Fastigheterna på Kristinavägen tar stryk av guppen på den ombyggda sträckan från rondellen i norr till korsningen Skolgatan i söder. När mycket tunga fordon kör över ett sådant gupp uppstår kraftiga vibrationer i marken som ger skador på vissa fastigheter. Detta konstaterar en rad fastighetsägare i en skrivelse till kommunen.
I mitten av april uppmärksammade LindeNytt detta första gången. En ensam fastighetsägare hade då på eget initiativ tagit kontakt med kommunens trafikavdelning samt fått till stånd en vibrationsmätning i den aktuella fastigheten. Resultatet av denna mätning blev något förvirrande.
Först påstods nämligen att det inte alls var så kraftiga vibrationer att det föreligger någon risk. Men en kvart senare blev fastighetsägaren uppringd av mätningsfirman på nytt – och då hade man konstaterat att det faktiskt handlade om förhöjda värden som mycket väl kan orsaka skador.
I den aktuella fastigheten hade sprickor uppstått i källarplanet och på övervåningen gick ett fönster i kras samma sekund som en stor lastbil körde över guppet på gatan nedanför.
Kommunens trafikenhet har dock inte samma uppfattning utan menar att vibrationerna inte är så kraftiga att det påverkar.
En månad senare gick nära tio fastighetsägare samman och konstaterade samma sak och skickade gemensamt in en skrivelse till kommunen i vilken man önskade att ärendet togs mer på allvar.
Fastighetsägarna menar att fartguppen är felkonstruerade och inte flacka nog, varför det blir en kraftig ”knyck” när ett tungt fordon kör över guppet. Dessutom anser de att guppen inte dämpar hastigheterna för nämnda fordon – det är i stort sett endast personbilar som har respekt för guppen och nästintill ”glider” över dem. På grund av detta önskar man nu helt enkelt att guppen tas bort helt alternativt att all tung trafik förbjuds på gatan.
Fotnot: Ärendet kommer att tas upp i beredande kommunstyrelse måndagen 18 augusti.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.