Efter en rejäl bortaförlust med 6-1 mot Hallstahammar i slutet av oktober, så har Guldsmedshytte SK gått framåt. Två mycket klara segrar mot tabellens mittenlag följde upp i november och även om fredagens hemmamatch mot tabelljumbon blev jämnare än man nog hade hoppats på, så gav hemmalaget en rejäl vändning i den sista perioden som säkrade nya poäng till tabellen.
Efter en stor förlust på bortais mot Hallstahammar i slutet av oktober så har det bara gått framåt för Guldsmedshytte SK. Hemmasegern mot Hallsberg fortsatte med en bortaseger mot Fagersta med fina 3-1, där lagkapten Filip Nyberg stack ut i matchen som lagets dubbla målgörare.
Med två raka segrar så tog man emot tabellens jumbo, Kungsörs IK, som hittills enbart har en straffläggningsseger mot tabellfemman Fagersta AIK som enda poäng. Inom säsongens tredje omgång blev det en tvåmålsseger på bortaisen mot den aktuella gästen, vilket även var Guldsmedshytte SKs sista vinst som obesegrad trupp i serien.
Till fredagens match så var det Kungsör som gjorde matchens första mål. Med enbart fyra sekunder från att matchen hade spelats i fyra minuter så kom första målet, där hemmalaget lyckades att kvittera inom periodens sista minut.
Samma målgörare från Kungsör tog tillbaka ledningen i matchens andra period. Trots dubbla powerplayspel så ökade skotten på mål för hemmatruppen, där målen uteblev. Istället blev det målgörande i matchens tredje period. På 37 sekunder kunde Guldsmedshytte SK både kvittera och ta ledningen, där hemmatruppen hade vänt matchen rejält inom periodens första minuter.
Trots flera målchanser så blev det aktuella 3-2 även matchens slutsiffror.
Resultat Guldsmedshytte SK-Kungsörs IK
Slutresultat: 3-2 (1-1, 0-1, 2-0)
Skott: 38-25 (11-10, 13-8, 14-7)
Publik: –
Mål:
1-1 Rasmus Ohlsson Fromell (Ass: Arwe Lundström)
2-2 Filip Nyberg (Ass: Anton Toolanen)
3-2 Fredrik Dahné (Ass: Filip Nyberg, Rasmus Ristiharju)
Ställningen i tabellen efter omgång tio:
1. IFK Arboga – 27 poäng (+39)
2. Kumla Hockey – 27 poäng (+34)
3. Guldsmedshytte SK – 19 poäng (+2)
4. Avesta BK – 17 poäng (+8)
——
5. Fagersta AIK – 10 poäng (-6)
6. Hallstahammars HK – 9 poäng (-17)
7. IFK Hallsberg – 9 poäng (-18)
——
8. Kungsörs IK – 2 poäng (-42)
Nästa hemmamatch: Fredagen 15:e november vs Kumla Hockey i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.