Efter en rejäl bortaförlust med 6-1 mot Hallstahammar i slutet av oktober, så har Guldsmedshytte SK gått framåt. Två mycket klara segrar mot tabellens mittenlag följde upp i november och även om fredagens hemmamatch mot tabelljumbon blev jämnare än man nog hade hoppats på, så gav hemmalaget en rejäl vändning i den sista perioden som säkrade nya poäng till tabellen.
Efter en stor förlust på bortais mot Hallstahammar i slutet av oktober så har det bara gått framåt för Guldsmedshytte SK. Hemmasegern mot Hallsberg fortsatte med en bortaseger mot Fagersta med fina 3-1, där lagkapten Filip Nyberg stack ut i matchen som lagets dubbla målgörare.
Med två raka segrar så tog man emot tabellens jumbo, Kungsörs IK, som hittills enbart har en straffläggningsseger mot tabellfemman Fagersta AIK som enda poäng. Inom säsongens tredje omgång blev det en tvåmålsseger på bortaisen mot den aktuella gästen, vilket även var Guldsmedshytte SKs sista vinst som obesegrad trupp i serien.
Till fredagens match så var det Kungsör som gjorde matchens första mål. Med enbart fyra sekunder från att matchen hade spelats i fyra minuter så kom första målet, där hemmalaget lyckades att kvittera inom periodens sista minut.
Samma målgörare från Kungsör tog tillbaka ledningen i matchens andra period. Trots dubbla powerplayspel så ökade skotten på mål för hemmatruppen, där målen uteblev. Istället blev det målgörande i matchens tredje period. På 37 sekunder kunde Guldsmedshytte SK både kvittera och ta ledningen, där hemmatruppen hade vänt matchen rejält inom periodens första minuter.
Trots flera målchanser så blev det aktuella 3-2 även matchens slutsiffror.
Resultat Guldsmedshytte SK-Kungsörs IK
Slutresultat: 3-2 (1-1, 0-1, 2-0)
Skott: 38-25 (11-10, 13-8, 14-7)
Publik: –
Mål:
1-1 Rasmus Ohlsson Fromell (Ass: Arwe Lundström)
2-2 Filip Nyberg (Ass: Anton Toolanen)
3-2 Fredrik Dahné (Ass: Filip Nyberg, Rasmus Ristiharju)
Ställningen i tabellen efter omgång tio:
1. IFK Arboga – 27 poäng (+39)
2. Kumla Hockey – 27 poäng (+34)
3. Guldsmedshytte SK – 19 poäng (+2)
4. Avesta BK – 17 poäng (+8)
——
5. Fagersta AIK – 10 poäng (-6)
6. Hallstahammars HK – 9 poäng (-17)
7. IFK Hallsberg – 9 poäng (-18)
——
8. Kungsörs IK – 2 poäng (-42)
Nästa hemmamatch: Fredagen 15:e november vs Kumla Hockey i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.