannen vårdas på Lindesbergs lasarett. Hans tillstånd är ännu okänt.














































