Året kunde knappast ha börjat på ett bättre sätt för Frövi Judos supertalang Anna Bernholm, som i helgen kammade hem ett guld på Grand Prix i Tel Aviv. Därmed klättrade hon också på världsrankningen, där hon nu ligger på en sjätte plats, och hon är nu ett steg närmare en OS-plats.
Tävlingen i Israel började för Annas del med en jämn match mot nederländskan Hilde Jager. Efter full tid hade ingen av dem lyckats plocka poäng och matchen gick därmed till förlängning via golden score (första poängen vinner), och efter 47 sekunder stod Anna som segrare.
I kvartsfinalen lyckades Bernholm få in ett kraftfullt kast, och slog ut sin motståndare Gulnoza Matniyazova från Uzbekistan. Semifinalen gick även den till förlängning, där Anna ställdes mot spanjorskan Sara Rodriguez. Anna tog hem vinsten med ett framgångsrikt armlås som satte punkt för matchen.
I finalen väntade juniorvärldsmästarinnan Alice Bellandi från Italien, men trots det tuffa motståndet blev matchen ingen långdragen historia. Redan efter knappt 30 sekunder lyckades Anna få in ett kast, och italienskan fick se sig besegrad.
I och med vinsten i Tel Aviv klättrar Bernholm ytterligare på världsrankingen och ligger nu på en sjätte plats. Hennes fina matcher visar också på en otroligt fin form, och drömmen och resan mot en OS-biljett till Tokyo nästa år fortsätter.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.