Vid halvtvåtiden, natten till lördag, utsattes en ung kvinna för en synnerligen brutal våldtäkt i Lindesberg. Flera män överföll henne och genomförde våldtäkten i skogspartiet vid Schröders Backe. Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp.
Närpolisen i Lindesberg har under helgen genomsökt skogspartiet för att säkra spår efter våldtäkten. De är ännu mycket förtegna om resultatet av den tekniska undersökningen.
-Vi kan inte säga mycket mer om fallet just nu. Kvinnan kommer att höras igen och först i ett senare skede kan vi informera vidare om det här, säger Anders Nohlgren, närpolisen.
Gick hem ensam från krogen
Enligt uppgift så ska kvinnan ha gått hem ensam från krogen. Exakt vilken tid hon lämnade krogen, och vilken väg hon har gått, är okänt.
Platsen där våldtäkten genomfördes är mycket dåligt upplyst. Ett problem polisen tidigare uppmärksammat kommunen om.
Samlar vittnesuppgifter (uppdatering kl 16:05)
Under dagen har ett antal vittnen kontaktat polisen angående våldtäkten. Annelie Löthgren, som ansvarar för utredningen, menar att det är av stort värde för det fortsatta arbetet.
-Det är jättebra, och naturligtvis hoppas vi få kontakt med ännu fler vittnen, säger hon.
Vad vittnena uppgett för polisen, är något utredarna ännu är förtegna om. Tillvägagångssättet är också det en detalj polisen håller tyst om.
-Av utredningstekniska skäl kan vi inte säga mer idag, förklarar Löthgren.
Den 23-åriga kvinnan uppges må mycket dåligt, men kommer trots det kallas till förhör igen. Alla detaljer är mycket viktiga i det här skedet, förklarar polisen.
Vet du något om våldtäkten?
Tipsa polisen direkt. Annelie Löthgren, 0581-875 41
Tipsa via LindeNytt – anonymt>>
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.