Lindebandet GulZot är aktuella med ett helt nytt material. För en tid sedan stegade gänget in i studion för att spela in totalt fem låtar. Idag ger gruppen ett exklusivt smakprov på deras nya material här på LindeNytt.
Som vi berättat tidigare, så har GulZot deltagit i den stora musiktävlingen Rockkarusellen, en sammandrabbning mellan oetablerade band runt om i landet. Nu har de gjort alla sina deltävlingar/spelningar och ser goda chanser på en fortsättning. Med hjälp av folkets röster ligger GulZot på en tredje plats, men då har alltså inte juryrösterna räknats samman ännu.
Samtidigt som karusellen har snurrat, har GulZot även funnit tid att spela in fem nyskrivna låtar att lägga till den egna repertoaren. Idag ger gruppen ett smakprov på låten ”Det svarta guldet” vars undertitel ger sken av vad låten verkligen handlar om. Undertiteln lyder: ”Beklaganssång över koffeinabstinensens outhärdliga vedermödor”.
Det är alltså inte kräftfiske ni sjunger om?
-(Skratt) Nej, det är kaffe, och kaffe är ju en drog och det här handlar lite om hur det skulle kunna se ut när man varit utan kaffe en längre tid, konsekvenserna av det hela så att säga, förklarar Christer Pilblad, sångare i GulZot.
Är texten skriven utifrån egna erfarenheter?
-Delvis är den nog det, fast vi har naturligtvis spetsat till storyn en hel del, säger Christer med ett leende.
GulZot är även aktuella med en spelning utanför landets gränser. Lindesbergsgänget skall nämligen bege sig över till Åland under påskhelgen för att lira två kvällar på rockklubben Dinos i Mariehamn.
Klicka här för att lyssna på ”Det svarta guldet”
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).