På fredagsmorgonen publicerades ett öppet brev på LindeNytt, skrivet av ledarna bakom gruppen Lindesbergs Stjärnor, som belyste de problem man står inför och som hotar verksamheten. Brevet var skrivet till S-politikerna Irja Gustavsson och Linda Svahn, som nu har svarat på brevet.
Svar på frågor om verksamheten Lindesbergs Stjärnor
Ledarna för verksamheten Lindesbergs Stjärnor har skrivit ett öppet brev till kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) och barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S) om framtiden för Lindesbergs stjärnor.
Vi ser positivt på den här verksamheten och har därför redan sedan tidigare bokat ett möte med kommundirektören och berörda förvaltningschefer för att diskutera hur den här frågan ska hanteras framöver. Frågan från Kulturskolan som vi fick att ta ställning till var om det var möjligt att utöka den befintliga verksamheten. I vårt svar utgick vi från den nuvarande ekonomiska situationen men det finns inget underlag eller beslut ännu. Bakgrunden till vårt svar är också att arbetet med att ta fram kommunens budget behöver ha sin gång, det är svårt att ta ställning till utökning av verksamheter mitt i ett verksamhetsår när alla pengar redan är fördelade till olika verksamheter.
Det är lätt hänt att förvirring, osäkerhet och rykten uppstår när flera personer tolkar olika besked på olika sätt. För skapa möjlighet för en större förståelse mellan oss och ledarna för den här verksamheten har vi valt att ta initiativ till ett gemensamt samtal om Lindesbergs Stjärnor.
Irja Gustavsson (S), ordförande i kommunstyrelsen och tillväxtutskottet
Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.