Precis som i fjol ligger Lindlövens IF bra till i det fortsatta seriespelet nu när grundserien är avslutad. Efter den första matchen – som Löven vann – ligger man tvåa i tabellen och har därmed skapat sig ett gemytligt läge att jobba vidare på.
Den inledande matchen i fortsättningsserien begav sig på Munkfors hemmamarker och vinsten man återvände hem med, anser ordförande Henry Nordlund väger tungt och lyfter spelarnas självförtroende. Detta med anledning av att just Munkfors är otroligt starka på hemmaplan. Men också för att de tre första matcherna i serien är de mest kritiska och avgörande, påpekar han.
-Det kändes naturligtvis väldigt bra att slå Munkfors på deras hemmaplan, för de är verkligen svåra på egen is. Nu har vi skapat oss samma läge som i fjol och det känns ju riktigt kul, säger han.
Henry ser nu fram emot söndagen då Löven spelar sin första hemmamatch i fortsättningsserien. Men det kommer sannolikt krävas mycket teaterblod, svett och tårar för att brotta ner gästande Mjölby, som toppar serien just nu.
-Det kommer att bli tufft, det blir det alla gånger. Vi har inte lyckats vinna över dem den här säsongen, men jag ser ändå goda chanser eftersom det senaste mötet trots förlust var Lövens gem. Vi spelade bättre men hade inte marginalerna med oss. Det kommer vi ha på söndag istället och jag tippar på ett slutresultat 4-2.
Den 18 februari avgörs serien och om Löven lyckas lika bra som i fjol, så kommer man eventuellt få chansen att spela inför en mycket större publik än vad laget är vana vid. Normalt brukar publiksiffran pendla mellan 300-400.
-Om vi går vidare så får vi möta vinnaren i den södra fortsättningsserien. Jag tippar på Olofström eller Karlskrona. Skulle vi få chansen att spela mot sistnämnda lag så lär vi få spela med omkring 3000 pers på läktarna. Det vore något det, skrattar Henry.
Vid händelse av att Löven slår allt motstånd på vägen, så får man spela tre playoffmatcher mot lag från Allettan om en kvalplats till Allsvenskan. Även om Lindelaget tagit ett första steg och initiativ, så är vägen lång till målet, poängterar Henry Nordlund.
-Det är mycket tufft motstånd på vägen, men vi har ett bra läge med ett i stort sett skadefritt lag. Tack och lov har vi klarat oss bra från skador och så här efter julledigheten brukar det inte vara helt ovanligt med förkylningar, magsjuka och sådant. Men detta har vi varit förskonade ifrån med undantag för en enda spelare som varit sjuk och ej kunnat träna. Det ser alltså mycket bra ut inför söndagen nu först och främst, avslutar han.
Se tabell här
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.