Guld och brons blev resultatet av helgens lag-SM i judo. Foto: Frövi Judo
Guldbragd av Frövi Judos damer: SM-guld för femte året i rad
Frövi Judos damlag gjorde något helt unikt, när de i helgen försvarade sitt SM-guld för femte året i rad. Dessutom gick de igenom hela mästerskapet obesegrade, utan att förlora en enda individuell match. Herrarna fick också med sig en peng av ädel valör, när de tog hem ett brons efter flera otroligt jämna matcher.
– Tjejerna var grymma, de vann för femte året i rad, säger Björn Nyberg.
Lag-SM i judo avgjordes under helgen i skånska Skurup, dit Frövi Judos damlag anlände som storfavoriter. Efter fyra raka guld hade damerna ett stort favoritskap att leva upp till, vilket de också gjorde – med besked. De inte bara vann SM-guld för femte året i rad, de gjorde det dessutom helt obesegrade, utan att förlora en enda individuell match. Slutfacit blev makalösa 4-0 i matcher, 16-0 i individuella matcher och 160-0 i sammanlagda poäng.
– Det var en riktig kross får man säga, det har aldrig hänt tidigare, säger en mycket stolt Björn Nyberg.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
För herrarnas del blev det desto jämnare matcher, och det visade sig bli en riktig nagelbitare in i det sista. Det tuffaste motståndet stod SPIF (Stockholmspolisens IF) för, med två före detta olympier i form av Marcus Nyman och Martin Pacek i det ena laget. Frövis herrar bjöd dock upp till riktigt jämna matcher, där flera avgjordes med siffrorna 3-2 till motståndarlagets favör. Till sist lyckades man ändå kamma hem ett mycket välförtjänt brons, endast slagna av SPIFs båda lag.
– Herrarna var snubblande nära mot båda SPIFs lag, men det var ett kanonevenemang, säger Johan Orrbo som skötte tekniken under mästerskapet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
Nu är alla röster i länet räknade
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga...