– Att arbeta med ungdomar är min stora glädje, säger komminister Gunilla Skottsborg som nu prisas av Västerås stift för sina arbetsinsatser på området.
Gunilla Skottsborg, Linde bergslags församling, har av Stiftstyrelsen i Västerås stift, utsetts till årets Lydiapristagare. Lydiapriset delas varje år ut till en prästvigd kvinna som gjort skillnad i ungdomsarbetet. Gunilla understryker själv att arbetet med ungdomarna är hennes stora glädje.
– Det är fantastiskt att arbeta med ungdomar, det är min stora glädje, säger pristagaren i en kommentar till LindeNytt och påpekar samtidigt att hon är väldigt överraskad och spänd av förväntan av vad som komma skall.
– Priset innebär, förutom äran, ett diplom och en mindre summa pengar samt en predikan inför väldigt många konfirmander i vår, ler Gunilla.
Den 12 mars kommer hela 1200 konfirmander fylla domkyrkan i Västerås för att lyssna till Gunillas predikan.
Stiftstyrelsens motivering lyder:
”Gunilla Skottsborg har som församlingspräst ett gediget engagemang i ungdoms- och konfirmandarbetet. Hon ställer unga i centrum och står vid deras sida med kärlek, utan att vara insmickrande. Gunilla har också bidragit med kompetens på stiftsnivå.”
Lydiapriset – fakta
Lydiapriset har fått sitt namn från Lydia Wahlström (1869 – 1954) . Lydia Wahlström från Barkarö i Västerås var aktiv i rösträttsrörelsen och den tidiga kvinnopolitiska debatten. Wahlström blev 1902 en av grundarna av Landsföreningen för kvinnans politiska rösträtt, LKPR, och en av rörelsens teoretiker och ideologer, tillhörde dess mest aktiva resetalare och skrev både artiklar och rösträttsbroschyrer. Hon var även dess ordförande 1907-1911, och hennes akademiska titel gav rösträttsrörelsen vetenskaplig legitimitet. Hon representerade Sverige vid flera internationella kvinnokongresser. Wahlström var även verksam i Fredrika Bremer-förbundet och fick 1939 professors namn. Vid sidan av sitt engagemang för kvinnosaksfrågor skrev Wahlström flera skrifter om kristendomen, däribland om heliga Birgitta och om jämförelser mellan katolicism och protestantism, samt biografier och verk i historia.
Text och fakta: Svenska kyrkan – Västerås stift
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.