Efter ett litet juluppehåll drar återigen Gusselbys ungdomsgård igång. Klockan 17.00 ikväll, tisdag, träffas man för att spela pingis och tillsammans ha trevligt. Det enda man behöver ha med sig är ett par inomhusskor, en vattenflaska att släcka törsten med och så förstås ett glatt humör!
Det var Arne Viberg och Sune Carlsson som, efter att ha
konstaterat att det inte fanns något för ungdomarna i Gusselby att sysselsätta
sig med, startade Gusselbys ungdomsgård. En gång i veckan, tisdagar klockan
17.00, åker pingisborden fram i GHF-lokalen och så spelar man pingis tillsammans.
– Idag blir det premiär för våren. Det har varit bra, lite till och från men
oftast var vi rätt så många, så vi får se hur många vi blir nu. Vi har väldigt
trevligt och vi tar gärna emot nya medlemmar och föräldrar så vi blir ännu
större, säger Arne Viberg.
Man behöver inte vara något pingisproffs för att få vara med och spela, det
räcker med att man är 6 år eller äldre, att man har ett par inomhusdojor och en
vattenflaska, resten fixar Arne:
– Vi håller med bollar och racketar. Alla är välkomna!
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.