Vid halvtvåtiden, natten till lördag, utsattes en ung kvinna för en synnerligen brutal våldtäkt i Lindesberg. Flera män överföll henne och genomförde våldtäkten i skogspartiet vid Schröders Backe. Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp.
Närpolisen i Lindesberg har under helgen genomsökt skogspartiet för att säkra spår efter våldtäkten. De är ännu mycket förtegna om resultatet av den tekniska undersökningen.
-Vi kan inte säga mycket mer om fallet just nu. Kvinnan kommer att höras igen och först i ett senare skede kan vi informera vidare om det här, säger Anders Nohlgren, närpolisen.
Gick hem ensam från krogen
Enligt uppgift så ska kvinnan ha gått hem ensam från krogen. Exakt vilken tid hon lämnade krogen, och vilken väg hon har gått, är okänt.
Platsen där våldtäkten genomfördes är mycket dåligt upplyst. Ett problem polisen tidigare uppmärksammat kommunen om.
Samlar vittnesuppgifter (uppdatering kl 16:05)
Under dagen har ett antal vittnen kontaktat polisen angående våldtäkten. Annelie Löthgren, som ansvarar för utredningen, menar att det är av stort värde för det fortsatta arbetet.
-Det är jättebra, och naturligtvis hoppas vi få kontakt med ännu fler vittnen, säger hon.
Vad vittnena uppgett för polisen, är något utredarna ännu är förtegna om. Tillvägagångssättet är också det en detalj polisen håller tyst om.
-Av utredningstekniska skäl kan vi inte säga mer idag, förklarar Löthgren.
Den 23-åriga kvinnan uppges må mycket dåligt, men kommer trots det kallas till förhör igen. Alla detaljer är mycket viktiga i det här skedet, förklarar polisen.
Vet du något om våldtäkten?
Tipsa polisen direkt. Annelie Löthgren, 0581-875 41
Tipsa via LindeNytt – anonymt>>
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.