Ett trettiotal specialinbjudna gäster från kommunens gruppboenden välkomnades under måndagskvällen till Lindesbergs biograf, för en filmkväll med extra guldkant. Det blev en kväll fylld med glädje, kramar och som sig bör – mingel på röda mattan.
Med bubbel i glasen och röda mattan prydligt utrullad blev det onekligen en måndagskväll att minnas för det glada sällskapet från kommunens olika gruppboenden. Bakom initiativet stod Besök Linde och Lindesbergs biograf, som tillsammans ville skapa en kväll utöver det vanliga, med alkoholfri cider upphälld i fina glas och gratis popcorn till gästerna.
– Vi hade pratat om att vi ville ha fler specialvisningar på bion, så när vi satt och diskuterade kom den här idén upp och vi spånade vidare på den, berättar Jeanette Andersson på Besök Linde.
– Det gick väldigt fort från idé till verklighet, vi skickade ut inbjudningar och fick gensvar direkt, flikar Sharon Almström in.
Adrian Gissberg, som kvällen till ära klätt sig i skjorta och svart fluga, ser till att allt är i sin ordning innan kvällens huvudpersoner anländer.
– Eftersom vi vet att det här är ett gäng som gillar glitter och glamour, ville vi också passa på att klä upp oss lite extra, säger Jeanette glatt.
Peter från boendet Gläntan i Gusselby är den första att anlända, och skiner upp som en sol när han får ett glas cider i sin hand.
– Det här var gott! utbrister Peter glatt innan han minglar vidare på röda mattan.
Snart är foajén full av förväntansfulla gäster, pirriga och glada över kvällens äventyr.
Christel Bjunge har arbetat inom boendeverksamheten i närmare trettio år, men gick så sent som i förra veckan i pension. Det hindrade dock henne inte från att närvara vid kvällens festligheter.
– Det här är världens roligaste jobb! säger hon glatt medan hon får en stor och hjärtlig kram av Peter från Gläntan.
Sedan stängs biografdörrarna, och kvällens film, Catwalk, kan starta.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.