Ingrid Nilsson vinner Ungdoms-OS! Foto: Carlos Ferreira
GULD till Ingrid Nilsson på Ungdoms-OS
Frövi Judos supertalang Ingrid Nilsson kammade under torsdagen hem ett guld vid Ungdoms-OS i slovakiska Banská Bystrica. Därmed skriver hon även in sig i historieböckerna som den första svenskan någonsin att ta ett guld i judo på mästerskapet.
– Jag var helt slut efter semifinalen, men fick så bra coachning av alla så jag lyckades krama ur de sista krafterna. Jag blev så överraskad och lycklig, så mycket känslor på samma gång, säger Ingrid när LindeNytt når henne på telefon.
Ingrid Nilssons första Ungdoms-OS blev en riktig framgångssaga för 17-åringen som till vardags tävlar för Frövi Judo. Hon inledde mästerskapet övertygande, då hon besegrade både rumänskan Hanna Balogh och turkiskan Ecem Baysug på Ippon, vilket är den högsta poängen som delas ut i judo.
I semifinalen ställdes hon mot hemmanationens Nika Koren, som trots ett stort publikstöd fick se sig besegrad av svenskan, då Ingrid fick ett kast som avgjorde matchen och gjorde henne klar för final.
Foto: Carlos Ferreira
Ingrids finalmotståndare blev Elena Dengg från Österrike, som även hon inlett sitt mästerskap övertygande. Här gick det dock otroligt snabbt, och efter endast 40 sekunder stod Ingrid Nilsson som segrare i 70-kilosklassen! En makalös prestation som ger henne en plats i historieböckerna som den första svenska judokan att ta ett guld på Ungdoms-OS, någonsin!
– Hon gjorde en attack på mig och jag lyckades hitta ett läge att kontra, så det gick från: shit, jag håller på att förlora till att jag vann! Men det känns jättebra, det är mycket att ta in, men det känns ändå som att jag har lyckats smälta det lite mer än igår. Jag har haft jättebra stöd hela tiden, min coach från hemmaplan är med och har gett jättebra pepp, och när jag hörde de svenska hejaropen från läktaren när jag gick ut på mattan gav det mig ett bra självförtroende, säger Ingrid.
Foto: Carlos Ferreira
Ingrids coach, Frédérik Gourlay, är även han mycket glad och stolt över den otroliga prestationen som nu gett henne en plats i historieböckerna.
– Det är den första svenska judokan som vinner det här, och det är superkul att det är just Ingrid som gör det. Jag som coach vet ju att hon har den kapaciteten, så jag är inte superförvånad över att hon vinner för det är så här bra hon är, men att hon lyckas få ut allt på mattan som hon gjorde igår det är jag riktigt stolt över, berättar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg var överlägsna mot Gimonäs Umeå under söndagen. Foto: Hasse Persson
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...