Efter en rejäl bortaförlust med 6-1 mot Hallstahammar i slutet av oktober, så har Guldsmedshytte SK gått framåt. Två mycket klara segrar mot tabellens mittenlag följde upp i november och även om fredagens hemmamatch mot tabelljumbon blev jämnare än man nog hade hoppats på, så gav hemmalaget en rejäl vändning i den sista perioden som säkrade nya poäng till tabellen.
Efter en stor förlust på bortais mot Hallstahammar i slutet av oktober så har det bara gått framåt för Guldsmedshytte SK. Hemmasegern mot Hallsberg fortsatte med en bortaseger mot Fagersta med fina 3-1, där lagkapten Filip Nyberg stack ut i matchen som lagets dubbla målgörare.
Med två raka segrar så tog man emot tabellens jumbo, Kungsörs IK, som hittills enbart har en straffläggningsseger mot tabellfemman Fagersta AIK som enda poäng. Inom säsongens tredje omgång blev det en tvåmålsseger på bortaisen mot den aktuella gästen, vilket även var Guldsmedshytte SKs sista vinst som obesegrad trupp i serien.
Till fredagens match så var det Kungsör som gjorde matchens första mål. Med enbart fyra sekunder från att matchen hade spelats i fyra minuter så kom första målet, där hemmalaget lyckades att kvittera inom periodens sista minut.
Samma målgörare från Kungsör tog tillbaka ledningen i matchens andra period. Trots dubbla powerplayspel så ökade skotten på mål för hemmatruppen, där målen uteblev. Istället blev det målgörande i matchens tredje period. På 37 sekunder kunde Guldsmedshytte SK både kvittera och ta ledningen, där hemmatruppen hade vänt matchen rejält inom periodens första minuter.
Trots flera målchanser så blev det aktuella 3-2 även matchens slutsiffror.
Resultat Guldsmedshytte SK-Kungsörs IK
Slutresultat: 3-2 (1-1, 0-1, 2-0)
Skott: 38-25 (11-10, 13-8, 14-7)
Publik: –
Mål:
1-1 Rasmus Ohlsson Fromell (Ass: Arwe Lundström)
2-2 Filip Nyberg (Ass: Anton Toolanen)
3-2 Fredrik Dahné (Ass: Filip Nyberg, Rasmus Ristiharju)
Ställningen i tabellen efter omgång tio:
1. IFK Arboga – 27 poäng (+39)
2. Kumla Hockey – 27 poäng (+34)
3. Guldsmedshytte SK – 19 poäng (+2)
4. Avesta BK – 17 poäng (+8)
——
5. Fagersta AIK – 10 poäng (-6)
6. Hallstahammars HK – 9 poäng (-17)
7. IFK Hallsberg – 9 poäng (-18)
——
8. Kungsörs IK – 2 poäng (-42)
Nästa hemmamatch: Fredagen 15:e november vs Kumla Hockey i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.