Visserligen blev det förlust för hemmalaget Lindlöven under gårdagkvällens träningsmatch mot Haninge Hockey, men förlusten var på något vis acceptabel då Löven faktiskt visade prov på både mental styrka och att man kan skapa målchanser i totalt mörker.
Inledningsvis såg hemmalaget ut att ge gästerna en rejäl omgång, men trots flera målchanser så var det ändå Haninge som tog ledningen med både ett och två mål i den första perioden. Även den andra perioden blev Haninges.
Kallduschen 0-3 kom redan efter två minuters spel och några minuter senare drygade gästerna ut ledningen ännu mer. Totalt mörker för hemmalaget alltså. Men ett 0-4-underläge var inte en tillräckligt brant backe för att Löven skulle ge upp – tvärtom tändes gnistan i samma stund som Mattias Persson reducerade till 1-4 med knappa tre minuter kvar av den andra perioden. I tredje perioden var det Löven som tog initiativ och fick spelet att stämma mycket bättre. Efter åtta minuter fick Patrik Larshans läge och förvaltade det på bästa sätt. Löven hade reducerat till 2-4. Med fyra minuter kvar av matchen snappade Joakim Hedblad upp en retur och nätade bakom Haninges målvakt.
Matchen slutade 3-4 till Haninge, men Lövens krigande och återhämtning i underläge 0-4 var en seger i sig.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.