Precis som i fjol ligger Lindlövens IF bra till i det fortsatta seriespelet nu när grundserien är avslutad. Efter den första matchen – som Löven vann – ligger man tvåa i tabellen och har därmed skapat sig ett gemytligt läge att jobba vidare på.
Den inledande matchen i fortsättningsserien begav sig på Munkfors hemmamarker och vinsten man återvände hem med, anser ordförande Henry Nordlund väger tungt och lyfter spelarnas självförtroende. Detta med anledning av att just Munkfors är otroligt starka på hemmaplan. Men också för att de tre första matcherna i serien är de mest kritiska och avgörande, påpekar han.
-Det kändes naturligtvis väldigt bra att slå Munkfors på deras hemmaplan, för de är verkligen svåra på egen is. Nu har vi skapat oss samma läge som i fjol och det känns ju riktigt kul, säger han.
Henry ser nu fram emot söndagen då Löven spelar sin första hemmamatch i fortsättningsserien. Men det kommer sannolikt krävas mycket teaterblod, svett och tårar för att brotta ner gästande Mjölby, som toppar serien just nu.
-Det kommer att bli tufft, det blir det alla gånger. Vi har inte lyckats vinna över dem den här säsongen, men jag ser ändå goda chanser eftersom det senaste mötet trots förlust var Lövens gem. Vi spelade bättre men hade inte marginalerna med oss. Det kommer vi ha på söndag istället och jag tippar på ett slutresultat 4-2.
Den 18 februari avgörs serien och om Löven lyckas lika bra som i fjol, så kommer man eventuellt få chansen att spela inför en mycket större publik än vad laget är vana vid. Normalt brukar publiksiffran pendla mellan 300-400.
-Om vi går vidare så får vi möta vinnaren i den södra fortsättningsserien. Jag tippar på Olofström eller Karlskrona. Skulle vi få chansen att spela mot sistnämnda lag så lär vi få spela med omkring 3000 pers på läktarna. Det vore något det, skrattar Henry.
Vid händelse av att Löven slår allt motstånd på vägen, så får man spela tre playoffmatcher mot lag från Allettan om en kvalplats till Allsvenskan. Även om Lindelaget tagit ett första steg och initiativ, så är vägen lång till målet, poängterar Henry Nordlund.
-Det är mycket tufft motstånd på vägen, men vi har ett bra läge med ett i stort sett skadefritt lag. Tack och lov har vi klarat oss bra från skador och så här efter julledigheten brukar det inte vara helt ovanligt med förkylningar, magsjuka och sådant. Men detta har vi varit förskonade ifrån med undantag för en enda spelare som varit sjuk och ej kunnat träna. Det ser alltså mycket bra ut inför söndagen nu först och främst, avslutar han.
Se tabell här
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.