Ett trettiotal specialinbjudna gäster från kommunens gruppboenden välkomnades under måndagskvällen till Lindesbergs biograf, för en filmkväll med extra guldkant. Det blev en kväll fylld med glädje, kramar och som sig bör – mingel på röda mattan.
Med bubbel i glasen och röda mattan prydligt utrullad blev det onekligen en måndagskväll att minnas för det glada sällskapet från kommunens olika gruppboenden. Bakom initiativet stod Besök Linde och Lindesbergs biograf, som tillsammans ville skapa en kväll utöver det vanliga, med alkoholfri cider upphälld i fina glas och gratis popcorn till gästerna.
– Vi hade pratat om att vi ville ha fler specialvisningar på bion, så när vi satt och diskuterade kom den här idén upp och vi spånade vidare på den, berättar Jeanette Andersson på Besök Linde.
– Det gick väldigt fort från idé till verklighet, vi skickade ut inbjudningar och fick gensvar direkt, flikar Sharon Almström in.
Adrian Gissberg, som kvällen till ära klätt sig i skjorta och svart fluga, ser till att allt är i sin ordning innan kvällens huvudpersoner anländer.
– Eftersom vi vet att det här är ett gäng som gillar glitter och glamour, ville vi också passa på att klä upp oss lite extra, säger Jeanette glatt.
Peter från boendet Gläntan i Gusselby är den första att anlända, och skiner upp som en sol när han får ett glas cider i sin hand.
– Det här var gott! utbrister Peter glatt innan han minglar vidare på röda mattan.
Snart är foajén full av förväntansfulla gäster, pirriga och glada över kvällens äventyr.
Christel Bjunge har arbetat inom boendeverksamheten i närmare trettio år, men gick så sent som i förra veckan i pension. Det hindrade dock henne inte från att närvara vid kvällens festligheter.
– Det här är världens roligaste jobb! säger hon glatt medan hon får en stor och hjärtlig kram av Peter från Gläntan.
Sedan stängs biografdörrarna, och kvällens film, Catwalk, kan starta.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.