Precis som i fjol ligger Lindlövens IF bra till i det fortsatta seriespelet nu när grundserien är avslutad. Efter den första matchen – som Löven vann – ligger man tvåa i tabellen och har därmed skapat sig ett gemytligt läge att jobba vidare på.
Den inledande matchen i fortsättningsserien begav sig på Munkfors hemmamarker och vinsten man återvände hem med, anser ordförande Henry Nordlund väger tungt och lyfter spelarnas självförtroende. Detta med anledning av att just Munkfors är otroligt starka på hemmaplan. Men också för att de tre första matcherna i serien är de mest kritiska och avgörande, påpekar han.
-Det kändes naturligtvis väldigt bra att slå Munkfors på deras hemmaplan, för de är verkligen svåra på egen is. Nu har vi skapat oss samma läge som i fjol och det känns ju riktigt kul, säger han.
Henry ser nu fram emot söndagen då Löven spelar sin första hemmamatch i fortsättningsserien. Men det kommer sannolikt krävas mycket teaterblod, svett och tårar för att brotta ner gästande Mjölby, som toppar serien just nu.
-Det kommer att bli tufft, det blir det alla gånger. Vi har inte lyckats vinna över dem den här säsongen, men jag ser ändå goda chanser eftersom det senaste mötet trots förlust var Lövens gem. Vi spelade bättre men hade inte marginalerna med oss. Det kommer vi ha på söndag istället och jag tippar på ett slutresultat 4-2.
Den 18 februari avgörs serien och om Löven lyckas lika bra som i fjol, så kommer man eventuellt få chansen att spela inför en mycket större publik än vad laget är vana vid. Normalt brukar publiksiffran pendla mellan 300-400.
-Om vi går vidare så får vi möta vinnaren i den södra fortsättningsserien. Jag tippar på Olofström eller Karlskrona. Skulle vi få chansen att spela mot sistnämnda lag så lär vi få spela med omkring 3000 pers på läktarna. Det vore något det, skrattar Henry.
Vid händelse av att Löven slår allt motstånd på vägen, så får man spela tre playoffmatcher mot lag från Allettan om en kvalplats till Allsvenskan. Även om Lindelaget tagit ett första steg och initiativ, så är vägen lång till målet, poängterar Henry Nordlund.
-Det är mycket tufft motstånd på vägen, men vi har ett bra läge med ett i stort sett skadefritt lag. Tack och lov har vi klarat oss bra från skador och så här efter julledigheten brukar det inte vara helt ovanligt med förkylningar, magsjuka och sådant. Men detta har vi varit förskonade ifrån med undantag för en enda spelare som varit sjuk och ej kunnat träna. Det ser alltså mycket bra ut inför söndagen nu först och främst, avslutar han.
Se tabell här
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.