Guld och brons blev resultatet av helgens lag-SM i judo. Foto: Frövi Judo
Guldbragd av Frövi Judos damer: SM-guld för femte året i rad
Frövi Judos damlag gjorde något helt unikt, när de i helgen försvarade sitt SM-guld för femte året i rad. Dessutom gick de igenom hela mästerskapet obesegrade, utan att förlora en enda individuell match. Herrarna fick också med sig en peng av ädel valör, när de tog hem ett brons efter flera otroligt jämna matcher.
– Tjejerna var grymma, de vann för femte året i rad, säger Björn Nyberg.
Lag-SM i judo avgjordes under helgen i skånska Skurup, dit Frövi Judos damlag anlände som storfavoriter. Efter fyra raka guld hade damerna ett stort favoritskap att leva upp till, vilket de också gjorde – med besked. De inte bara vann SM-guld för femte året i rad, de gjorde det dessutom helt obesegrade, utan att förlora en enda individuell match. Slutfacit blev makalösa 4-0 i matcher, 16-0 i individuella matcher och 160-0 i sammanlagda poäng.
– Det var en riktig kross får man säga, det har aldrig hänt tidigare, säger en mycket stolt Björn Nyberg.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
För herrarnas del blev det desto jämnare matcher, och det visade sig bli en riktig nagelbitare in i det sista. Det tuffaste motståndet stod SPIF (Stockholmspolisens IF) för, med två före detta olympier i form av Marcus Nyman och Martin Pacek i det ena laget. Frövis herrar bjöd dock upp till riktigt jämna matcher, där flera avgjordes med siffrorna 3-2 till motståndarlagets favör. Till sist lyckades man ändå kamma hem ett mycket välförtjänt brons, endast slagna av SPIFs båda lag.
– Herrarna var snubblande nära mot båda SPIFs lag, men det var ett kanonevenemang, säger Johan Orrbo som skötte tekniken under mästerskapet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...