Guld till Värmland-Örebros flicklag efter ett otroligt fint genomfört mästerskap. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Det som alla tävlade om. Foto: Camilla Lagerman
Glädjetårar efter en tuff match. Foto: Camilla Lagerman
Domarkonferens. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Gemenskap och vänskap, oavsett klubbtillhörighet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
En segrare tas om hand av lyckliga kamrater. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Extas bland hemmadistriktet efter vinst i semifinalen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Judo Syds mixlag tar emot sina medaljer av Tommy Macias och Joakim Dvärby. Foto: Camilla Lagerman
Tre legender, Joakim Dvärby, Björn Nyberg och Tommy Macias. Foto: Camilla Lagerman
Brons till pojklaget från Värmland-Örebro. Svårt att avgöra om pokalen eller chipsen var mest uppskattade. Foto: Camilla Lagerman
Båda lagen från hemmadistriktet. Foto: Camilla Lagerman
Guld och brons till hemmadistriktet i judons riksmästerskap
Guld till Värmland-Örebros flicklag efter ett otroligt fint genomfört mästerskap. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Det som alla tävlade om. Foto: Camilla Lagerman
Glädjetårar efter en tuff match. Foto: Camilla Lagerman
Domarkonferens. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Gemenskap och vänskap, oavsett klubbtillhörighet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
En segrare tas om hand av lyckliga kamrater. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Extas bland hemmadistriktet efter vinst i semifinalen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Judo Syds mixlag tar emot sina medaljer av Tommy Macias och Joakim Dvärby. Foto: Camilla Lagerman
Tre legender, Joakim Dvärby, Björn Nyberg och Tommy Macias. Foto: Camilla Lagerman
Brons till pojklaget från Värmland-Örebro. Svårt att avgöra om pokalen eller chipsen var mest uppskattade. Foto: Camilla Lagerman
Båda lagen från hemmadistriktet. Foto: Camilla Lagerman
Guld och brons till hemmadistriktet i judons riksmästerskap
Riksmästerskapen för distriktslag i judo avgjordes under lördagen i Lindesberg Arena. Efter en dag med tuffa och bitvis otroligt jämna matcher stod Värmland-Örebros lag som segrare på flicksidan och som bronsmedaljörer bland pojkarna. Dessutom fick mästerskapet en extra stjärnglans då flera av Sveriges största namn inom judon fanns på plats under dagen.
Totalt sju judoklubbar ställde upp med sammanlagt femton lag i lördagens riksmästerskap för distriktslag som avgjordes i Lindesberg Arena. Medaljerna skulle delas ut i tre kategorier, flickor, pojkar och mixlag och det blev en hård kamp om de ädla valörerna. Från lokalt håll fanns Frövi Judo representerade i Värmland-Örebros pojk- och flicklag, och båda genomförde sitt mästerskap med bravur. Ett guld och ett brons blev facit för hemmalagen som alltså plockade hem maximala två priser för sina insatser.
Flera av de yngre passade på att heja på sina förebilder från mattkanten. Foto: Camilla Lagerman
Även om mästerskapet i sig handlade om att vinna, eller åtminstone placera sig på prispallen, så fanns det garanterat många små judokas som hittade nya förebilder under dagens tävlingar. Flera av de yngre förmågorna passade på att entusiastiskt heja på de tävlande från mattkanten, oavsett vilken klubbtillhörighet de hade.
Dessutom fanns flera av Sveriges absolut största stjärnor inom judon på plats i arenan, något som satte en extra stjärnglans på riksmästerskapet. Bland annat Mia Hermansson, som var den första svenska kvinnan att ta en Grand Slam-medalj i judo och som tävlade vid OS i Rio 2016, coachade sitt Stockholmslag till ett guld och ett brons.
Landslagschef Robert Eriksson tillsammans med Tommy Macias. Foto: Camilla Lagerman
Landslagschef Robert Eriksson delade ut pris till en av judons just nu största stjärnor, Tommy Macias, som skördat stora medaljframgångar internationellt och som tog sig till åttondelsfinal vid OS i Tokyo. Vid årets judogala utnämndes Macias till bästa manliga judoka, och fanns alltså på plats i Lindesberg för att ta emot sitt pris. Bästa kvinnliga judoka blev Frövi Judos Anna Bernholm, som redan fått sitt pris utdelat.
Resultat riksmästerskapen för distriktslag
Flickor
1:a Värmland-Örebro
2:a Göteborg
3:a Uppland och Stockholm
Pojkar
1:a Stockholm
2:a Judo Syd
3:a Värmland-Örebro och Uppland
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
12 december 2025 klockan 11:59 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
10 december 2025 klockan 13:19 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...