– Att arbeta med ungdomar är min stora glädje, säger komminister Gunilla Skottsborg som nu prisas av Västerås stift för sina arbetsinsatser på området.
Gunilla Skottsborg, Linde bergslags församling, har av Stiftstyrelsen i Västerås stift, utsetts till årets Lydiapristagare. Lydiapriset delas varje år ut till en prästvigd kvinna som gjort skillnad i ungdomsarbetet. Gunilla understryker själv att arbetet med ungdomarna är hennes stora glädje.
– Det är fantastiskt att arbeta med ungdomar, det är min stora glädje, säger pristagaren i en kommentar till LindeNytt och påpekar samtidigt att hon är väldigt överraskad och spänd av förväntan av vad som komma skall.
– Priset innebär, förutom äran, ett diplom och en mindre summa pengar samt en predikan inför väldigt många konfirmander i vår, ler Gunilla.
Den 12 mars kommer hela 1200 konfirmander fylla domkyrkan i Västerås för att lyssna till Gunillas predikan.
Stiftstyrelsens motivering lyder:
”Gunilla Skottsborg har som församlingspräst ett gediget engagemang i ungdoms- och konfirmandarbetet. Hon ställer unga i centrum och står vid deras sida med kärlek, utan att vara insmickrande. Gunilla har också bidragit med kompetens på stiftsnivå.”
Lydiapriset – fakta
Lydiapriset har fått sitt namn från Lydia Wahlström (1869 – 1954) . Lydia Wahlström från Barkarö i Västerås var aktiv i rösträttsrörelsen och den tidiga kvinnopolitiska debatten. Wahlström blev 1902 en av grundarna av Landsföreningen för kvinnans politiska rösträtt, LKPR, och en av rörelsens teoretiker och ideologer, tillhörde dess mest aktiva resetalare och skrev både artiklar och rösträttsbroschyrer. Hon var även dess ordförande 1907-1911, och hennes akademiska titel gav rösträttsrörelsen vetenskaplig legitimitet. Hon representerade Sverige vid flera internationella kvinnokongresser. Wahlström var även verksam i Fredrika Bremer-förbundet och fick 1939 professors namn. Vid sidan av sitt engagemang för kvinnosaksfrågor skrev Wahlström flera skrifter om kristendomen, däribland om heliga Birgitta och om jämförelser mellan katolicism och protestantism, samt biografier och verk i historia.
Text och fakta: Svenska kyrkan – Västerås stift
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.