Guld till Värmland-Örebros flicklag efter ett otroligt fint genomfört mästerskap. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Det som alla tävlade om. Foto: Camilla Lagerman
Glädjetårar efter en tuff match. Foto: Camilla Lagerman
Domarkonferens. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Gemenskap och vänskap, oavsett klubbtillhörighet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
En segrare tas om hand av lyckliga kamrater. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Extas bland hemmadistriktet efter vinst i semifinalen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Judo Syds mixlag tar emot sina medaljer av Tommy Macias och Joakim Dvärby. Foto: Camilla Lagerman
Tre legender, Joakim Dvärby, Björn Nyberg och Tommy Macias. Foto: Camilla Lagerman
Brons till pojklaget från Värmland-Örebro. Svårt att avgöra om pokalen eller chipsen var mest uppskattade. Foto: Camilla Lagerman
Båda lagen från hemmadistriktet. Foto: Camilla Lagerman
Guld och brons till hemmadistriktet i judons riksmästerskap
Guld till Värmland-Örebros flicklag efter ett otroligt fint genomfört mästerskap. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Det som alla tävlade om. Foto: Camilla Lagerman
Glädjetårar efter en tuff match. Foto: Camilla Lagerman
Domarkonferens. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Gemenskap och vänskap, oavsett klubbtillhörighet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
En segrare tas om hand av lyckliga kamrater. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Extas bland hemmadistriktet efter vinst i semifinalen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Judo Syds mixlag tar emot sina medaljer av Tommy Macias och Joakim Dvärby. Foto: Camilla Lagerman
Tre legender, Joakim Dvärby, Björn Nyberg och Tommy Macias. Foto: Camilla Lagerman
Brons till pojklaget från Värmland-Örebro. Svårt att avgöra om pokalen eller chipsen var mest uppskattade. Foto: Camilla Lagerman
Båda lagen från hemmadistriktet. Foto: Camilla Lagerman
Guld och brons till hemmadistriktet i judons riksmästerskap
Riksmästerskapen för distriktslag i judo avgjordes under lördagen i Lindesberg Arena. Efter en dag med tuffa och bitvis otroligt jämna matcher stod Värmland-Örebros lag som segrare på flicksidan och som bronsmedaljörer bland pojkarna. Dessutom fick mästerskapet en extra stjärnglans då flera av Sveriges största namn inom judon fanns på plats under dagen.
Totalt sju judoklubbar ställde upp med sammanlagt femton lag i lördagens riksmästerskap för distriktslag som avgjordes i Lindesberg Arena. Medaljerna skulle delas ut i tre kategorier, flickor, pojkar och mixlag och det blev en hård kamp om de ädla valörerna. Från lokalt håll fanns Frövi Judo representerade i Värmland-Örebros pojk- och flicklag, och båda genomförde sitt mästerskap med bravur. Ett guld och ett brons blev facit för hemmalagen som alltså plockade hem maximala två priser för sina insatser.
Flera av de yngre passade på att heja på sina förebilder från mattkanten. Foto: Camilla Lagerman
Även om mästerskapet i sig handlade om att vinna, eller åtminstone placera sig på prispallen, så fanns det garanterat många små judokas som hittade nya förebilder under dagens tävlingar. Flera av de yngre förmågorna passade på att entusiastiskt heja på de tävlande från mattkanten, oavsett vilken klubbtillhörighet de hade.
Dessutom fanns flera av Sveriges absolut största stjärnor inom judon på plats i arenan, något som satte en extra stjärnglans på riksmästerskapet. Bland annat Mia Hermansson, som var den första svenska kvinnan att ta en Grand Slam-medalj i judo och som tävlade vid OS i Rio 2016, coachade sitt Stockholmslag till ett guld och ett brons.
Landslagschef Robert Eriksson tillsammans med Tommy Macias. Foto: Camilla Lagerman
Landslagschef Robert Eriksson delade ut pris till en av judons just nu största stjärnor, Tommy Macias, som skördat stora medaljframgångar internationellt och som tog sig till åttondelsfinal vid OS i Tokyo. Vid årets judogala utnämndes Macias till bästa manliga judoka, och fanns alltså på plats i Lindesberg för att ta emot sitt pris. Bästa kvinnliga judoka blev Frövi Judos Anna Bernholm, som redan fått sitt pris utdelat.
Resultat riksmästerskapen för distriktslag
Flickor
1:a Värmland-Örebro
2:a Göteborg
3:a Uppland och Stockholm
Pojkar
1:a Stockholm
2:a Judo Syd
3:a Värmland-Örebro och Uppland
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...