Precis som i fjol ligger Lindlövens IF bra till i det fortsatta seriespelet nu när grundserien är avslutad. Efter den första matchen – som Löven vann – ligger man tvåa i tabellen och har därmed skapat sig ett gemytligt läge att jobba vidare på.
Den inledande matchen i fortsättningsserien begav sig på Munkfors hemmamarker och vinsten man återvände hem med, anser ordförande Henry Nordlund väger tungt och lyfter spelarnas självförtroende. Detta med anledning av att just Munkfors är otroligt starka på hemmaplan. Men också för att de tre första matcherna i serien är de mest kritiska och avgörande, påpekar han.
-Det kändes naturligtvis väldigt bra att slå Munkfors på deras hemmaplan, för de är verkligen svåra på egen is. Nu har vi skapat oss samma läge som i fjol och det känns ju riktigt kul, säger han.
Henry ser nu fram emot söndagen då Löven spelar sin första hemmamatch i fortsättningsserien. Men det kommer sannolikt krävas mycket teaterblod, svett och tårar för att brotta ner gästande Mjölby, som toppar serien just nu.
-Det kommer att bli tufft, det blir det alla gånger. Vi har inte lyckats vinna över dem den här säsongen, men jag ser ändå goda chanser eftersom det senaste mötet trots förlust var Lövens gem. Vi spelade bättre men hade inte marginalerna med oss. Det kommer vi ha på söndag istället och jag tippar på ett slutresultat 4-2.
Den 18 februari avgörs serien och om Löven lyckas lika bra som i fjol, så kommer man eventuellt få chansen att spela inför en mycket större publik än vad laget är vana vid. Normalt brukar publiksiffran pendla mellan 300-400.
-Om vi går vidare så får vi möta vinnaren i den södra fortsättningsserien. Jag tippar på Olofström eller Karlskrona. Skulle vi få chansen att spela mot sistnämnda lag så lär vi få spela med omkring 3000 pers på läktarna. Det vore något det, skrattar Henry.
Vid händelse av att Löven slår allt motstånd på vägen, så får man spela tre playoffmatcher mot lag från Allettan om en kvalplats till Allsvenskan. Även om Lindelaget tagit ett första steg och initiativ, så är vägen lång till målet, poängterar Henry Nordlund.
-Det är mycket tufft motstånd på vägen, men vi har ett bra läge med ett i stort sett skadefritt lag. Tack och lov har vi klarat oss bra från skador och så här efter julledigheten brukar det inte vara helt ovanligt med förkylningar, magsjuka och sådant. Men detta har vi varit förskonade ifrån med undantag för en enda spelare som varit sjuk och ej kunnat träna. Det ser alltså mycket bra ut inför söndagen nu först och främst, avslutar han.
Se tabell här
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.