Lindebandet GulZot är aktuella med ett helt nytt material. För en tid sedan stegade gänget in i studion för att spela in totalt fem låtar. Idag ger gruppen ett exklusivt smakprov på deras nya material här på LindeNytt.
Som vi berättat tidigare, så har GulZot deltagit i den stora musiktävlingen Rockkarusellen, en sammandrabbning mellan oetablerade band runt om i landet. Nu har de gjort alla sina deltävlingar/spelningar och ser goda chanser på en fortsättning. Med hjälp av folkets röster ligger GulZot på en tredje plats, men då har alltså inte juryrösterna räknats samman ännu.
Samtidigt som karusellen har snurrat, har GulZot även funnit tid att spela in fem nyskrivna låtar att lägga till den egna repertoaren. Idag ger gruppen ett smakprov på låten ”Det svarta guldet” vars undertitel ger sken av vad låten verkligen handlar om. Undertiteln lyder: ”Beklaganssång över koffeinabstinensens outhärdliga vedermödor”.
Det är alltså inte kräftfiske ni sjunger om?
-(Skratt) Nej, det är kaffe, och kaffe är ju en drog och det här handlar lite om hur det skulle kunna se ut när man varit utan kaffe en längre tid, konsekvenserna av det hela så att säga, förklarar Christer Pilblad, sångare i GulZot.
Är texten skriven utifrån egna erfarenheter?
-Delvis är den nog det, fast vi har naturligtvis spetsat till storyn en hel del, säger Christer med ett leende.
GulZot är även aktuella med en spelning utanför landets gränser. Lindesbergsgänget skall nämligen bege sig över till Åland under påskhelgen för att lira två kvällar på rockklubben Dinos i Mariehamn.
Klicka här för att lyssna på ”Det svarta guldet”
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.