Röda mattan är framrullad och det är dags för invigning av en helt ny butik i Lindesberg. På lördag öppnar nämligen Gustafssons Parkett & Golv i nya lokaler efter flytten från den gamla tegelfastigheten vid Jetmacken. LindeNytt träffar personalen bara två dagar innan premiären för en förhandsvisning av den nya butiken. Karin Damström och Mathias Gustafsson kan lugnt konstatera att man kommer att hinna klart i tid för den stora dagen då både leverantörer och kunder bjuds in. Och känslan att öppna en ny butik börjar så sakteliga sätta sig, berättar Karin. –Det första man tänkte var att nu försvinner den mysiga atmosfären i butiken. Den gamla lokalen var ju väldigt speciell. Nu känns det bara bra och det här blir ju en väldigt fräsch och helt ny butik. Det innebär flera fördelar både för oss och för kunden, säger Karin Damström.
Av- och pålastning underlättas nu betydligt eftersom allt ligger i ett plan, berättar Rune Gustafsson. –När det kommer 1300 kilo kakel är det betydligt lättare att ta trucken och köra in det. Förut var det en omöjlighet.
Tidigare har Gustafssons Parkett & Golv utmärkt sig mer som en mattbutik än en inredningsbutik, en butik för hus och hem. Orsaken till det berodde helt enkelt på att mattavdelningen tog upp oerhört mycket plats på den lilla butiksyta man hade att tillgå. Nu emellertid har butiken fått fler avdelningar och ett större och bredare sortiment.
–Vi kan ju faktiskt ha lite mer av allt nu när vi har yta till det, säger Rune Gustafsson.
Flytten in i Bergslagspostens lokaler har inneburit väldigt lite ombyggnad av fastigheten. Det enda som syns utifrån att något hänt i huset är den pampiga entré som byggts ett tiotal meter ifrån Bergslagspostens entré.
-På kvällen ser man faktiskt både skylten och den upplysta entrén ända nerifrån varuhallarna. Det ser nästan ut som ett litet varuhus, säger Rune småleende.
Premiär och invigning sker lördag 8 februari kl 10:00.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.