Sandhem – en liten mysig by med ca 1000 invånare beläget strax utanför Mullsjö. En by vars invånare är pionjärer i den nya internettekniken för privatpersoner. Leif Johanskog, initiativtagare och Bredbandsförverkligare i Sandhem, tröttnade på det gamla modemet, och då Telias ”Bredband” med all sannolikhet inte skulle fungera i det lilla samhället tog han saken i egna händer.
Han gjorde en intresseanmälan som han satte upp i en butik för att ta reda på om det var fler än han själv som var trötta på tröga modem.
En vecka senare hade drygt 100 personer nappat på idén med radioteknik. Han tog då kontakt med PowerNet och förklarade att Sandhem skrek efter Bredband, och en månad senare var bredbandsdrömmarna verklighet.
Och nu har man surfat med radiotekniken i nästan tre månader.
–Det har fungerat mycket bra. Vi har inte sett några som helst brister i systemet, allt har fungerat super. PowerNet har skött det hela mycket bra från början till slut, konstaterar Leif Johanskog. I månadsskiftet augusti-september ska PowerNet bygga ut systemet så att fler i byn kan koppla upp sig.
Rent geografiskt är Sandhem mycket likt Lindesberg, även om ytan är mindre. Alltså är Lindesbergs skogsdungar och höjdskillnader inget som sätter stopp för radiotekniken. Leif själv bor utanför själva centrum och har många hinder mellan sin mottagare och PowerNets antenn.
–Jag bor mitt i skogen kan man säga. Jag ser inte ens själva byn från min gård, men har inte haft några problem för det.
Priset är 2000 kr i uppkopplingsavgift, en engångskostnad där man får allt som krävs för att börja surfa. Sedan betalar man mellan 200 och 350 kr i månaden oavsett hur mycket man surfar. Prisskillnaden beror på hur du bor. Bandbredden (hastigheten) ligger på 4 mbit. PowerNet, som företaget heter, kan erbjuda denna tjänst till alla typer av boende. Det som krävs är att minst 100 personer är villiga att köpa tjänsten.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.