Sandhem – en liten mysig by med ca 1000 invånare beläget strax utanför Mullsjö. En by vars invånare är pionjärer i den nya internettekniken för privatpersoner. Leif Johanskog, initiativtagare och Bredbandsförverkligare i Sandhem, tröttnade på det gamla modemet, och då Telias ”Bredband” med all sannolikhet inte skulle fungera i det lilla samhället tog han saken i egna händer.
Han gjorde en intresseanmälan som han satte upp i en butik för att ta reda på om det var fler än han själv som var trötta på tröga modem.
En vecka senare hade drygt 100 personer nappat på idén med radioteknik. Han tog då kontakt med PowerNet och förklarade att Sandhem skrek efter Bredband, och en månad senare var bredbandsdrömmarna verklighet.
Och nu har man surfat med radiotekniken i nästan tre månader.
–Det har fungerat mycket bra. Vi har inte sett några som helst brister i systemet, allt har fungerat super. PowerNet har skött det hela mycket bra från början till slut, konstaterar Leif Johanskog. I månadsskiftet augusti-september ska PowerNet bygga ut systemet så att fler i byn kan koppla upp sig.
Rent geografiskt är Sandhem mycket likt Lindesberg, även om ytan är mindre. Alltså är Lindesbergs skogsdungar och höjdskillnader inget som sätter stopp för radiotekniken. Leif själv bor utanför själva centrum och har många hinder mellan sin mottagare och PowerNets antenn.
–Jag bor mitt i skogen kan man säga. Jag ser inte ens själva byn från min gård, men har inte haft några problem för det.
Priset är 2000 kr i uppkopplingsavgift, en engångskostnad där man får allt som krävs för att börja surfa. Sedan betalar man mellan 200 och 350 kr i månaden oavsett hur mycket man surfar. Prisskillnaden beror på hur du bor. Bandbredden (hastigheten) ligger på 4 mbit. PowerNet, som företaget heter, kan erbjuda denna tjänst till alla typer av boende. Det som krävs är att minst 100 personer är villiga att köpa tjänsten.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.