Gunilla Dovsten och Mats Ericsson är biografmaskinister i Lindesberg. De är aktiva i Lindesbergs Filmstudio, som visar opera live från New York. Arkivbild. Foto: Hans Andersson
Gunilla och Mats fixar livesänd opera till Lindesberg
Lindesbergs ”operahus” är igång för säsongen. Efter premiären är det nu på lördag dags för klassikern Simson och Delila, en av operans största publiksuccéer i Sverige, en opera ”där styrkan sitter i håret”.
Simson och Delila. Foto: Folkets Hus och Parker
Den skrevs för mer än hundra år sedan. Men när tonsättaren Saint- Saens bibliska epos nu visas i Lindesberg är det i en nyuppsättning. Historien är densamma – Delila som klipper av Simsons hår när hon får veta att hans styrka sitter i håret, och han går under.
Säsongen 2018-2019 visas i Lindesberg sex livesända operor. Den 10 november visas Marnie, som bygger på en historia som också Hitchcock gjorde film på – riktig skräck alltså. Efter årsskiftet visas tre operor – bl.a. Carmen – om operahistoriens absoluta förförerska.
Direktsänd opera från Metropolitan i New York visas inte bara i Lindesberg. På 150 biografer i Sverige kan man se de svensktextade föreställningarna. Arrangörer i Lindesberg är Folkets Hus och Parker, Lindesbergs Filmstudio och Lindesbergs kommun/Kulturenheten
Opera på bio: Simson och Delila
Lördag 20 oktober kl 19.00 – 22.30
Vuxna 250 kr
Ungdom under 26 år 180 kr
Folkets Hus Lindesberg
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.