Efter en rejäl bortaförlust med 6-1 mot Hallstahammar i slutet av oktober, så har Guldsmedshytte SK gått framåt. Två mycket klara segrar mot tabellens mittenlag följde upp i november och även om fredagens hemmamatch mot tabelljumbon blev jämnare än man nog hade hoppats på, så gav hemmalaget en rejäl vändning i den sista perioden som säkrade nya poäng till tabellen.
Efter en stor förlust på bortais mot Hallstahammar i slutet av oktober så har det bara gått framåt för Guldsmedshytte SK. Hemmasegern mot Hallsberg fortsatte med en bortaseger mot Fagersta med fina 3-1, där lagkapten Filip Nyberg stack ut i matchen som lagets dubbla målgörare.
Med två raka segrar så tog man emot tabellens jumbo, Kungsörs IK, som hittills enbart har en straffläggningsseger mot tabellfemman Fagersta AIK som enda poäng. Inom säsongens tredje omgång blev det en tvåmålsseger på bortaisen mot den aktuella gästen, vilket även var Guldsmedshytte SKs sista vinst som obesegrad trupp i serien.
Till fredagens match så var det Kungsör som gjorde matchens första mål. Med enbart fyra sekunder från att matchen hade spelats i fyra minuter så kom första målet, där hemmalaget lyckades att kvittera inom periodens sista minut.
Samma målgörare från Kungsör tog tillbaka ledningen i matchens andra period. Trots dubbla powerplayspel så ökade skotten på mål för hemmatruppen, där målen uteblev. Istället blev det målgörande i matchens tredje period. På 37 sekunder kunde Guldsmedshytte SK både kvittera och ta ledningen, där hemmatruppen hade vänt matchen rejält inom periodens första minuter.
Trots flera målchanser så blev det aktuella 3-2 även matchens slutsiffror.
Resultat Guldsmedshytte SK-Kungsörs IK
Slutresultat: 3-2 (1-1, 0-1, 2-0)
Skott: 38-25 (11-10, 13-8, 14-7)
Publik: –
Mål:
1-1 Rasmus Ohlsson Fromell (Ass: Arwe Lundström)
2-2 Filip Nyberg (Ass: Anton Toolanen)
3-2 Fredrik Dahné (Ass: Filip Nyberg, Rasmus Ristiharju)
Ställningen i tabellen efter omgång tio:
1. IFK Arboga – 27 poäng (+39)
2. Kumla Hockey – 27 poäng (+34)
3. Guldsmedshytte SK – 19 poäng (+2)
4. Avesta BK – 17 poäng (+8)
——
5. Fagersta AIK – 10 poäng (-6)
6. Hallstahammars HK – 9 poäng (-17)
7. IFK Hallsberg – 9 poäng (-18)
——
8. Kungsörs IK – 2 poäng (-42)
Nästa hemmamatch: Fredagen 15:e november vs Kumla Hockey i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.