Polisen i Lindesberg går idag ut med en efterlysning i media efter 54-åriga Gunilla Hedström från Guldsmedshyttan, som har varit försvunnen sedan en och en halv vecka. Gunilla lämnade sin bostad på lördagen den 20:e november och har inte hört av sig sedan dess. Nu vädjar polis och familjen till allmänheten om hjälp att finna henne.
Polisen misstänker inget brott i samband med Gunilla Hedströms försvinnande i nuläget. Men med anledning av att hon varit försvunnen väldigt länge, utan att höra av sig eller visa någon form av livstecken, valde polisen idag att vända sig till media på inrådan av Gunillas familj.
-Vi hoppas att det här kan lösa fallet. Samma kväll som hon försvann har hon iakttagits av en privatperson i gruvområdet i Stripa, vilket är alldeles i närheten av hennes bostad. Cirka en timme senare sågs hon på en adress inne i samhället, men där slutar alla spår efter henne, berättar Erik Israelsson på polisen i Lindesberg.
Gunilla Hedström är 54 år gammal, 160 cm lång och har långt mörkt hår samt normal kroppsbyggnad. Vid försvinnandet bar hon mörka kläder samt en ljus huvudbonad. Bilden ovan är cirka ett år gammalt. Hennes utseende har dock inte förändrats sedan dess, uppger dottern för polisen.
Tipsa polisen
Dagtid: Erik Israelsson, Lindesbergspolisen. 0581-875 58
Kvällstid: 114 14
Det går även bra att lämna uppgifter anonymt via LindeNytt
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.