Ett trettiotal specialinbjudna gäster från kommunens gruppboenden välkomnades under måndagskvällen till Lindesbergs biograf, för en filmkväll med extra guldkant. Det blev en kväll fylld med glädje, kramar och som sig bör – mingel på röda mattan.
Med bubbel i glasen och röda mattan prydligt utrullad blev det onekligen en måndagskväll att minnas för det glada sällskapet från kommunens olika gruppboenden. Bakom initiativet stod Besök Linde och Lindesbergs biograf, som tillsammans ville skapa en kväll utöver det vanliga, med alkoholfri cider upphälld i fina glas och gratis popcorn till gästerna.
– Vi hade pratat om att vi ville ha fler specialvisningar på bion, så när vi satt och diskuterade kom den här idén upp och vi spånade vidare på den, berättar Jeanette Andersson på Besök Linde.
– Det gick väldigt fort från idé till verklighet, vi skickade ut inbjudningar och fick gensvar direkt, flikar Sharon Almström in.
Adrian Gissberg, som kvällen till ära klätt sig i skjorta och svart fluga, ser till att allt är i sin ordning innan kvällens huvudpersoner anländer.
– Eftersom vi vet att det här är ett gäng som gillar glitter och glamour, ville vi också passa på att klä upp oss lite extra, säger Jeanette glatt.
Peter från boendet Gläntan i Gusselby är den första att anlända, och skiner upp som en sol när han får ett glas cider i sin hand.
– Det här var gott! utbrister Peter glatt innan han minglar vidare på röda mattan.
Snart är foajén full av förväntansfulla gäster, pirriga och glada över kvällens äventyr.
Christel Bjunge har arbetat inom boendeverksamheten i närmare trettio år, men gick så sent som i förra veckan i pension. Det hindrade dock henne inte från att närvara vid kvällens festligheter.
– Det här är världens roligaste jobb! säger hon glatt medan hon får en stor och hjärtlig kram av Peter från Gläntan.
Sedan stängs biografdörrarna, och kvällens film, Catwalk, kan starta.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.