Ingrid Nilsson vinner Ungdoms-OS! Foto: Carlos Ferreira
GULD till Ingrid Nilsson på Ungdoms-OS
Frövi Judos supertalang Ingrid Nilsson kammade under torsdagen hem ett guld vid Ungdoms-OS i slovakiska Banská Bystrica. Därmed skriver hon även in sig i historieböckerna som den första svenskan någonsin att ta ett guld i judo på mästerskapet.
– Jag var helt slut efter semifinalen, men fick så bra coachning av alla så jag lyckades krama ur de sista krafterna. Jag blev så överraskad och lycklig, så mycket känslor på samma gång, säger Ingrid när LindeNytt når henne på telefon.
Ingrid Nilssons första Ungdoms-OS blev en riktig framgångssaga för 17-åringen som till vardags tävlar för Frövi Judo. Hon inledde mästerskapet övertygande, då hon besegrade både rumänskan Hanna Balogh och turkiskan Ecem Baysug på Ippon, vilket är den högsta poängen som delas ut i judo.
I semifinalen ställdes hon mot hemmanationens Nika Koren, som trots ett stort publikstöd fick se sig besegrad av svenskan, då Ingrid fick ett kast som avgjorde matchen och gjorde henne klar för final.
Foto: Carlos Ferreira
Ingrids finalmotståndare blev Elena Dengg från Österrike, som även hon inlett sitt mästerskap övertygande. Här gick det dock otroligt snabbt, och efter endast 40 sekunder stod Ingrid Nilsson som segrare i 70-kilosklassen! En makalös prestation som ger henne en plats i historieböckerna som den första svenska judokan att ta ett guld på Ungdoms-OS, någonsin!
– Hon gjorde en attack på mig och jag lyckades hitta ett läge att kontra, så det gick från: shit, jag håller på att förlora till att jag vann! Men det känns jättebra, det är mycket att ta in, men det känns ändå som att jag har lyckats smälta det lite mer än igår. Jag har haft jättebra stöd hela tiden, min coach från hemmaplan är med och har gett jättebra pepp, och när jag hörde de svenska hejaropen från läktaren när jag gick ut på mattan gav det mig ett bra självförtroende, säger Ingrid.
Foto: Carlos Ferreira
Ingrids coach, Frédérik Gourlay, är även han mycket glad och stolt över den otroliga prestationen som nu gett henne en plats i historieböckerna.
– Det är den första svenska judokan som vinner det här, och det är superkul att det är just Ingrid som gör det. Jag som coach vet ju att hon har den kapaciteten, så jag är inte superförvånad över att hon vinner för det är så här bra hon är, men att hon lyckas få ut allt på mattan som hon gjorde igår det är jag riktigt stolt över, berättar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.