Mats Jonsson och Johnny Johansson tog den nionde segern i Sydsvenska Rallyt den gångna helgen. Med tre körda och tre återstående deltävlingar, toppar man även SM-tabellen.
Rallyhelgen i de småländska skogarna bjöd på ett strålande väder och goda förutsättningar, vilket lockade ut tusentals rallyvänner och spontanbesökare att följa Sydsvenska Rallyt med utgång i Tingsryd. Rallyt, som mäter totalt 51 mil, gick helt utan dramatik för våra lokala rallyhjältar Mats Jonsson och Johnny Johansson.
-Det finns de som klagar lite över att sträckorna är krokiga och steniga, att man därför lätt kan drabbas av punkteringar. Men man skall ju köra på vägen, inte nere i diket, och då är det ju en riktigt kul tävling, tycker Johnny.
Jonsson och Johansson körde hem segern i Sydsvenska Rallyt för nionde gången. Den första vinsten kom för 29 år sedan.
-Det var på den tiden vi var unga, ler Johnny som nyligen genomgick en höftledsoperation.
Rallyduon har avverkat många, många, många rallymil tillsammans och är kända för att (nästan) alltid vinna. De sticker även ut som ”gubbarna i racet” och det gäller även för deras bil sedan flera år tillbaka, samtidigt som många konkurrenter satsar på det allra senaste.
– Vi är inne på 14:e året med vår gamla bil, ler Johansson.
Han tillägger dock att man har en ”nyhet” i bilen.
-Vi har en ny däckleverantör, tidigare körde vi italienskt men nu är det japanskt.
Och däckbytet verkar inte vara till någon direkt nackdel, i alla fall inte så länge det sitter en värmlänning vid ratten med en kartläsare från Lindesberg bredvid.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.