Ingrid Nilsson vinner Ungdoms-OS! Foto: Carlos Ferreira
GULD till Ingrid Nilsson på Ungdoms-OS
Frövi Judos supertalang Ingrid Nilsson kammade under torsdagen hem ett guld vid Ungdoms-OS i slovakiska Banská Bystrica. Därmed skriver hon även in sig i historieböckerna som den första svenskan någonsin att ta ett guld i judo på mästerskapet.
– Jag var helt slut efter semifinalen, men fick så bra coachning av alla så jag lyckades krama ur de sista krafterna. Jag blev så överraskad och lycklig, så mycket känslor på samma gång, säger Ingrid när LindeNytt når henne på telefon.
Ingrid Nilssons första Ungdoms-OS blev en riktig framgångssaga för 17-åringen som till vardags tävlar för Frövi Judo. Hon inledde mästerskapet övertygande, då hon besegrade både rumänskan Hanna Balogh och turkiskan Ecem Baysug på Ippon, vilket är den högsta poängen som delas ut i judo.
I semifinalen ställdes hon mot hemmanationens Nika Koren, som trots ett stort publikstöd fick se sig besegrad av svenskan, då Ingrid fick ett kast som avgjorde matchen och gjorde henne klar för final.
Foto: Carlos Ferreira
Ingrids finalmotståndare blev Elena Dengg från Österrike, som även hon inlett sitt mästerskap övertygande. Här gick det dock otroligt snabbt, och efter endast 40 sekunder stod Ingrid Nilsson som segrare i 70-kilosklassen! En makalös prestation som ger henne en plats i historieböckerna som den första svenska judokan att ta ett guld på Ungdoms-OS, någonsin!
– Hon gjorde en attack på mig och jag lyckades hitta ett läge att kontra, så det gick från: shit, jag håller på att förlora till att jag vann! Men det känns jättebra, det är mycket att ta in, men det känns ändå som att jag har lyckats smälta det lite mer än igår. Jag har haft jättebra stöd hela tiden, min coach från hemmaplan är med och har gett jättebra pepp, och när jag hörde de svenska hejaropen från läktaren när jag gick ut på mattan gav det mig ett bra självförtroende, säger Ingrid.
Foto: Carlos Ferreira
Ingrids coach, Frédérik Gourlay, är även han mycket glad och stolt över den otroliga prestationen som nu gett henne en plats i historieböckerna.
– Det är den första svenska judokan som vinner det här, och det är superkul att det är just Ingrid som gör det. Jag som coach vet ju att hon har den kapaciteten, så jag är inte superförvånad över att hon vinner för det är så här bra hon är, men att hon lyckas få ut allt på mattan som hon gjorde igår det är jag riktigt stolt över, berättar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Kvinna döms till fängelse för mordbrand
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt d...
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.