Fastigheterna på Kristinavägen tar stryk av guppen på den ombyggda sträckan från rondellen i norr till korsningen Skolgatan i söder. När mycket tunga fordon kör över ett sådant gupp uppstår kraftiga vibrationer i marken som ger skador på vissa fastigheter. Detta konstaterar en rad fastighetsägare i en skrivelse till kommunen.
I mitten av april uppmärksammade LindeNytt detta första gången. En ensam fastighetsägare hade då på eget initiativ tagit kontakt med kommunens trafikavdelning samt fått till stånd en vibrationsmätning i den aktuella fastigheten. Resultatet av denna mätning blev något förvirrande.
Först påstods nämligen att det inte alls var så kraftiga vibrationer att det föreligger någon risk. Men en kvart senare blev fastighetsägaren uppringd av mätningsfirman på nytt – och då hade man konstaterat att det faktiskt handlade om förhöjda värden som mycket väl kan orsaka skador.
I den aktuella fastigheten hade sprickor uppstått i källarplanet och på övervåningen gick ett fönster i kras samma sekund som en stor lastbil körde över guppet på gatan nedanför.
Kommunens trafikenhet har dock inte samma uppfattning utan menar att vibrationerna inte är så kraftiga att det påverkar.
En månad senare gick nära tio fastighetsägare samman och konstaterade samma sak och skickade gemensamt in en skrivelse till kommunen i vilken man önskade att ärendet togs mer på allvar.
Fastighetsägarna menar att fartguppen är felkonstruerade och inte flacka nog, varför det blir en kraftig ”knyck” när ett tungt fordon kör över guppet. Dessutom anser de att guppen inte dämpar hastigheterna för nämnda fordon – det är i stort sett endast personbilar som har respekt för guppen och nästintill ”glider” över dem. På grund av detta önskar man nu helt enkelt att guppen tas bort helt alternativt att all tung trafik förbjuds på gatan.
Fotnot: Ärendet kommer att tas upp i beredande kommunstyrelse måndagen 18 augusti.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.