Lindebandet GulZot är aktuella med ett helt nytt material. För en tid sedan stegade gänget in i studion för att spela in totalt fem låtar. Idag ger gruppen ett exklusivt smakprov på deras nya material här på LindeNytt.
Som vi berättat tidigare, så har GulZot deltagit i den stora musiktävlingen Rockkarusellen, en sammandrabbning mellan oetablerade band runt om i landet. Nu har de gjort alla sina deltävlingar/spelningar och ser goda chanser på en fortsättning. Med hjälp av folkets röster ligger GulZot på en tredje plats, men då har alltså inte juryrösterna räknats samman ännu.
Samtidigt som karusellen har snurrat, har GulZot även funnit tid att spela in fem nyskrivna låtar att lägga till den egna repertoaren. Idag ger gruppen ett smakprov på låten ”Det svarta guldet” vars undertitel ger sken av vad låten verkligen handlar om. Undertiteln lyder: ”Beklaganssång över koffeinabstinensens outhärdliga vedermödor”.
Det är alltså inte kräftfiske ni sjunger om?
-(Skratt) Nej, det är kaffe, och kaffe är ju en drog och det här handlar lite om hur det skulle kunna se ut när man varit utan kaffe en längre tid, konsekvenserna av det hela så att säga, förklarar Christer Pilblad, sångare i GulZot.
Är texten skriven utifrån egna erfarenheter?
-Delvis är den nog det, fast vi har naturligtvis spetsat till storyn en hel del, säger Christer med ett leende.
GulZot är även aktuella med en spelning utanför landets gränser. Lindesbergsgänget skall nämligen bege sig över till Åland under påskhelgen för att lira två kvällar på rockklubben Dinos i Mariehamn.
Klicka här för att lyssna på ”Det svarta guldet”
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.