Året kunde knappast ha börjat på ett bättre sätt för Frövi Judos supertalang Anna Bernholm, som i helgen kammade hem ett guld på Grand Prix i Tel Aviv. Därmed klättrade hon också på världsrankningen, där hon nu ligger på en sjätte plats, och hon är nu ett steg närmare en OS-plats.
Tävlingen i Israel började för Annas del med en jämn match mot nederländskan Hilde Jager. Efter full tid hade ingen av dem lyckats plocka poäng och matchen gick därmed till förlängning via golden score (första poängen vinner), och efter 47 sekunder stod Anna som segrare.
I kvartsfinalen lyckades Bernholm få in ett kraftfullt kast, och slog ut sin motståndare Gulnoza Matniyazova från Uzbekistan. Semifinalen gick även den till förlängning, där Anna ställdes mot spanjorskan Sara Rodriguez. Anna tog hem vinsten med ett framgångsrikt armlås som satte punkt för matchen.
I finalen väntade juniorvärldsmästarinnan Alice Bellandi från Italien, men trots det tuffa motståndet blev matchen ingen långdragen historia. Redan efter knappt 30 sekunder lyckades Anna få in ett kast, och italienskan fick se sig besegrad.
I och med vinsten i Tel Aviv klättrar Bernholm ytterligare på världsrankingen och ligger nu på en sjätte plats. Hennes fina matcher visar också på en otroligt fin form, och drömmen och resan mot en OS-biljett till Tokyo nästa år fortsätter.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.