På fredagsmorgonen publicerades ett öppet brev på LindeNytt, skrivet av ledarna bakom gruppen Lindesbergs Stjärnor, som belyste de problem man står inför och som hotar verksamheten. Brevet var skrivet till S-politikerna Irja Gustavsson och Linda Svahn, som nu har svarat på brevet.
Svar på frågor om verksamheten Lindesbergs Stjärnor
Ledarna för verksamheten Lindesbergs Stjärnor har skrivit ett öppet brev till kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) och barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S) om framtiden för Lindesbergs stjärnor.
Vi ser positivt på den här verksamheten och har därför redan sedan tidigare bokat ett möte med kommundirektören och berörda förvaltningschefer för att diskutera hur den här frågan ska hanteras framöver. Frågan från Kulturskolan som vi fick att ta ställning till var om det var möjligt att utöka den befintliga verksamheten. I vårt svar utgick vi från den nuvarande ekonomiska situationen men det finns inget underlag eller beslut ännu. Bakgrunden till vårt svar är också att arbetet med att ta fram kommunens budget behöver ha sin gång, det är svårt att ta ställning till utökning av verksamheter mitt i ett verksamhetsår när alla pengar redan är fördelade till olika verksamheter.
Det är lätt hänt att förvirring, osäkerhet och rykten uppstår när flera personer tolkar olika besked på olika sätt. För skapa möjlighet för en större förståelse mellan oss och ledarna för den här verksamheten har vi valt att ta initiativ till ett gemensamt samtal om Lindesbergs Stjärnor.
Irja Gustavsson (S), ordförande i kommunstyrelsen och tillväxtutskottet
Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.