Favoriterna höll för trycket. Inför en fullsatt arena lyckades Frövi judos damlag bli svenska mästare för fjärde året i rad. Herrarna fick efter en mycket tuff final nöja sig med ett silver, men i publikens ögon var även de vinnare.
Lindesberg arena var i det närmaste fullsatt hela dagen, när flera hundra besökare ville se lag-SM i judo avgöras. Talanger från landets alla hörn fanns på plats för att ge de båda hemmalagen en kamp om medaljerna.
Frövis damer inledde mästerskapet starkt med tre raka segrar, och inte en enda individuell förlust. Herrarna vann även de sina inledande matcher, och under semifinalerna kokade läktarna. För att både de tävlande och publiken skulle få chans att låta pulsen återgå till det normala fick hemmaklubbens blivande mästare i barnen och föräldrarna i träningsgruppen ”liten och stor” visa hur det går till när man leker judo.
Man passade även på att uppmärksamma två personer från klubben som utmärkt sig lite extra under året, nämligen Anna Bernholm, som nyss blivit uttagen till OS, och Amanda Orrbo, nybliven världsmästare i judo för deltagare med Downs Syndrom.
Sedan var det dags för dagens höjdpunkt, de stora mästerskapsfinalerna, och visst blev det som man tippat på förhand, att båda hemmalagen fick möta SPIF i kampen om guldet.
Damerna inledde finalpasset och visade ännu en gång vart skåpet ska stå. Efter fyra raka individuella segrar, och därmed helt obesegrade genom mästerskapet, stod de till slut som segrare, för imponerande fjärde året i rad.
Herrarna fick avsluta årets SM-tävling, och här blev det desto mer spännande. Arenan som nu var fullsatt, fullkomligt kokade när Frövis lag tappert kämpade om segern. Dessvärre blev Stockholmslaget en för svår nöt att knäcka den här gången, och det blev till sist ett silver. I publikens ögon var det dock ingen tvekan om att båda hemmalagen var vinnare den här dagen.
Stort grattis!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.