Fastigheterna på Kristinavägen tar stryk av guppen på den ombyggda sträckan från rondellen i norr till korsningen Skolgatan i söder. När mycket tunga fordon kör över ett sådant gupp uppstår kraftiga vibrationer i marken som ger skador på vissa fastigheter. Detta konstaterar en rad fastighetsägare i en skrivelse till kommunen.
I mitten av april uppmärksammade LindeNytt detta första gången. En ensam fastighetsägare hade då på eget initiativ tagit kontakt med kommunens trafikavdelning samt fått till stånd en vibrationsmätning i den aktuella fastigheten. Resultatet av denna mätning blev något förvirrande.
Först påstods nämligen att det inte alls var så kraftiga vibrationer att det föreligger någon risk. Men en kvart senare blev fastighetsägaren uppringd av mätningsfirman på nytt – och då hade man konstaterat att det faktiskt handlade om förhöjda värden som mycket väl kan orsaka skador.
I den aktuella fastigheten hade sprickor uppstått i källarplanet och på övervåningen gick ett fönster i kras samma sekund som en stor lastbil körde över guppet på gatan nedanför.
Kommunens trafikenhet har dock inte samma uppfattning utan menar att vibrationerna inte är så kraftiga att det påverkar.
En månad senare gick nära tio fastighetsägare samman och konstaterade samma sak och skickade gemensamt in en skrivelse till kommunen i vilken man önskade att ärendet togs mer på allvar.
Fastighetsägarna menar att fartguppen är felkonstruerade och inte flacka nog, varför det blir en kraftig ”knyck” när ett tungt fordon kör över guppet. Dessutom anser de att guppen inte dämpar hastigheterna för nämnda fordon – det är i stort sett endast personbilar som har respekt för guppen och nästintill ”glider” över dem. På grund av detta önskar man nu helt enkelt att guppen tas bort helt alternativt att all tung trafik förbjuds på gatan.
Fotnot: Ärendet kommer att tas upp i beredande kommunstyrelse måndagen 18 augusti.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.