Mats Jonsson och Johnny Johansson tog den nionde segern i Sydsvenska Rallyt den gångna helgen. Med tre körda och tre återstående deltävlingar, toppar man även SM-tabellen.
Rallyhelgen i de småländska skogarna bjöd på ett strålande väder och goda förutsättningar, vilket lockade ut tusentals rallyvänner och spontanbesökare att följa Sydsvenska Rallyt med utgång i Tingsryd. Rallyt, som mäter totalt 51 mil, gick helt utan dramatik för våra lokala rallyhjältar Mats Jonsson och Johnny Johansson.
-Det finns de som klagar lite över att sträckorna är krokiga och steniga, att man därför lätt kan drabbas av punkteringar. Men man skall ju köra på vägen, inte nere i diket, och då är det ju en riktigt kul tävling, tycker Johnny.
Jonsson och Johansson körde hem segern i Sydsvenska Rallyt för nionde gången. Den första vinsten kom för 29 år sedan.
-Det var på den tiden vi var unga, ler Johnny som nyligen genomgick en höftledsoperation.
Rallyduon har avverkat många, många, många rallymil tillsammans och är kända för att (nästan) alltid vinna. De sticker även ut som ”gubbarna i racet” och det gäller även för deras bil sedan flera år tillbaka, samtidigt som många konkurrenter satsar på det allra senaste.
– Vi är inne på 14:e året med vår gamla bil, ler Johansson.
Han tillägger dock att man har en ”nyhet” i bilen.
-Vi har en ny däckleverantör, tidigare körde vi italienskt men nu är det japanskt.
Och däckbytet verkar inte vara till någon direkt nackdel, i alla fall inte så länge det sitter en värmlänning vid ratten med en kartläsare från Lindesberg bredvid.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör