Lindebandet GulZot är aktuella med ett helt nytt material. För en tid sedan stegade gänget in i studion för att spela in totalt fem låtar. Idag ger gruppen ett exklusivt smakprov på deras nya material här på LindeNytt.
Som vi berättat tidigare, så har GulZot deltagit i den stora musiktävlingen Rockkarusellen, en sammandrabbning mellan oetablerade band runt om i landet. Nu har de gjort alla sina deltävlingar/spelningar och ser goda chanser på en fortsättning. Med hjälp av folkets röster ligger GulZot på en tredje plats, men då har alltså inte juryrösterna räknats samman ännu.
Samtidigt som karusellen har snurrat, har GulZot även funnit tid att spela in fem nyskrivna låtar att lägga till den egna repertoaren. Idag ger gruppen ett smakprov på låten ”Det svarta guldet” vars undertitel ger sken av vad låten verkligen handlar om. Undertiteln lyder: ”Beklaganssång över koffeinabstinensens outhärdliga vedermödor”.
Det är alltså inte kräftfiske ni sjunger om?
-(Skratt) Nej, det är kaffe, och kaffe är ju en drog och det här handlar lite om hur det skulle kunna se ut när man varit utan kaffe en längre tid, konsekvenserna av det hela så att säga, förklarar Christer Pilblad, sångare i GulZot.
Är texten skriven utifrån egna erfarenheter?
-Delvis är den nog det, fast vi har naturligtvis spetsat till storyn en hel del, säger Christer med ett leende.
GulZot är även aktuella med en spelning utanför landets gränser. Lindesbergsgänget skall nämligen bege sig över till Åland under påskhelgen för att lira två kvällar på rockklubben Dinos i Mariehamn.
Klicka här för att lyssna på ”Det svarta guldet”
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.