Favoriterna höll för trycket. Inför en fullsatt arena lyckades Frövi judos damlag bli svenska mästare för fjärde året i rad. Herrarna fick efter en mycket tuff final nöja sig med ett silver, men i publikens ögon var även de vinnare.
Lindesberg arena var i det närmaste fullsatt hela dagen, när flera hundra besökare ville se lag-SM i judo avgöras. Talanger från landets alla hörn fanns på plats för att ge de båda hemmalagen en kamp om medaljerna.
Frövis damer inledde mästerskapet starkt med tre raka segrar, och inte en enda individuell förlust. Herrarna vann även de sina inledande matcher, och under semifinalerna kokade läktarna. För att både de tävlande och publiken skulle få chans att låta pulsen återgå till det normala fick hemmaklubbens blivande mästare i barnen och föräldrarna i träningsgruppen ”liten och stor” visa hur det går till när man leker judo.
Man passade även på att uppmärksamma två personer från klubben som utmärkt sig lite extra under året, nämligen Anna Bernholm, som nyss blivit uttagen till OS, och Amanda Orrbo, nybliven världsmästare i judo för deltagare med Downs Syndrom.
Sedan var det dags för dagens höjdpunkt, de stora mästerskapsfinalerna, och visst blev det som man tippat på förhand, att båda hemmalagen fick möta SPIF i kampen om guldet.
Damerna inledde finalpasset och visade ännu en gång vart skåpet ska stå. Efter fyra raka individuella segrar, och därmed helt obesegrade genom mästerskapet, stod de till slut som segrare, för imponerande fjärde året i rad.
Herrarna fick avsluta årets SM-tävling, och här blev det desto mer spännande. Arenan som nu var fullsatt, fullkomligt kokade när Frövis lag tappert kämpade om segern. Dessvärre blev Stockholmslaget en för svår nöt att knäcka den här gången, och det blev till sist ett silver. I publikens ögon var det dock ingen tvekan om att båda hemmalagen var vinnare den här dagen.
Stort grattis!
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.